Neonav: Yeni doğulmuşların həyatını dəyişən texnologiya
Melburn və Boston mərkəzli Navi Medical Technologies kritik vəziyyətdə olan yeni doğulmuşlara kateter yerləşdirmək üçün Neonav adlı cihaz hazırlayıb. ABŞ-ın Qida və Dərman İdarəsi (FDA) tərəfindən təsdiqlənmiş bu cihaz iki aparıcı ABŞ pediatrik xəstəxanasında uğurla klinik sınaqlardan keçib.
6.8 milyon dollarlıq investisiya ilə yeni mərhələ
Navi 2026-cı ildə 6.8 milyon dollar investisiya cəlb edib. Bu vəsaitin 4 milyon dolları ANZ healthcare VC KP Rx tərəfindən idarə olunub. Mövcud investorlar Innovation Victoria (əvvəlki adı Breakthrough Victoria) və Pacific Chan da dəstəklərini davam etdirir. Şirkət 2023-cü ilin ortalarında isə 2.4 milyon dollar investisiya almışdı. Navi-nin həmtəsisçisi və CEO-su Alex Newton kateter yerləşdirmənin intensiv terapiyada, xüsusilə yeni doğulmuşlarda nə qədər çətin olduğunu vurğulayaraq, bu investisiyanın istehsalın genişləndirilməsi, ABŞ komandası və aparıcı uşaq xəstəxanaları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün vacib olduğunu bildirib.
Klinik yenilik və kommersiya uğuru
KP Rx tərəfdaşı Hashan De Silva Navi-nin artıq kommersiya mərhələsinə çatdığını və ABŞ-da satışların bu il başlayacağını qeyd edib. Pacific Chan-in Roland Toder isə şirkətin klinik yeniliklərini yüksək qiymətləndirərək, bu texnologiyanın neonatal və pediatrik kritik baxımda böyük boşluğu doldurduğunu bildirib. Alex Newton əlavə edib ki, “Onilliklərdir neonatal və pediatrik kliniklər ən kiçik xəstələr üçün nəzərdə tutulmamış texnologiyalardan istifadə edirlər. Neonav bu sahədə yeni standart yaratmaq üçün hazırlanıb.”
Neonav sayəsində kritik vəziyyətdə olan yeni doğulmuşların müalicəsi daha təhlükəsiz və effektiv olacaq. Həkimlər kateter yerləşdirmə prosesində daha az çətinlik çəkəcək, xəstələrin sağalma şansı artacaq. Navi şirkəti ABŞ bazarında uğur qazandıqdan sonra daha geniş beynəlxalq bazarlara çıxmağı planlaşdırır.

Navi привлекла $6,8 млн для революции в детской медтехнике
Компания Navi Medical Technologies из Мельбурна и Бостона разработала устройство Neonav для установки катетеров у критически больных новорожденных. Аппарат получил одобрение FDA и успешно прошёл клинические испытания в двух ведущих детских больницах США.
$6,8 млн инвестиций для масштабирования
В 2026 году Navi привлекла $6,8 млн инвестиций, из которых $4 млн вложила венчурная компания ANZ healthcare VC KP Rx. Существующие инвесторы Innovation Victoria и Pacific Chan продолжили поддержку проекта. Ранее, в середине 2023 года, компания получила ещё $2,4 млн. Сооснователь и CEO Navi Алекс Ньютон подчеркнул, что установка катетеров в отделениях интенсивной терапии новорожденных — сложная задача, и эти средства помогут расширить производство, усилить команду в США и укрепить сотрудничество с ведущими детскими клиниками.
Клинические инновации и коммерческий успех
Партнёр KP Rx Хашан Де Силва отметил, что Navi уже вышла на коммерческий этап и начнёт продажи в США в этом году. Роланд Тодер из Pacific Chan высоко оценил клинические достижения компании, подчеркнув, что технология закрывает значительный пробел в неонатальной и педиатрической интенсивной терапии. Алекс Ньютон добавил: «Долгие годы в неонатологии и педиатрии использовались технологии, не адаптированные для самых маленьких пациентов. Neonav создан для установления нового стандарта.»
Влияние на жизнь пациентов
Neonav делает лечение критически больных новорожденных безопаснее и эффективнее. Врачи смогут устанавливать катетеры с меньшими трудностями, что повысит шансы на выздоровление малышей. После успешного выхода на рынок США Navi планирует расширить присутствие на международных рынках.