Məqalələri dinləyə bilərsiz
Özbəkistan 2028-ci ildə ilk milli elmi peyki "Mirzo Ulugbek"i orbitə buraxmağı planlaşdırır. Bu peyk 6U formatında hazırlanacaq və tibb, biologiya, bitki genetikas və materialşünaslıq sahələrində elmi tədqiqatlar aparmaq üçün nəzərdə tutulub. Peykin hazırlanması məqsədilə mütəxəssislər və mühəndis komandası formalaşdırılacaq.
Özbəkistan həmçinin ilk milli kosmonavtını hazırlamağı planlaşdırır. Bu kosmonavtın kosmosa qısa müddətli uçuşu 10-14 gün davam edəcək. Layihə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir və elmi tədqiqatların aparılmasına yönəlib.
Bu layihə Özbəkistanın elmi tədqiqatlarda yeni imkanlar açmasına səbəb olacaq. Yerli alimlər kosmosda tibb və biologiya sahəsində unikal məlumatlar əldə edəcək, bitki genetikasında isə yeni nailiyyətlərə imza atacaqlar. Özbəkistanın kosmik ambisiyaları regionda elmi və texnoloji inkişafın sürətlənməsinə ümid yaradır.