Moskva OƏZ-də tarixi binalar necə innovativ texnologiyalarla yenidən doğulur?
Moskvanın "Tehnopolis Moskva" OƏZ rezidentlərinin innovativ həlləri Sankt-Peterburqun memarlıq irsinin qorunmasına kömək edib. "Qırmızı bayraq" trikotaj fabrikinin istehsal korpusları, 1926–1929-cu illərdə konstruktivizm üslubunda inşa olunmuş və regional əhəmiyyətli mədəniyyət abidəsi sayılan bu obyekt 2026-cı ilin yayında əsas və əlavə kirişlərin, həmçinin döşəmələrin möhkəmləndirilməsi işləri aparılıb. Bu işlərdə "Nanotexnoloji kompozitlər mərkəzi" şirkətinin istehsalı olan karbon lentlərindən istifadə olunub. Bu texnologiya təmir xərclərini 15-20% azaldır və işləri daha sürətli həyata keçirməyə imkan verir. Ən önəmli üstünlük isə odur ki, bu üsul tarixi binaların daşıyıcı konstruksiyalarına əlavə yük yaratmır, bu da memarlıq abidələrinin bərpasında çox vacibdir.
Moskva meri müavini Maksim Liksutov bildirib ki, layihə göstərir ki, paytaxtın innovasiyaları bərpa və memarlıq irsinin qorunması sahəsində vacib problemlərin həllinə kömək edir. O əlavə edib ki, OƏZ rezidentləri unikal binaları diqqətlə bərpa edir, texnologiyalar tarixi görünüşü qoruyur və eyni zamanda konstruksiyaların möhkəmliyini və təhlükəsizliyini təmin edir. OƏZ-də fəaliyyət göstərən şirkətlər 13,2 milyard rubl (təxminən 700 milyon manat) dəyərində innovativ məhsullar istehsal edib.
"Tehnopolis Moskva" rezidentlərinin məhsulları yalnız Sankt-Peterburqda deyil, həmçinin Kalininqraddan Uzaq Şərqə qədər müxtəlif regionlarda geniş istifadə olunur. Onların məhsulları mədəniyyət abidələrinin bərpasında, körpülərin, yol keçidlərinin və hidroqurğuların tikintisi və təmirində tətbiq edilir. Həmçinin, portativ tibbi avadanlıqlar 50-dən çox regionun təcili yardım və xəstəxanalarına göndərilir. Rəqəmsal təhsil avadanlığı isə 73 regionda məktəb və bağçalarda təbii elmlərin öyrənilməsinə kömək edir.
Bu layihələr milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına və texnoloji suverenliyin möhkəmləndirilməsinə töhfə verir. Tarixi abidələrin qorunması və bərpası sahəsində tətbiq olunan innovativ texnologiyalar həm mədəni irsin qorunmasına, həm də regionların sosial-iqtisadi inkişafına xidmət edir.

Как инновации в Москве помогают сохранить исторические здания
Исторические здания Санкт-Петербурга восстанавливают с помощью инновационных технологий резидентов особой экономической зоны «Технополис Москва». Производственные корпуса трикотажной фабрики «Красный флаг», построенные в 1926–1929 годах в стиле конструктивизма и признанные объектом культурного наследия регионального значения, прошли масштабные работы по укреплению конструкций летом 2026 года.
Для усиления основных и дополнительных балок, а также полов использовали углеродные ленты, разработанные компанией «Центр нанотехнологических композитов». Эта технология снижает затраты на ремонт на 15–20% и ускоряет выполнение работ. Главное преимущество — она не увеличивает нагрузку на несущие конструкции, что крайне важно при реставрации памятников архитектуры.
Заместитель мэра Москвы Максим Ликсутов отметил, что проект демонстрирует, как столичные инновации помогают решать важные задачи в области сохранения архитектурного наследия. По его словам, резиденты ОЭЗ бережно восстанавливают уникальные здания, сохраняя их исторический облик и одновременно обеспечивая прочность и безопасность конструкций. Компании особой экономической зоны произвели инновационной продукции на сумму 13,2 миллиарда рублей.
Продукция резидентов «Технополис Москва» востребована не только в Санкт-Петербурге, но и в регионах от Калининграда до Дальнего Востока. Технологии применяют при реставрации памятников, строительстве и ремонте мостов, путепроводов и гидротехнических сооружений. Кроме того, портативное медицинское оборудование поставляют в более чем 50 регионов для скорой помощи и больниц. Цифровое образовательное оборудование используется в 73 регионах для обучения естественным наукам в школах и детских садах.
Эти проекты способствуют повышению конкурентоспособности национальной экономики и укреплению технологического суверенитета. Инновационные технологии в сфере сохранения и восстановления исторических объектов одновременно поддерживают культурное наследие и стимулируют социально-экономическое развитие регионов.