RNF və NİU VŞE 31 Gənc Alimin İnnovativ Layihələrini İlk Dəstəkləyənlərdən Oldu
Məqalələri dinləyə bilərsizRusiyanın Elmi Fondu (RNF) 31 gənc alimin layihəsini maliyyələşdirib. Bu layihələr Milli Tədqiqat Universiteti Yüksək İqtisadiyyat Məktəbi (NİU VŞE) tərəfindən təqdim olunub və Rusiya Federasiyasının elmi-texnoloji inkişaf prioritetlərinə uyğun seçilib.
RNF-nin üç müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən, 18 təşəbbüskar layihə 2026–2028-ci illərdə, 10 elmi qrup layihəsi isə 2026–2029-cu illərdə icra olunacaq. Təşəbbüskar layihələrdə iştirak edən alimlərin yaşı 33-dən yuxarı deyil, elmi qruplarda isə üzvlərin ən azı 70 faizi 39 yaşdan aşağıdır. Hər bir təşəbbüskar layihə üçün illik qrant həcmi 1,5 milyon rubla (təxminən 43,5 min AZN), elmi qrup layihələri üçün isə 3–6 milyon rubla (təxminən 87–174 min AZN) arasında dəyişir.
Layihələr humanitar və sosial elmlər, riyaziyyat, informatika, fizika, kimya və materialşünaslıq sahələrini əhatə edir. Maraqlıdır ki, layihələrdə süni intellekt və maşın öyrənməsi texnologiyalarından geniş istifadə olunur. Təşəbbüskar layihələrdə tələbə və magistrantlardan ibarət elmi kollektivlərin formalaşdırılması mümkündür.
RNF həmçinin 2023-cü ildən icra olunan üç layihənin müddətini 2026–2028-ci illərə qədər uzadıb. Bu layihələr də NİU VŞE-nin gənc alimləri tərəfindən həyata keçirilir.
Layihələrdən biri — "Müasir Rusiya xarici siyasətində ənənəvi dəyərlərin rolu" adlı layihə — siyasi nəzəriyyə və fəlsəfə sahələrini birləşdirir. Digər layihələr isə təhsil sahəsində BƏƏ ölkələrində inkişaf tendensiyalarını araşdırır, maşın öyrənməsi metodlarının tətbiqini inkişaf etdirir və sosial-demoqrafik problemləri öyrənir.
RNF qrantlarının üçdə biri NİU VŞE-nin Sankt-Peterburq, Nijnı Novqorod və Perm kampuslarının gənc alimlərinə verilib. Bu dəstək gənc alimlərə elmi tədqiqatlarını genişləndirmək və innovativ nəticələr əldə etmək imkanı yaradır. Layihələrin uğurlu icrası elmi-texnoloji inkişafı sürətləndirəcək və yeni nəsil tədqiqatçıların yetişməsinə təkan verəcək.
RNF və NİU VŞE-nin bu təşəbbüsü gənc alimlərin potensialını üzə çıxarmaqla yanaşı, onların elmi karyeralarında mühüm mərhələ olacaq.

РНФ и ВШЭ поддержали 31 инновационный проект молодых учёных
Российский научный фонд (РНФ) выделил финансирование 31 проекту молодых учёных, представленных Национальным исследовательским университетом Высшая школа экономики (НИУ ВШЭ). Эти проекты соответствуют приоритетам научно-технологического развития России.
По итогам трёх конкурсов РНФ, 18 инициативных проектов будут реализованы в 2026–2028 годах, а 10 коллективных — в 2026–2029 годах. Возраст учёных, участвующих в инициативных проектах, не превышает 33 лет, в коллективных проектах не менее 70% участников моложе 39 лет. Ежегодный грант на инициативный проект составляет 1,5 миллиона рублей, на коллективный — от 3 до 6 миллионов рублей.
Проекты охватывают гуманитарные и социальные науки, математику, информатику, физику, химию и материаловедение. Особое внимание уделяется применению технологий искусственного интеллекта и машинного обучения. В рамках инициативных проектов формируются научные коллективы из студентов и магистрантов.
Кроме того, РНФ продлил сроки реализации трёх проектов, начатых в 2023 году, до 2026–2028 годов. Эти проекты также выполняются молодыми учёными НИУ ВШЭ.
Один из проектов — «Роль традиционных ценностей в современной внешней политике России» — объединяет политическую теорию и философию. Другие исследования посвящены тенденциям развития образования в странах ОАЭ, развитию методов машинного обучения и изучению социально-демографических проблем.
Треть грантов РНФ получила молодёжь из кампусов НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге, Нижнем Новгороде и Перми. Такая поддержка даёт молодым учёным возможность расширить научные исследования и добиться инновационных результатов. Успешная реализация проектов ускорит научно-технологическое развитие и поможет подготовить новое поколение исследователей.
Инициатива РНФ и НИУ ВШЭ не только раскрывает потенциал молодых учёных, но и становится важным этапом в их научной карьере.