Milli Proqram” çərçivəsində Azərbaycan dilində təlimlərin sayı 3 250-yə çatdırılıb
1 avqust - Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü münasibətilə “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində həyata keçirilən “Milli Proqram” üzrə ana dilində olan təlim və kursların sayı daha da genişləndirilib.
“Milli Proqram”ın 3-cü mərhələsi çərçivəsində “Coursera” platformasında daha 750 təlim Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək vətəndaşların istifadəsinə verilib. Bununla da platformada Azərbaycan dilində təlimlərin sayı 3 250-yə çatdırılıb.
Yeni əlavə olunan təlimlər süni intellekt və data analitikası, biznes və idarəetmə, proqram təminatının hazırlanması, liderlik, kibertəhlükəsizlik, bulud texnologiyaları, dayanıqlılıq və mühəndislik, şəxsi inkişaf və digər istiqamətləri əhatə edir.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən ABŞ-nin “Coursera” şirkəti ilə birgə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram”ın məqsədi ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında rəqabətli insan kapitalının formalaşdırılmasına dəstək olmaqdır.
Proqram çərçivəsində təqdim olunan təlimlər dünyanın 375-dən çox aparıcı universiteti və texnologiya şirkəti tərəfindən hazırlanıb. Bu tərəfdaşlar sırasında Stanford, Oksford, Yel, Dyuk, Miçiqan, London universitetləri, həmçinin “Google”, IBM, “Microsoft”, “Meta”, “Amazon Web Services” və “DeepLearning.AI” kimi qlobal texnologiya şirkətləri və təhsil təminatçıları yer alır.
Hazırda “Coursera” platformasında 21 000-dən çox təlim istifadəçilər üçün əlçatandır. Proqrama qoşulmaq üçün vətəndaşlar linki vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Proqram dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığı əsasında icra olunur. “Pasha Holding”, SOCAR, “Total Energies”, XRG, JOCAP, “Norm Sement”, “Smart Solutions Group” və “B2B Group” şirkətləri korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində proqramın 3-cü mərhələsinin tərəfdaşları qismində çıxış edirlər.
Qeyd edək ki, bundan əvvəlki mərhələdə “Milli Proqram” çərçivəsində 67 mindən çox istifadəçi proqrama qoşulub və onlar 107 759 təlimi uğurla başa vuraraq beynəlxalq sertifikatlar əldə ediblər. Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş kurslardan 18 600-dən çox istifadəçi faydalanıb və ümumilikdə 41 700 təlimi tamamlayıblar.

Количество курсов на азербайджанском языке в рамках «Национальной программы» достигло 3 250
Вы можете слушать статьиПо случаю отмечаемого 1 августа Дня азербайджанского алфавита и азербайджанского языка расширено количество курсов и образовательных программ на родном языке, доступных в рамках проекта «Milli Proqram» («Национальная программа»), реализуемого Академией 4СИ.
В рамках третьего этапа «Национальной программы» еще 750 курсов на платформе Coursera были переведены на азербайджанский язык и предоставлены в пользование гражданам. Таким образом, общее количество образовательных курсов на азербайджанском языке на платформе достигло 3 250.
Новые курсы охватывают такие направления, как искусственный интеллект и анализ данных, бизнес и управление, разработка программного обеспечения, лидерство, кибербезопасность, облачные технологии, устойчивое развитие, инженерия, личностное развитие и другие востребованные области.
Проект «Академия 4СИ — Национальная программа» реализуется Центром анализа и координации Четвертой промышленной революции при Министерстве экономики Азербайджана совместно с Государственным агентством по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования и американской компанией Coursera.
Цель программы — содействовать ускорению перехода страны к цифровой экономике, развитию знаний и навыков в области технологий Четвертой промышленной революции, а также формированию конкурентоспособного человеческого капитала, отвечающего современным требованиям рынка труда.
Образовательные программы, представленные в рамках проекта, разработаны более чем 375 ведущими университетами и технологическими компаниями мира. В числе партнеров — Стэнфордский, Оксфордский, Йельский, Дьюкский, Мичиганский и Лондонский университеты, а также глобальные технологические компании и образовательные организации, включая Google, IBM, Microsoft, Meta, Amazon Web Services и DeepLearning.AI.
В настоящее время пользователям платформы Coursera доступно более 21 000 образовательных курсов. Для участия в программе граждане могут пройти регистрацию по ссылке.
Программа реализуется на основе государственно-частного партнерства. Партнерами третьего этапа проекта в рамках корпоративной социальной ответственности выступают Pasha Holding, SOCAR, TotalEnergies, XRG, JOCAP, Norm Cement, Smart Solutions Group и B2B Group.
Напомним, что на предыдущем этапе к «Национальной программе» присоединились более 67 тысяч пользователей. Они успешно завершили 107 759 курсов и получили международные сертификаты.
Курсами, переведенными на азербайджанский язык, воспользовались более 18 600 человек. В общей сложности они завершили 41 700 образовательных программ.