Rusiyada Rəqəmsal Platformalar İlk Dəfə Biznesə Dəstək Üçün Hökumətə Müraciət Etdi
Rusiya rəqəmsal platformalarının aparıcı nümayəndələrini birləşdirən Ассоциация цифровых платформ (АЦП) — Wildberries, Ozon, Yandex, Avito və Kuper — 12 avqust 2026-cı il tarixində hökumətə sahibkarlara dəstək tədbirləri ilə bağlı müraciət göndərib.
Birbaşa ödənişlər və vergi güzəştləri təklif olunur
Ассоциация hökumətdən federal büdcədən birbaşa, geri qaytarılmayan ödənişlər həyata keçirməyi xahiş edib. Bu dəstək şirkətlərin əvvəlki fəaliyyət həcmində bərpa olunmasına, biznesin və iş yerlərinin qorunmasına imkan verəcək. Ödənişlər faktiki zərər və şirkətin fəaliyyətinin miqyasına əsasən hesablanmalıdır.
Bundan əlavə, zərər çəkmiş sahibkarlara vergi və digər ödənişlərin ən azı altı ay müddətinə təxirə salınması və ya hissə-hissə ödənilməsi təklif edilir. Bu dövrdə isə cərimə və faizlərin hesablanması dayandırılmalıdır, çünki şirkətlər həmin vaxt normal fəaliyyət göstərə bilməyiblər.
Sahibkarların vəziyyətini yüngülləşdirmək məqsədi
Bu təşəbbüs sahibkarlara çətin iqtisadi şəraitdə dəstək olmaq, iş yerlərinin qorunmasını təmin etmək və biznesin davamlılığını təmin etmək məqsədi daşıyır. Ассоциация rəqəmsal platformalar hökumətin bu təklifləri müsbət qarşılayacağına ümid edir.
Hələlik hökumətin bu təkliflərə necə reaksiya verəcəyi məlum deyil. Lakin belə addımlar Rusiyada rəqəmsal bizneslərin dayanıqlığını artırmaq və iqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasını sürətləndirmək üçün vacib hesab olunur.
Bu müraciət biznes mühitindəki gərginliyi azaltmağa və sahibkarların gələcəkdə daha sabit fəaliyyət göstərməsinə şərait yarada bilər.

Цифровые платформы впервые обратились к правительству за поддержкой бизнеса
Ассоциация цифровых платформ (АЦП), объединяющая крупнейших игроков рынка — Wildberries, Ozon, Яндекс, Avito и Купер, 12 августа 2026 года направила правительству обращение с просьбой о мерах поддержки для предпринимателей.
Прямые выплаты и налоговые послабления
Ассоциация предлагает ввести прямые безвозвратные выплаты из федерального бюджета, которые помогут компаниям восстановить прежние объемы деятельности, сохранить бизнес и рабочие места. Размер выплат должен рассчитываться исходя из реальных убытков и масштабов работы каждой компании.
Кроме того, предлагается отсрочить или разбить на части уплату налогов и других обязательных платежей минимум на шесть месяцев. В этот период должны быть приостановлены начисления штрафов и процентов, поскольку бизнес не мог полноценно работать.
Цель инициативы — облегчить положение предпринимателей
Инициатива направлена на поддержку бизнеса в сложных экономических условиях, сохранение рабочих мест и обеспечение устойчивого развития компаний. Ассоциация цифровых платформ рассчитывает на положительный отклик правительства.
Перспективы и значение обращения
Пока неизвестно, как правительство отреагирует на предложения. Однако такие меры считаются важными для повышения устойчивости цифрового бизнеса и ускорения цифровизации экономики России.
Обращение может снизить напряженность в деловой среде и создать условия для более стабильной работы предпринимателей в будущем.