Moskva vilayətində borshevikə görə ilk dəfə rəqəmsal cərimə tətbiq olundu
Moskva vilayətində borshevik bitkisinin yayılmasına görə ilk dəfə olaraq torpaq sahibinə süni intellekt texnologiyaları vasitəsilə aşkarlanmış pozuntular əsasında cərimə kəsilib. Ruza dairəsində yerləşən özəl torpaq sahəsinin sahibi 150 min rubl (təxminən 4 200 AZN) məbləğində cərimələnib.
Süni intellekt və pilotsuz uçuş aparatları ilə aşkarlama
Pozuntu pilotsuz uçuş aparatları ilə çəkilmiş görüntülər və süni intellekt texnologiyaları vasitəsilə avtomatik analiz olunub. Sistem cərimə qərarını formalaşdıraraq məlumatı dövlət xidmətləri portalı vasitəsilə torpaq sahibinə göndərir. Bu yenilik kənd təsərrüfatı sahəsində nəzarətin gücləndirilməsinə xidmət edir.
Borsheviklə mübarizənin geniş miqyası
Moskva vilayəti kənd təsərrüfatı naziri Vitaliy Mosin bildirib ki, borsheviklə bağlı məlumatların təxminən 70 faizi özəl torpaq sahələrindən gəlir. Əgər özəl torpaq sahibləri borshevikin məhv edilməsini təmin etməsələr, bələdiyyə öz təşəbbüsü ilə tədbir görə və xərcləri torpaq sahibindən tələb edə bilər.
Mübarizənin nəticələri və gələcək planlar
Bu il Moskva vilayətində borshevikə qarşı 23,5 min hektar bələdiyyə torpağı işlənib, onlardan 18,3 min hektarı təkrar emal olunub. İşlər avqustun sonunadək tam başa çatdırılacaq. Bu proses kənd təsərrüfatı torpaqlarının sağlamlığını qorumaq və ekoloji tarazlığı bərpa etmək üçün vacibdir.

В Подмосковье впервые оштрафовали за борщевик с помощью ИИ
В Московской области впервые оштрафовали владельца частного земельного участка за распространение борщевика, выявленное с помощью технологий искусственного интеллекта. Владелец участка в Рузском районе получил штраф в размере 150 тысяч рублей.
Как выявляли нарушение
Нарушение было обнаружено с помощью беспилотных летательных аппаратов, которые сделали снимки территории. Затем изображения автоматически проанализировала система искусственного интеллекта. На основании полученных данных был сформирован штрафной протокол, который направили владельцу участка через портал государственных услуг. Такая инновация призвана усилить контроль за состоянием сельскохозяйственных земель.
Масштабы борьбы с борщевиком
Министр сельского хозяйства Московской области Виталий Мосин отметил, что около 70% сообщений о борщевике поступают с частных земель. Если собственники не уничтожают опасное растение, муниципалитеты вправе самостоятельно провести работы и взыскать расходы с владельцев участков.
Итоги и планы на будущее
В этом году в Подмосковье обработали 23,5 тысячи гектаров муниципальных земель, из которых 18,3 тысячи гектаров подверглись повторной обработке. Работы планируют завершить к концу августа. Эти меры необходимы для сохранения здоровья сельхозугодий и восстановления экологического баланса региона.