Rusiyanın Khibin massivində, Kirov mədənində yeni mineral kəşf edilib. Bu mineral "Kolski açkroftin" adlandırılıb. Kəşfi Kolski Rusiya Elmlər Akademiyasının Elmi Mərkəzi, Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti və Fersman Mineralogiya Muzeyinin alimləri birgə həyata keçiriblər.
Mineralın tərkibində nadir torpaq elementi ittrium var. Bundan əlavə, onun tərkibində silikon, kalium, natrium, kalsium, manqan və flor kimi elementlər mövcuddur. Kristal quruluşu ən mürəkkəb minerallar sırasındadır. Klassik açkroftin çəhrayı rəngdə, kövrək və çox nadir silikatdır. Dünyada ən böyük açkroftin yatağı Qrenlandiyada yerləşir, həmçinin Kanada və İtaliyada da rast gəlinir.
Bu mineralın qiyməti yalnız daş üzərindəki örtük üçün 145 ABŞ dolları (təxminən 246 AZN) təşkil edir ki, bu da qızıldan daha bahalıdır.
Son illərdə Kareliya regionunda da nadir minerallar aşkar edilib. 2024-cü ildə "selenodjunoyt" adlı yeni mineral təqdim olunub, bu mineral qiymətli metalları göstərən indikator kimi əhəmiyyətlidir. 2025-ci ildə isə "sulfo-padmeyt" adlı nadir mineral tapılıb, bu mineral padmeytin kükürdlü analoqudur.
Bu kəşflər mineralogiya sahəsində yeni imkanlar açır, nadir elementlərin tədqiqi və sənayedə istifadəsi üçün perspektivlər yaradır. "Kolski açkroftin"in tapılması həm elmi, həm də iqtisadi baxımdan böyük əhəmiyyətə malikdir.

В Кирове нашли редкий минерал колский ачкрофтин
Вы можете слушать статьиВ Кировском руднике на Кольском полуострове обнаружили новый минерал — колский ачкрофтин. Открытие сделали учёные из Кольского научного центра РАН, Санкт-Петербургского государственного университета и Музея минералогии имени Ферсмана.
Этот минерал содержит редкоземельный элемент иттрий, а также кремний, калий, натрий, кальций, марганец и фтор. Его кристаллическая структура считается одной из самых сложных среди минералов. Классический ачкрофтин — хрупкий и редкий силикат с розовым оттенком. Крупнейшие месторождения ачкрофтинов находятся в Гренландии, а также в Канаде и Италии.
Цена минерала впечатляет: только покрытие на его поверхности оценивается в 145 долларов США, что дороже золота.
В последние годы в Карелии также нашли несколько редких минералов. В 2024 году был представлен селеноджунойт — минерал, важный как индикатор ценных металлов. В 2025 году обнаружили сульфо-падмейт — редкий минерал, аналогичный по составу падмейту, но с содержанием серы.
Эти открытия открывают новые возможности в минералогии, способствуют изучению редких элементов и их применению в промышленности. Найденный колский ачкрофтин имеет большое научное и экономическое значение, подчеркивая потенциал Кольского региона в геологических исследованиях.