Sandia-nın Təcili Yardım Robotlarında Enerji Səmərəliliyində Böyük İrəliləyiş
Kaliforniyanın Pomona Fairplex məkanında keçiriləcək DARPA Robotika Yarışması 2 milyon dollar mükafat fondu ilə robot texnologiyalarında ən son yenilikləri nümayiş etdirəcək. Bu yarışda Sandia Milli Laboratoriyalarının iki yeni təcili yardım robotu – STEPPR və WANDERER nümayiş olunacaq.
STEPPR və WANDERER: Enerji səmərəliliyi ön planda
STEPPR (Sandia Transmission Efficient Prototype Promoting Research) və WANDERER (Walking Anthropomorphic Novelly Driven Efficient Robot for Emergency Response) robotları təcili yardım əməliyyatlarında enerji səmərəliliyini artırmaq məqsədilə hazırlanıb. Sandia komandası bu robotları yarışmada iştirak etdirməsə də, onların yeni xüsusiyyətlərini nümayiş etdirəcək.
Batareya ömrü həyati əhəmiyyət daşıyır
Sandia-nın Ağıllı Sistemlər İdarəetmə şöbəsinin layihə rəhbəri Steve Buerger bildirir ki, “Ən güclü və möhkəm robotunuz olsa belə, batareya ömrü 10-20 dəqiqədirsə, belə robot təcili vəziyyətlərdə, insan həyatının təhlükədə olduğu anlarda faydasızdır.” Buna görə də robotların batareya ömrünün artırılması əsas prioritetdir.
Açıq mənbə yanaşması və əməkdaşlıq
STEPPR və WANDERER-in elektronika və proqram təminatı Open Source Robotics Foundation tərəfindən hazırlanır və dizaynları açıq mənbə kimi yayımlanacaq. Layihənin tədqiqat tərəfdaşları arasında Massachusetts Institute of Technology, Globe Motors və Florida İnsan və Maşın Koqnisiyası İnstitutu var. Florida İnstitutu enerji səmərəli yürüş idarəetmə alqoritmləri üzərində çalışır.
Bu robotlar təcili yardım əməliyyatlarında daha uzun müddət fəaliyyət göstərə biləcəkləri üçün insan həyatının xilas edilməsində mühüm rol oynayacaq. Enerji səmərəliliyi və ətraf mühitə uyğunlaşma qabiliyyəti sayəsində STEPPR və WANDERER gələcəyin təcili yardım robotları kimi böyük ümidlər vəd edir.

Sandia улучшила энергоэффективность роботов для экстренной помощи
В Калифорнии на площадке Pomona Fairplex пройдет престижный конкурс DARPA Robotics Challenge с призовым фондом в 2 миллиона долларов. Мероприятие соберет новейшие разработки в области робототехники, среди которых будут представлены два новых робота для экстренной помощи от Национальной лаборатории Sandia — STEPPR и WANDERER.
STEPPR и WANDERER: акцент на энергоэффективность
Роботы STEPPR (Sandia Transmission Efficient Prototype Promoting Research) и WANDERER (Walking Anthropomorphic Novelly Driven Efficient Robot for Emergency Response) созданы с целью повысить энергоэффективность в условиях экстренных операций. Хотя команда Sandia не будет соревноваться, она продемонстрирует новые возможности этих моделей.
Важность продолжительности работы от батареи
Руководитель проекта из отдела интеллектуальных систем управления Sandia Стив Бюргер отмечает: «Даже самый мощный и надежный робот бесполезен, если его батарея работает всего 10–20 минут. В критических ситуациях, когда на кону человеческая жизнь, это неприемлемо». Поэтому увеличение времени автономной работы — ключевая задача разработчиков.
Открытые технологии и сотрудничество
Электроника и программное обеспечение STEPPR и WANDERER разрабатываются при поддержке Open Source Robotics Foundation и будут доступны в открытом доступе. Среди партнеров проекта — Массачусетский технологический институт, Globe Motors и Институт когнитивных исследований человека и машины во Флориде. Флорида занимается созданием энергоэффективных алгоритмов управления ходьбой.
Влияние на спасательные операции
Благодаря увеличенной автономности и адаптивности к окружающей среде, STEPPR и WANDERER способны значительно продлить время работы в экстренных ситуациях. Это открывает новые перспективы для спасения человеческих жизней и делает эти роботы важным шагом в развитии технологий экстренной помощи.