Hong Konqda gənc innovatorlar üçün beynəlxalq hackathon necə uğur qazandı?
2026-cı ilin iyun ayının 6-7-də Münhendə keçirilən EuroTech x HKTE Hackathonu 25-dən çox ölkədən və 100-dən çox universitetdən 250 finalisti bir araya gətirdi. İştirakçılar FinTech, HealthTech, Smart City və Süni İntellekt və Robototexnika kimi sahələrdə öz layihələrini təqdim etdilər.
Hong Konqun innovasiya ekosisteminə qapılar açılır
Bu tədbir Hong Kong Talent Engage (HKTE) və EuroTech Federation tərəfindən təşkil olunub. HKTE-nin məqsədi beynəlxalq istedadları Hong Konqun inkişaf edən innovasiya və texnologiya ekosisteminə cəlb etməkdir. HKTE-nin məlumatına görə, 2022-ci ildən bəri 640,000-dən çox müraciət alınıb və 300,000-dən çox şəxs Hong Konqa gəlib. HKTE həmçinin 5,000-dən çox iş imkanları təqdim edir və 100-dən çox tərəfdaşla əməkdaşlıq edir.
Qaliblər sentyabrda Hong Konqda olacaq
Yarışmanın 16 qalibi sentyabr ayında Hong Konqa və Böyük Körfəz Bölgəsinin (GBA) digər şəhərlərinə səfər edəcək. Onlar burada GBA-nın dinamik innovasiya ekosistemi ilə tanış olacaq, ekosistem tərəfdaşları və sərmayədarlarla görüşəcək, eləcə də tədqiqat və inkişaf mərkəzlərinə ziyarət edəcəklər. Bölgədə yerləşən Northern Metropolis 300 kvadrat kilometr sahədə böyük innovasiya mərkəzi kimi fəaliyyət göstərəcək. Hong Kong Park of the Hetao Shenzhen-Hong Kong Science and Technology Innovation Co-operation Zone tədqiqat və inkişaf sahəsində, San Tin Technopole isə iri həcmli qabaqcıl istehsal üçün yer təmin edəcək.
İştirakçıların təcrübəsi və əlaqələri
Hackathon iştirakçıları Hong Konqun bazar və tənzimləmə şərtlərini dərindən araşdırdılar. Məsələn, bir komanda Hong Konqda 250-dən çox klinika ilə əlaqə saxlayaraq öz ideyasının real bazarda necə işləyəcəyini öyrəndi və müsbət rəy aldı. HKTE-nin direktoru Felix Chan iştirakçıları "heyranedici" adlandırdı: "Hackathondakı gənclər çox ağıllı, yaradıcı və Hong Konq haqqında öyrənməyə həvəsli idilər." Yarışmanın hakimlərindən Wendy Yau isə əlavə etdi: "Onların Hong Konq insanları ilə birbaşa əlaqə qurmaq istəyi onların burada mövcud imkanları kəşf etməyə nə qədər maraqlı olduqlarını göstərir."
Gələcəyin innovatorları üçün yeni imkanlar
HKTE ildə 120-dən çox onlayn və canlı tədbir keçirir və 100-dən çox tərəfdaşla əməkdaşlıq edir. Bu təşəbbüslər gənclərin innovasiya sahəsində inkişafına və beynəlxalq əmək bazarına inteqrasiyasına şərait yaradır. Böyük Körfəz Bölgəsinin liderliyi və Hong Konqun strateji mövqeyi gələcəkdə daha çox istedadın cəlb olunmasına zəmin hazırlayır.
Bu hackathon yalnız texnoloji yarışma deyil, həm də gənclərin gələcək karyeraları üçün yeni imkanlar açan platformadır. İştirakçılar burada həm öz biliklərini sınayır, həm də dünya səviyyəli innovasiya ekosistemləri ilə tanış olurlar.

Как международный хакатон в Гонконге открыл новые возможности для молодых инноваторов
6–7 июня 2026 года в Мюнхене прошёл EuroTech x HKTE Hackathon, собравший 250 финалистов из более чем 25 стран и 100 университетов. Участники представили проекты в сферах FinTech, HealthTech, умных городов, искусственного интеллекта и робототехники.
Открывая двери инновационной экосистемы Гонконга
Мероприятие организовали Hong Kong Talent Engage (HKTE) и EuroTech Federation. Цель HKTE — привлечь международные таланты в развивающуюся инновационную и технологическую экосистему Гонконга. С 2022 года платформа получила свыше 640000 заявок, а более 300000 специалистов посетили Гонконг. HKTE также предлагает более 5000 рабочих мест и сотрудничает с более чем 100 партнёрами.
Победители отправятся в Гонконг и Большой залив
16 победителей хакатона в сентябре посетят Гонконг и другие города Большого залива (GBA). Там они познакомятся с динамичной инновационной экосистемой региона, встретятся с партнёрами и инвесторами, а также посетят исследовательские и научно-технические центры. В регионе Northern Metropolis площадью 300 квадратных километров создаётся крупный инновационный кластер. Парк науки и технологий Hetao Shenzhen-Hong Kong станет центром исследований и разработок, а San Tin Technopole обеспечит инфраструктуру для крупномасштабного передового производства.
Опыт участников и новые связи
Участники хакатона подробно изучили рынок и регуляторные особенности Гонконга. Одна из команд наладила контакты с более чем 250 клиниками, чтобы проверить жизнеспособность своей идеи на реальном рынке и получила положительные отзывы. Директор HKTE Феликс Чан отметил: «Молодые люди на хакатоне были удивительно умными, креативными и очень заинтересованными в изучении Гонконга». Судья конкурса Венди Яу добавила: «Их стремление напрямую взаимодействовать с местными жителями показывает, насколько они заинтересованы в возможностях, которые здесь открываются».
Новые горизонты для будущих инноваторов
HKTE ежегодно организует более 120 онлайн и офлайн мероприятий, сотрудничая с более чем 100 партнёрами. Эти инициативы способствуют развитию молодых специалистов в сфере инноваций и их интеграции в международный рынок труда. Лидерство Большого залива и стратегическое положение Гонконга создают благоприятные условия для привлечения талантов в будущем.
Этот хакатон — не просто технологическое соревнование, а платформа, открывающая молодым инноваторам новые карьерные возможности. Участники не только проверяют свои знания, но и знакомятся с мировыми инновационными экосистемами.