Dünyada Su Ehtiyatları İlk Dəfə HydroGNSS Peykləri ilə İzlənir
Noyabr 2025-ci ildə ESA tərəfindən buraxılan HydroGNSS missiyası iki peykdən ibarət unikal bir sistemdir. Bu peyklər GNSS-R texnologiyasından istifadə edərək Yer səthindəki su ehtiyatlarını, torpaq rütubətini, bataqlıqları və donma-ərimə proseslərini yüksək dəqiqliklə müşahidə edir.
Peyklərin texnologiyası və funksiyaları
HydroGNSS peykləri GPS və Galileo peyklərinin siqnallarını qəbul edir və onların Yer səthindən əks olunmasını analiz edir. Bu üsul sayəsində peyklər 300 metr dəqiqliklə suyun səthindəki dəyişiklikləri izləyə bilir. Bataqlıqların meşə örtüyünün altında belə aşkar edilməsi missiyanın unikal xüsusiyyətlərindəndir.
İqlim dəyişikliyi və su dövriyyəsi araşdırmaları
HydroGNSS-in məlumatları iqlim dəyişikliyinin su dövriyyəsinə təsirini anlamaqda mühüm rol oynayır. Donma-ərimə proseslərinin izlənməsi və biomassa haqqında məlumatların toplanması tədqiqatçılara suyun qlobal dövriyyəsini daha dərindən araşdırmağa imkan verir.
Elmi tərəfdaşlar və məlumatların əlçatanlığı
Peyklər Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) tərəfindən hazırlanıb və idarə olunur. HydroGNSS-in məlumat məhsulları SSTL və elmi tərəfdaşlar, o cümlədən Sapienza və Tor Vergata Universitetləri, IEEC/ICE-CSIC, Finlandiya Meteorologiya İnstitutu, IFAC-CNR, Milli Okeanologiya Mərkəzi, Nottingham Universiteti və Texniki Universitet Vyana tərəfindən işlənir. Məlumatlar 8 aylıq sınaq müddətindən sonra tam fəaliyyətə başlayıb və bütün dünyada pulsuz paylanır.
İnsanlara və gələcəyə təsiri
Bu missiya su ehtiyatlarının idarə olunması və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə yeni imkanlar açır. Peyklərin təqdim etdiyi dəqiq və əlçatan məlumatlar kənd təsərrüfatından şəhər planlaşdırmasına qədər geniş sahələrdə istifadə olunur. HydroGNSS-in uğuru aşağı maliyyətli və çevik Yer müşahidə missiyalarının gələcəyinə işıq tutur.
ESA-nın Scout Proqram Meneceri Jean-Pascal Lejault və SSTL-in HydroGNSS Layihə Meneceri Peter Garner bu layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq, “Bu, HydroGNSS missiyası üçün real bir mərhələdir” və “Siqnallar evə qayıdır” ifadələrini səsləndiriblər.

HydroGNSS: спутники впервые отслеживают мировые запасы воды
В ноябре 2025 года Европейское космическое агентство (ESA) запустило миссию HydroGNSS — уникальную систему из двух спутников, которые с помощью технологии GNSS-R отслеживают запасы воды на поверхности Земли, влажность почвы, болота и процессы замерзания-оттаивания с высокой точностью.
Технология и возможности спутников
Спутники HydroGNSS принимают сигналы GPS и Galileo и анализируют их отражение от земной поверхности. Такой метод позволяет фиксировать изменения на водной поверхности с точностью до 300 метров. Особенность миссии — возможность обнаруживать болота даже под лесным покровом.
Роль в изучении климата и водного цикла
Данные HydroGNSS помогают понять влияние климатических изменений на водный цикл. Отслеживание процессов замерзания и оттаивания, а также сбор информации о биомассе дают учёным возможность глубже исследовать глобальное движение воды.
Научные партнёры и доступность данных
Спутники разработаны и управляются компанией Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL). Обработка данных осуществляется совместно с университетами Sapienza и Tor Vergata, Институтом IEEC/ICE-CSIC, Финским метеорологическим институтом, IFAC-CNR, Национальным океанографическим центром, Университетом Ноттингема и Венским техническим университетом. После восьмимесячного тестового периода миссия перешла в полноценную эксплуатацию, а все данные доступны бесплатно по всему миру.
Влияние на общество и будущее
Миссия открывает новые возможности для управления водными ресурсами и борьбы с изменением климата. Точные и доступные данные применяются в сельском хозяйстве, градостроительстве и других сферах. Успех HydroGNSS демонстрирует перспективы недорогих и гибких спутниковых наблюдений Земли.
Менеджер программы Scout ESA Жан-Паскаль Лежо и руководитель проекта HydroGNSS в SSTL Питер Гарнер подчеркнули важность миссии: «Это настоящий прорыв для HydroGNSS» и «Сигналы возвращаются домой».