Runway şirkəti cümə axşamı günü Runway Dev platforması vasitəsilə Media Router adlı yeni məhsulunu təqdim etdi. Bu unikal alət yaradıcıların qiymət, keyfiyyət və sürət kimi meyarlara əsaslanaraq ən uyğun generativ media modelini avtomatik seçməsinə imkan verir. Beləliklə, inkişaf etdiricilər ən yaxşı modeli tapmaq üçün vaxt itirmədən işlərinə fokuslana bilirlər.
Generativ medianın idarə olunmasında inqilab
Runway Media Router generativ media üçün xüsusi hazırlanmış ilk model routerdir. O, Runway Dev platformasının API-si vasitəsilə üçüncü tərəf şəkil, video və audio modellərinə çıxış imkanı yaradır. Platformada Adobe, Cloudflare, ElevenLabs, Expedia, Shutterstock və Quora kimi böyük şirkətlər də istifadəçi kimi iştirak edir. Bu, Runway-in geniş ekosisteminin və texnoloji gücünün göstəricisidir.
Çin modellərinin populyarlığı və rəqabət
Son dövrlərdə Çin generativ media modelləri sürətlə populyarlıq qazanır. Lakin bəzi şirkətlər Çin mənşəli modellərlə işləməkdə tərəddüd edir. Runway Media Router istifadəçilərə modelləri keyfiyyət, qiymət və digər üstünlüklərə görə seçmək imkanı verir. Məsələn, bəzi inkişaf etdiricilər ABŞ mənşəli modellərə üstünlük verə bilərlər, xüsusilə ABŞ hökumətinin Çin modellərinə qarşı sanksiya və qadağalar tətbiq etmə ehtimalı fonunda.
Qiymət siyasəti və texnoloji yeniliklər
Runway may ayında agent məhsulunu təqdim edib, dekabrda isə Gen 4.5 video modeli və ilk dünya modelini işıqlandırıb. May ayında Aleph 2.0 video redaktə modeli yenilənib. Şirkət token əsaslı qiymət siyasətinə keçib və Media Router həm keyfiyyəti, həm də token qiymətini nəzərə alaraq ən optimal modeli seçir. Bu, yaradıcı kampaniyaların effektivliyini artırır.
Şirkətin gələcək vizyonu
Runway-in həmtəsisçisi və co-CEO-su Anastasis Germanidis şirkətin tam stək qurduğunu və 2018-ci ildən bəri dərin tədqiqatlarla gələcəyin texnologiyalarını yaratdığını vurğulayıb. O, "Routing həqiqətən də inkişaf etdiricilər üçün generativ medianın ən asan və vahid platforması olma vədini yerinə yetirir" deyib.
Yaradıcılar üçün yeni imkanlar
Runway Media Router yaradıcıların modelləri idarə etməsini sadələşdirir və iş prosesini sürətləndirir. Bu, xüsusilə media və reklam sahəsində çalışanlar üçün böyük üstünlükdür. Yeni texnologiya yaradıcı kampaniyaların keyfiyyətini yüksəldir və bazarda rəqabət qabiliyyətini artırır.
Runway Media Router generativ medianın gələcəyini formalaşdırır, yaradıcıların işini asanlaşdırır və texnologiya dünyasında yeni bir səhifə açır.

Runway Media Router меняет правила игры в генеративных медиа
Компания Runway в четверг представила новый продукт Media Router на платформе Runway Dev. Этот инструмент автоматически выбирает оптимальную модель генеративного медиа, учитывая цену, качество и скорость. Благодаря этому разработчики могут сосредоточиться на работе, не тратя время на поиск лучшего решения.
Революция в управлении генеративным контентом
Media Router стал первой в своем роде системой маршрутизации моделей для генеративных медиа. Через API платформы Runway Dev он обеспечивает доступ к сторонним моделям для создания изображений, видео и аудио. Среди пользователей платформы — крупные компании, такие как Adobe, Cloudflare, ElevenLabs, Expedia, Shutterstock и Quora, что подтверждает масштаб и технологическую мощь экосистемы Runway.
Популярность китайских моделей и конкуренция на рынке
В последнее время китайские генеративные модели стремительно набирают популярность. Однако некоторые компании осторожно относятся к их использованию из-за возможных санкций и ограничений со стороны США. Media Router позволяет выбирать модели по качеству, цене и другим параметрам, что дает разработчикам возможность отдавать предпочтение, например, американским решениям в условиях геополитической неопределенности.
Ценообразование и технологические новшества
В мае Runway выпустила продукт Agent, а в декабре — видео-модель Gen 4.5 и первую в мире модель для видео. В том же мае обновился видеоредактор Aleph 2.0. Компания перешла на токенизированную систему оплаты, и Media Router учитывает не только качество, но и стоимость токенов, выбирая наиболее выгодный вариант. Это повышает эффективность творческих кампаний.
Видение будущего компании
Сооснователь и со-генеральный директор Runway Анастасис Германидис отметил, что компания создала полный технологический стек и с 2018 года ведет глубокие исследования в области будущих технологий. «Routing действительно выполняет обещание стать самой простой и единой платформой для разработчиков генеративных медиа», — подчеркнул он.
Новые возможности для творцов
Media Router упрощает управление моделями и ускоряет рабочие процессы, что особенно важно для специалистов в медиа и рекламе. Новая технология повышает качество творческих кампаний и усиливает конкурентоспособность на рынке.
Runway Media Router формирует будущее генеративных медиа, облегчая работу творцов и открывая новую страницу в мире технологий.