Northrop Grumman Ay bazasında HALO texnologiyasını ilk dəfə yenidən işə salır
Ay səthində enerji və məlumat ötürülməsi üçün yeni imkanlar yaranır. Northrop Grumman şirkəti NASA ilə əməkdaşlıq çərçivəsində üç Lunar Infrastructure Demo (LID) missiyası planlaşdırır. Bu missiyalar Ayın gecə və kölgə şəraitində enerji təminatı, istilik, avtonomiya, rabitə və mexaniki interfeyslərin işləkliyini nümayiş etdirəcək.
HALO modulunun texnologiyaları yenidən istifadə olunacaq
Northrop Grumman HALO modulunun texnologiyalarını LID missiyalarında təkrar istifadə etməyi planlaşdırır. HALO modulu Ayın orbitində yerləşəcək Gateway stansiyasının yaşayış və logistika modulu kimi nəzərdə tutulub. Şirkət bu texnologiyaların Ay səthində uzunmüddətli missiyalarda istifadə üçün uyğunlaşdırılacağını bildirir. HALO modulunun bəzi elementlərində, o cümlədən korroziya ilə bağlı problemlər aşkar edilib, bu isə modulun təchizatçısı Thales Alenia Space ilə bağlıdır.
Missiyaların detalları və vaxtı
LID missiyalarının uçuş vaxtı və daşıyacağı xüsusi yüklər hələ açıqlanmayıb. Northrop Grummanın sözçüsü bildirib ki, birinci missiya NASA-nın Ay bazasının Phase One mərhələsində, yəni 2029-cu ilə qədər həyata keçiriləcək. Bu missiyalar NASA-nın Commercial Lunar Payload Services (CLPS) proqramı çərçivəsində uçurulacaq və NASA tərəfindən maliyyələşdiriləcək.
Kanada Kosmik Agentliyinin rolu
Kanada Kosmik Agentliyi (CSA) Canadarm3 robot qol sistemini yenidən tərtib edir. Bu texnologiya həm Ayda, həm də aşağı Yer orbitində kommersiya kosmik stansiyalarında istifadə üçün uyğunlaşdırılacaq. MDA Space şirkəti Canadarm3 layihəsinin əsas podratçısıdır və 2024-cü ildə 1 milyard Kanada dolları (təxminən 1.2 milyard AZN) dəyərində müqavilə alıb. MDA Space-in baş direktoru Mike Greenley CSA-nın qərarını dəstəklədiyini bildirib, lakin texnologiyanın necə uyğunlaşdırılacağı barədə detallı məlumat verilməyib.
Northrop Grummanın vətəndaş kosmik proqramları üzrə vitse-prezidenti David Schiller HALO texnologiyalarını yüksək qiymətləndirərək deyib: “Bizim hazır və etibarlı HALO texnologiyalarımız NASA-nın sürətlə hərəkət etməsinə imkan verir, möhkəm infrastruktur quraraq Ayın gecə və kölgə şəraitində uzunmüddətli fəaliyyət üçün əsas yaradır.”
İnsan və texnologiya arasında yeni körpü
Bu missiyalar Ayda insan fəaliyyətinin genişlənməsi üçün texnoloji zəmin yaradır. Enerji və məlumat ötürülməsi problemlərinin həlli, Ayda uzunmüddətli yaşayış və iş üçün əsas şərtlərdən biridir. Robot texnologiyalarının erkən tətbiqi isə Kanadanın kosmik sahədəki mövqeyini gücləndirir və gələcəkdə Ayda insan-mexaniki əməkdaşlığını genişləndirir.
Ayda texnologiyaların sınanması və təkmilləşdirilməsi kosmik tədqiqatların yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Northrop Grumman, NASA və Kanada Kosmik Agentliyinin əməkdaşlığı bu yolda mühüm addımlar atır, insanlığın kosmosda mövcudluğunu möhkəmləndirir.

Northrop Grumman впервые запускает технологии HALO на лунной базе
На поверхности Луны открываются новые возможности для передачи энергии и данных. Компания Northrop Grumman в сотрудничестве с NASA планирует провести три миссии Lunar Infrastructure Demo (LID). Эти миссии продемонстрируют работу систем энергоснабжения, отопления, автономности, связи и механических интерфейсов в условиях лунной ночи и тени.
Повторное использование технологий модуля HALO
Northrop Grumman намерена повторно использовать технологии модуля HALO в миссиях LID. Модуль HALO предназначен для размещения на орбите Луны в составе станции Gateway как жилой и логистический модуль. Компания сообщает, что эти технологии адаптируют для длительных миссий на поверхности Луны. При этом в некоторых элементах HALO, включая вопросы коррозии, выявлены проблемы, связанные с поставщиком Thales Alenia Space.
Детали и сроки миссий
Точные даты запусков и состав полезной нагрузки миссий LID пока не раскрываются. Представитель Northrop Grumman сообщил, что первая миссия состоится в рамках первой фазы строительства лунной базы NASA — до 2029 года. Запуски пройдут в рамках программы NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) и будут финансироваться NASA.
Роль Канадского космического агентства
Канадское космическое агентство (CSA) ведёт переработку роботизированной системы Canadarm3. Эта технология будет адаптирована для работы как на Луне, так и на коммерческих космических станциях на низкой околоземной орбите. Главным подрядчиком проекта выступает компания MDA Space, которая в 2024 году получила контракт стоимостью около 1 миллиарда канадских долларов. Генеральный директор MDA Space Майк Гринли поддержал решение CSA, однако подробности адаптации технологии пока не раскрываются.
Вице-президент Northrop Grumman по гражданским космическим программам Дэвид Шиллер высоко оценил технологии HALO: «Наши готовые и надёжные технологии HALO позволяют NASA быстро продвигаться вперёд, создавая прочную инфраструктуру для длительной работы на Луне в условиях ночи и тени».
Эти миссии создают технологическую базу для расширения человеческой деятельности на Луне. Решение задач передачи энергии и данных — ключевой фактор для длительного проживания и работы на спутнике Земли. Раннее внедрение робототехники укрепляет позиции Канады в космической отрасли и расширяет перспективы сотрудничества человека и машин на Луне.
Испытания и совершенствование технологий на Луне открывают новую главу в космических исследованиях. Сотрудничество Northrop Grumman, NASA и Канадского космического агентства делает важные шаги к укреплению присутствия человечества в космосе.