Məqalələri dinləyə bilərsizYeni enerji üfüqləri: Türkistanda hibrid mini-elektrik stansiyası
Qazaxıstan Utility Systems (KKS) və Yaponiya şirkəti Komaihaltec Inc. Türkistan bölgəsində bərpa olunan enerji mənbələrinə əsaslanan hibrid mini-elektrik stansiyası layihəsini həyata keçirmək üçün əməkdaşlıq edir. Layihənin ilkin mərhələsində tədqiqatlar aparılacaq, ilkin təsdiqləmə işləri görüləcək və yol xəritəsi hazırlanacaq. Bu məqsədlə xüsusi işçi qrupu yaradılacaq.
Layihənin əsas elementləri və məqsədləri
Hibrid sistemə təxminən 5 meqavatlıq külək elektrik stansiyası, 1 meqavatlıq günəş elektrik stansiyası və təxminən 500 kilovat-saatlıq enerji saxlama sistemi daxildir. Bu kombinasiyalar enerji yükünü stabilləşdirəcək, fasiləsiz və dayanıqlı enerji təminatına imkan verəcək. Elektrik enerjisi yerli regional elektrik şəbəkələrinə ("OZT" MMC) veriləcək və bu, bölgənin digər enerji mənbələrindən asılılığını azaldacaq.
Ekoloji və texnoloji əhəmiyyət
Layihədə CO₂ emissiyalarının azaldılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Yapon tərəfi karbon kompensasiyası mexanizminin tətbiq olunmasını tələb edir ki, bu da layihənin ekoloji məsuliyyətini artırır. Eyni zamanda, təşəbbüs avtonom və paylanmış enerji mənbələrinin inkişafına təkan verəcək və enerji sisteminin dayanıqlığını yüksəldəcək.
Memorandum və gələcək addımlar
2023-cü ilin dekabrında Qazaxıstan Prezidenti Qasım-Comərd Tokayevin Yaponiyaya rəsmi səfəri zamanı "Mərkəzi Asiya-Yaponiya" sammitində KKS və Komaihaltec Inc. arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandum tədqiqat və pilot mərhələnin başlanmasını nəzərdə tutur. Tikinti və genişləndirmə qərarları ilkin təsdiqləmədən sonra veriləcək. KKS layihənin inzibati dəstəyini (torpaq sahələri, qoşulma nöqtələri, infrastruktur, layihələndirmə və tikinti işləri) təmin edəcək, Komaihaltec Inc. isə avadanlıqların istehsalı və çatdırılmasına cavabdehdir.
Region və insanlara təsiri
Türkistan bölgəsi külək və günəş enerjisi potensialına, torpaq sahələrinə və şəbəkəyə qoşulma nöqtələrinə görə seçilib. Layihə yerli sakinlər üçün daha dayanıqlı və təmiz enerji mənbəyi yaradacaq. Fasiləsiz enerji təminatı kənd təsərrüfatı, sənaye və gündəlik həyatın digər sahələrində inkişaf perspektivləri açır. Layihə həmçinin regionun enerji müstəqilliyini gücləndirəcək və gələcəkdə ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqinə nümunə olacaq.
Bu yanaşma bərpa olunan enerji mənbələrinin regional şəraitdə tətbiqi üçün praktiki modellərin inkişafına imkan verəcək və enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsinə təkan verəcək.
Layihənin büdcəsi və tikinti mərhələsinin başlanma tarixi hələ açıqlanmayıb, amma bu təşəbbüs Qazaxıstanın enerji gələcəyində mühüm dönüş nöqtəsi ola bilər.