Niyə NASA astronavtı Mike Fincke tibbi səbəbdən karyerasını bitirir?
NASA astronavtı Mike Fincke uzun illər davam edən karyerasını kosmik agentlikdə başa vurur. Onun son iş günü çərşənbə gününə təsadüf edir. 1996-cı ildən bəri astronavt korpusunun üzvü olan Fincke kosmosda ümumilikdə 549 gün qalıb və doqquz kosmik gəzintini uğurla başa vurub.
Kosmosda yaşanan tibbi hadisə
Fincke və onun Crew-11 komandası — Zena Cardman, Kimiya Yui və Oleg Platonov — yanvar ayında Beynəlxalq Kosmik Stansiyadan (ISS) planlaşdırılandan əvvəl Yerə qayıdıb. Missiya zamanı Fincke gözlənilməz tibbi vəziyyətlə üzləşib: təxminən 20 dəqiqəlik danışmaq qabiliyyətini itirib. Bu səbəbdən Crew-11 komandası planlaşdırılmış kosmik gəzintini ləğv edib və missiyanı vaxtından əvvəl bitirməyə məcbur olub.
NASA üçün bu, ilk dəfə idi ki, tibbi səbəblərdən ISS-də heyətin missiyası erkən dayandırıldı. Fincke tibbi hadisənin səbəbini hələ də bilmədiyini və bu məsələ üzərində NASA və tibb tədqiqatçıların işlədiyini bildirib.
Yeni heyət və gələcək planlar
Crew-12 komandası fevralın 14-də ISS-yə gəlib və heyətin sayı yeddi nəfərə çatıb. Fincke-nin gələcək planları barədə isə hələ məlumat verilməyib.
İnsan və texnologiya arasında incə sərhəd
Mike Fincke-nin NASA-dan ayrılması kosmik missiyaların nə qədər riskli olduğunu və insan sağlamlığı üçün çətinliklər yarada biləcəyini göstərir. Kosmosda baş verən tibbi hadisələr, hətta təcrübəli astronavtlar üçün belə gözlənilməz ola bilər. Fincke öz açıqlamasında kəşfiyyat işinə dərin bağlılığını vurğulayaraq, komandası, yer qrupu, beynəlxalq tərəfdaşlar və ailələrə minnətdarlığını bildirib.
Bu hadisə insanın texnologiya və kəşfiyyat arasında incə balansda dayandığını və kosmosun hələ çox sirrlər saxladığını bir daha xatırladır.

Астронавт NASA Майк Финке завершает карьеру из-за медицинских причин
Астронавт NASA Майк Финке завершает свою долгую карьеру в космическом агентстве. Его последний рабочий день приходится на среду. С 1996 года Финке был членом корпуса астронавтов и провел в космосе в общей сложности 549 дней, успешно совершив девять выходов в открытый космос.
Медицинский инцидент на орбите
В январе Финке и его экипаж Crew-11 — Зина Карлман, Кимия Юи и Олег Платонов — вернулись на Землю с Международной космической станции (МКС) раньше запланированного срока. Во время миссии Финке столкнулся с неожиданным медицинским состоянием: он потерял способность говорить примерно на 20 минут. Из-за этого команда была вынуждена отменить запланированный выход в открытый космос и досрочно завершить миссию.
Для NASA это первый случай, когда миссия на МКС была прервана по медицинским причинам. Сам Финке отметил, что причина его состояния пока не установлена, и NASA совместно с медицинскими исследователями продолжает изучать этот инцидент.
Новый экипаж и планы на будущее
Экипаж Crew-12 прибыл на МКС 14 февраля, увеличив численность команды до семи человек. О дальнейших планах Майка Финке пока не сообщается.
Тонкая грань между человеком и технологиями
Уход Майка Финке из NASA напоминает о высокой степени риска космических полетов и сложностях, с которыми сталкивается здоровье астронавтов. Медицинские проблемы в космосе могут возникнуть даже у опытных космонавтов. В своем заявлении Финке подчеркнул глубокую преданность исследовательской работе и выразил благодарность своей команде, наземным службам, международным партнерам и семье.
Этот случай вновь демонстрирует, насколько хрупким является баланс между человеком и технологиями в космосе, и что космос продолжает хранить множество тайн.