Şenzhen: Texnologiya İnqilabının Yeni Mərkəzi Niyə Sürətlə Yüksəlir?
Şenzhenin Pingshan rayonunda yerləşən BYD-nin qlobal baş ofisində avtomobilin aşağı temperaturda sınaqları aparılır. Burada -30 dərəcə selsidə avtomobillərin şarj və işləmə qabiliyyəti test edilir ki, bu da şirkətin innovativ yanaşmasını göstərir. Gecə saat 10-da belə, Şenzhenin Nanshan rayonundakı ofis binalarında işıqlar yanır, yaxınlıqdakı restoranlarda isə işçilər hələ də işləyir.
Rəqəmlərlə Şenzhenin gücü
2024-cü ildə Şenzhenin dövlət qeydiyyatlı yüksək texnologiyalı müəssisələrinin sayı 25 000-dən çoxdur. Şəhərin ümumi tədqiqat və inkişaf (T&İ) xərcləri 2453.1 milyard yuan (təxminən 1.8 trilyon AZN) təşkil edir ki, bunun 93%-i şirkətlərin payına düşür. Bu, Şenzhenin iqtisadiyyatında innovasiyanın nə qədər önəmli olduğunu göstərir.
Gələcəyə baxış: 2030 hədəfləri və yeni sənaye dəyərləri
Şenzhen 2030-cu ilə qədər strateji yeni sənaye dəyərini 2.3 trilyon yuana (təxminən 1.7 trilyon AZN) çatdırmağı planlaşdırır. Bu məqsədlə 2021-ci ildə təsis edilən Şenzhen Texnoloji İnnovasiya Akademiyası gənc istedadların yetişdirilməsi və startapların inkubasiyası ilə məşğuldur. Akademiyanın təsisçisi Li Zeşyanq bildirir ki, hər yay təxminən 1000 tələbə texnoloji düşərgəyə müraciət edir, lakin yalnız 40-50 nəfər seçilir. Burada tələbələr layihə üzərində işləyir, prototiplər hazırlayır və son mərhələdə təqdimat edirlər.
Yeni texnologiyalar və yerli istehsal
Şenzhenin Qianhai-Shekou bölgəsində aşağı hündürlük iqtisadiyyatı inkişaf edir. Zero Gravity Aircraft şirkəti 2021-ci ildə yaradılıb və elektrik sabit qanadlı təyyarələr, eləcə də elektriklə vertikal eniş-qalxış edən uçan aparatları (eVTOL) inkişaf etdirir. Şirkətin istehsal etdiyi təyyarələr 100% yerli istehsaldır ki, bu da Şenzhenin texnologiya sahəsində özünü təmin etmə gücünü göstərir.
Rəqabət və iqtisadi artım
Şenzhen texnologiya sahəsində Hangzhou ilə rəqabət aparır. Hangzhou daha çox internet və süni intellekt sahəsində üstünlüyə malikdirsə, Şenzhen istehsal və təchizat zəncirinə əsaslanan sərt texnologiyaya fokuslanır. 2024-cü ilin ilk yarısında Şenzhenin iqtisadi artım tempi 5.6% təşkil edib, bu isə digər Çin bölgələrinin 4.5%-lik artımından yüksəkdir.
Şenzhenin texnoloji inkişafı şəhərin həyatına canlılıq gətirir, gənclərin innovasiyaya marağını artırır və gələcəyin sənayesini formalaşdırır. Bu dinamik mühitdə yeni imkanlar yaranır və şəhər qlobal texnologiya arenasında öz yerini möhkəmləndirir.

Шэньчжэнь ускоряет технологический прорыв и укрепляет лидерство
В глобальном офисе BYD в районе Пиншань Шэньчжэня проходят испытания автомобилей при низких температурах. Машины тестируют на зарядку и работу при минус 30 градусах Цельсия — это демонстрирует инновационный подход компании. Даже в 22:00 в офисах района Наньшань горит свет, а в близлежащих ресторанах продолжают работать сотрудники.
Цифры, отражающие мощь Шэньчжэня
В 2024 году в Шэньчжэне зарегистрировано более 25 тысяч высокотехнологичных предприятий. Общие расходы города на исследования и разработки составляют 2453,1 миллиарда юаней, из которых 93% приходится на компании. Это подчёркивает ключевую роль инноваций в экономике города.
Взгляд в будущее: цели на 2030 год и новые индустриальные ценности
К 2030 году Шэньчжэнь планирует увеличить стратегическую стоимость новых индустрий до 2,3 триллиона юаней. Для этого в 2021 году была создана Академия технологических инноваций Шэньчжэня, которая занимается подготовкой молодых талантов и поддержкой стартапов. Основатель академии Ли Цзэшян сообщает, что ежегодно около 1000 студентов подают заявки на летние технологические лагеря, но отбираются лишь 40–50 человек. Участники работают над проектами, создают прототипы и представляют их на заключительном этапе.
Новые технологии и локальное производство
В районе Цяньхай-Шэкou развивается экономика низкой высоты. Компания Zero Gravity Aircraft, основанная в 2021 году, разрабатывает электрические самолёты с неподвижным крылом и электрические летательные аппараты с вертикальным взлётом и посадкой (eVTOL). Все самолёты производятся полностью локально, что свидетельствует о технологической самостоятельности Шэньчжэня.
Конкуренция и экономический рост
Шэньчжэнь конкурирует с Ханчжоу в технологической сфере. Если Ханчжоу лидирует в интернете и искусственном интеллекте, то Шэньчжэнь делает ставку на производство и цепочки поставок в сфере тяжёлых технологий. В первом полугодии 2024 года экономический рост Шэньчжэня составил 5,6%, что выше среднего по Китаю — 4,5%.
Технологическое развитие оживляет городскую жизнь, стимулирует интерес молодёжи к инновациям и формирует индустрию будущего. В этом динамичном пространстве появляются новые возможности, а Шэньчжэнь укрепляет свои позиции на мировой технологической арене.