Rusiya şirkətləri süni intellekt üçün məlumat istifadəsini necə asanlaşdırır?
Rusiya texnoloji şirkətləri PETs (Privacy Enhancing Technologies) — şəxsi məlumatların qorunması üçün riyazi və proqram üsullarından ibarət texnologiyaların istifadəsini asanlaşdırmaq məqsədilə qanunvericiliyin sadələşdirilməsini tələb edir. Onların fikrincə, məlumatların emalı yalnız Rusiya ərazisində və yerli şirkətlər tərəfindən həyata keçirilməlidir.
PETs və məlumatların anonimliyi
PETs tətbiqində şəxsiyyətin aşkarlanması riski sıfır və ya çox aşağı səviyyədə olmalıdır. Bu yanaşma məlumatların təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, süni intellektin inkişafı üçün geniş imkanlar açır. ABD (Ассоциация больших данных) hökumətdən "etibarlı vasitəçi" anlayışını qanunlaşdırmağı və məlumatların kommersiya və qanuni istifadəsini ödənişli və pulsuz olaraq ayırmağı təklif edir.
Rusiya bazarında məlumatların vəziyyəti
Rusiya bazarında məlumatlar zəif inkişaf edib və çoxu böyük ekosistemlərdə qalır. Sber, Avito, Rostelekom, Yandex, HH, VK kimi şirkətlər ABD-yə daxildir və onlar 3 avqustda Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyinə müraciət ediblər. Müraciətdə məlumatların emalı üçün vətəndaşların razılığı tələb olunmaması, lakin məlumatların yalnız süni intellektin inkişafı üçün istifadə olunması vurğulanır.
Zarya Ventures-in tərəfdaşı Aleksandr Ponomarev hüquqi çərçivələrin vacibliyini qeyd edərək deyib: "Regulyasiya real problemlərin olduğu sahələrdə aparılmalıdır." Just AI biznes inkişafı direktoru Svetlana Zaxarova daxili məlumatların kifayət etmədiyini bildirir: "Əvvəllər şirkətlər əsasən öz daxili mənbələrindən istifadə edirdilər." MWS AI şirkəti sənaye məlumatlarının əhəmiyyətini vurğulayır. Smart Engines-in baş direktoru Vladimir Arlazarov isə anonim məlumatların yüksək dəyər daşıdığını söyləyir: "Sintez edilmiş məlumatlar hüquq pozuntusu olmadan keyfiyyətli anonim məlumatlar yaradır."
Bu təşəbbüs süni intellekt sahəsində innovasiyaların sürətlənməsinə və Rusiya bazarının inkişafına təkan verə bilər. Məlumatların təhlükəsizliyi qorunarkən, yeni qanunvericilik çərçivəsi şirkətlərə daha geniş məlumat bazasından istifadə etməyə imkan yaradacaq. Bu isə həm texnoloji, həm də sosial sahədə yeni imkanlar açacaq, insanların gündəlik həyatına təsir göstərəcək.

Российские компании требуют упростить использование данных для ИИ
Российские технологические компании выступают за упрощение законодательства, регулирующего использование технологий защиты персональных данных (PETs). Они считают, что обработка данных должна происходить исключительно на территории России и российскими компаниями.
PETs и анонимность данных
Технологии PETs минимизируют или полностью исключают риск идентификации личности. Такой подход обеспечивает безопасность данных и открывает новые возможности для развития искусственного интеллекта. Ассоциация больших данных (АБД) предлагает законодательно закрепить понятие «надежный посредник» и разделить коммерческое и законное использование данных на платное и бесплатное.
Состояние рынка данных в России
Рынок данных в России слабо развит, большая часть информации сосредоточена в крупных экосистемах. В Ассоциацию больших данных входят такие компании, как Сбер, Авито, Ростелеком, Яндекс, HH и ВКонтакте. 3 августа они направили обращение в Минцифры с предложением отменить требование получения согласия граждан на обработку данных при условии использования их исключительно для развития ИИ.
Партнер Zarya Ventures Александр Пономарев подчеркнул важность правового регулирования: «Регулирование должно касаться тех областей, где действительно есть проблемы». Директор по развитию бизнеса Just AI Светлана Захарова отметила, что внутренние данные компаний уже не удовлетворяют потребности: «Раньше компании в основном использовали собственные внутренние источники». Компания MWS AI выделяет значимость отраслевых данных. Генеральный директор Smart Engines Владимир Арлазаров подчеркнул ценность анонимных данных: «Синтезированные данные создают качественные анонимные наборы без нарушения закона».
Инициатива может ускорить инновации в сфере искусственного интеллекта и стимулировать развитие российского рынка данных. Новая законодательная база позволит компаниям безопасно использовать более широкий массив данных, что откроет новые технологические и социальные возможности и повлияет на повседневную жизнь людей.