İlk dəfə: Müasir insan genomunda itmiş iki qədim nəsil izi tapıldı
İnsan təkamülünün sirrləri yeni genetik kəşflərlə yenidən gündəmə gəlib. Son araşdırmalar göstərir ki, müasir insanların DNT-sində itmiş iki qədim insan nəsilinin izi mövcuddur. Bu nəsillərdən biri, "ghost" adlandırılan və bütün müasir insanlarda tapılan, təxminən 800 min il əvvəl müasir insanlardan ayrılmışdır. Digəri isə "super-archaic" adlanan, təxminən 1.8 milyon il əvvələ aid olan və okeaniya insanlarının genomunda çox az miqdarda DNT ilə təmsil olunan nəsildir.
Yeni metod qədim genetik ardıcıllıqları aşkar edir
Kaliforniya Universiteti, Berkli, London Təbiət Tarixi Muzeyi və Kolorado Universitetinin alimləri 500-dən çox müasir insan genomunu analiz edərək, fosil DNT-si olmadan qədim genetik ardıcıllıqları müəyyənləşdirən yeni metod inkişaf etdiriblər. Bu metod sayəsində "ghost" nəsilin DNT-si müasir insan genomunun 0,5%-dən 1%-dək hissəsini təşkil edir. Bu nəsilin Homo heidelbergensis ola biləcəyi ehtimal edilir.
Neandertal və Denisovan genetik irsi
Araşdırmalar həmçinin Neandertal və Denisovanlarla qohumluğun genetik əsaslarını təsdiqləyir. Sub-Sahara Afrikası olmayan insanların 1%-dən 2,4%-dək Neandertal DNT-si daşıdığı, Asiya və Okeaniya xalqlarında isə 0,1%-dən 6%-dək Denisovan DNT-si olduğu məlumdur. "Super-archaic" nəsilin DNT-si isə Denisovan genomunun daxilində yerləşir və okeaniya insanlarında təxminən 0,002% təşkil edir.
Genetik müxtəliflik və insan təkamülündə yeni perspektivlər
Bu qədim nəsillərlə hibridizasiya müasir insanlara immun və metabolik funksiyalar üçün faydalı genetik material qazandırıb. Priya Moorjani qeyd edir ki, "İnterbreeding müasir insanlara faydalı DNT verib." Chris Stringer isə əlavə edir: "Bu ghost nəsil Homo heidelbergensis ola bilər." Fernando Villanea isə vurğulayır ki, "Hibridizasiya normadır, istisna deyil."
Gələcək tədqiqatlar və insan genomunun sirrləri
Yeni metod Afrika və Cənubi Asiya kimi az tədqiq olunmuş regionlarda da tətbiq ediləcək. Bu, insan təkamülünün daha dərin və geniş mənzərəsini ortaya qoyacaq. İnsan genomunda gizlənmiş qədim nəsillərin tapılması təkamül tariximizin daha mürəkkəb və zəngin olduğunu göstərir. Bu kəşflər insanlığın öz köklərini daha yaxşı anlamasına və genetik müxtəlifliyin əhəmiyyətinə işıq salır.

В геноме человека нашли следы двух исчезнувших древних поколений
Новые генетические исследования раскрывают неизвестные страницы эволюции человека. Учёные обнаружили в ДНК современных людей следы двух давно исчезнувших древних поколений. Одно из них, названное «призрачным», отделилось от предков современных людей около 800 тысяч лет назад и присутствует во всех современных популяциях. Второе — «супер-архаичное» поколение — относится примерно к 1,8 миллионам лет назад и встречается в геноме жителей Океании в очень малых количествах.
Новый метод выявления древних генетических линий
Исследователи из Калифорнийского университета в Беркли, Лондонского музея естественной истории и Университета Колорадо проанализировали более 500 геномов современных людей. Они разработали метод, позволяющий обнаруживать древние генетические последовательности без наличия ископаемой ДНК. По их данным, «призрачное» поколение составляет от 0,5% до 1% генома современных людей. Учёные предполагают, что это мог быть Homo heidelbergensis.
Генетическое наследие неандертальцев и денисовцев
Исследование также подтверждает генетическую связь современных людей с неандертальцами и денисовцами. У людей за пределами субсахарской Африки от 1% до 2,4% ДНК — неандертальского происхождения. В популяциях Азии и Океании доля денисовской ДНК варьируется от 0,1% до 6%. ДНК «супер-архаичного» поколения входит в состав денисовского генома и составляет около 0,002% у жителей Океании.
Новые взгляды на генетическое разнообразие и эволюцию человека
Гибридизация с древними популяциями обогатила современного человека генами, полезными для иммунитета и обмена веществ. Генетик Приа Мурджани отмечает: «Скрещивание с древними видами принесло современным людям полезные гены». Крис Стрингер добавляет: «Это "призрачное" поколение, вероятно, Homo heidelbergensis». Фернандо Вильянеа подчёркивает: «Гибридизация — это норма, а не исключение».
Разработанный метод будет применён для изучения малоизученных регионов, таких как Африка и Южная Азия. Это позволит получить более полное представление о сложной истории эволюции человека. Обнаружение древних генетических следов в современном геноме доказывает, что наша эволюция была гораздо более многогранной, чем считалось ранее. Эти открытия помогают лучше понять происхождение человека и важность генетического разнообразия.