Penzə Universiteti İlk Dəfə Şakalların Genetik Kodunu Sürətli Aşkarladı
Rusiya ərazisində şakalların yayılması son illərdə sürətlə artıb. Hazırda onlar 27 regionda qeydə alınır və aborigen yırtıcılarla rəqabət aparırlar. Bu vəziyyət ekosistem üçün yeni çağırışlar yaradır, çünki şakallar həm vəba, həm də təhlükəli parazitlər daşıyırlar.
Yeni genetik identifikasiya metodu
Penzə Dövlət Universitetinin alimləri şakalların, itlərin və canavarların tam DNT şifrələməsini tələb etmədən sürətli genetik identifikasiya metodunu inkişaf etdiriblər. Bu metod tədqiqatları həm ucuzlaşdırır, həm də sürətləndirir. Zoologiya və ekologiya üzrə müəllim, tədqiqatın müəlliflərindən biri Svetlana Lukonina bildirir ki, “müasir genetik metodların istifadəsi xüsusilə vacibdir, çünki onlar növləri tez və dəqiq müəyyən etməyə imkan verir.”
Hibrid heyvanların təhlükəsi
Şakalların it və canavarlarla hibrid əmələ gətirmə ehtimalı var. Bu hibridlər “süperyırtıcılar” adlandırılır və onların gücü, aqressivliyi canavarlardan, insan qorxusuzluğu isə itlərdən gəlir. Bu, həm vəhşi təbiət, həm də insanların təhlükəsizliyi üçün ciddi risklər yaradır.
İnsanlara və ev heyvanlarına təsiri
Şakalların ev heyvanlarına hücum halları da artmaqdadır. Son dörd ildə insanlara hücumların sayı 18% artıb ki, bu da vəziyyətin nəzarətdən çıxdığını göstərir. Bu səbəbdən şakalların yayılmasının monitorinqi zərurətə çevrilib.
Ekoloqların çağırışı
Alimlər bildirirlər ki, yeni genetik metodların tətbiqi ilə şakalların yayılmasının dəqiq izlənməsi və onların yaratdığı təhlükələrin vaxtında qarşısının alınması mümkündür. Bu, həm təbiətin, həm də insanların müdafiəsi üçün vacibdir.
Penzə Dövlət Universitetində aparılan bu tədqiqatlar şakalların yayılması və onların yaratdığı problemlərin daha dərindən anlaşılmasına yeni imkanlar açır. İnsanların vəhşi təbiətlə qarşılıqlı əlaqəsində bu cür elmi yeniliklər həyati əhəmiyyət daşıyır.

Пензенские учёные впервые быстро расшифровали геном шакалов
В России численность шакалов растёт стремительными темпами. Сейчас эти хищники зарегистрированы в 27 регионах и конкурируют с аборигенными хищниками. Такая ситуация создаёт новые вызовы для экосистемы, поскольку шакалы переносят чуму и опасных паразитов.
Новый метод быстрой генетической идентификации
Учёные Пензенского государственного университета разработали метод быстрой генетической идентификации шакалов, собак и волков без необходимости полного секвенирования ДНК. Этот подход позволяет значительно ускорить и удешевить исследования. Светлана Луконина, преподаватель зоологии и экологии и одна из авторов исследования, отмечает: «Современные генетические методы особенно важны, так как они позволяют быстро и точно определять виды».
Опасность гибридных животных
Существует риск образования гибридов между шакалами, собаками и волками. Такие гибриды получили название «суперхищников»: их сила и агрессивность сравнимы с волками, а бесстрашие перед человеком — с собаками. Это создаёт серьёзные угрозы как для дикой природы, так и для безопасности людей.
Влияние на людей и домашних животных
Число нападений шакалов на домашних животных растёт. За последние четыре года количество нападений на людей увеличилось на 18%, что свидетельствует о выходе ситуации из-под контроля. Поэтому мониторинг распространения шакалов становится необходимостью.
Призыв экологов
Учёные подчёркивают, что применение новых генетических методов позволит точно отслеживать распространение шакалов и своевременно предотвращать возникающие угрозы. Это важно для защиты как природы, так и людей.
Исследования Пензенского университета открывают новые возможности для глубокого понимания проблем, связанных с расширением ареала шакалов. Такие научные инновации имеют жизненно важное значение в взаимодействии человека с дикой природой.