Tarixdə ilk dəfə: Sidney Universiteti tək atomda kvant loqika qapısı yaratdı
Sidney Universitetinin tədqiqat qrupu kvant hesablama üçün universal loqika qapısı yaratmaqda uğur qazanıb. Bu qapı az sayda fiziki qubit istifadə etməklə kvant hesablama texnologiyalarında yeni perspektivlər açır.
Tək Atomda İki Kvant Vibrasiyasının Dolaşdırılması
Tədqiqatda yterbiy ionu Paul tələsində saxlanılıb və lazerlərlə idarə olunub. Tədqiqatçılar bu tək ion daxilində iki kvant vibrasiyasını dolaşdıraraq kvant loqika qapısını reallaşdırıblar. Bu, kvant hesablama üçün GKP səhv düzəliş kodu ilə kodlaşdırılmış qapıdır.
GKP Kodu – Kvant Hesablama üçün “Rosetta Daşı”
GKP (Gottesman-Kitaev-Preskill) kodu kvant osiloskoplarının hamar, davamlı kvant titrəyişlərini rəqəmsal vəziyyətlərə çevirir və səhvlərin aşkarlanmasını və düzəldilməsini asanlaşdırır. Dr. Tingrei Tan qeyd edir: “Biz GKP qubitləri üçün universal loqika qapı dəstini ilk dəfə reallaşdırdıq.”
Tədqiqatın Əhəmiyyəti və Maliyyələşdirilməsi
Bu nailiyyət kvant kompüterlərinin miqyaslanmasını və fiziki qubit sayını azaltmaqla onların daha praktik və geniş istifadə olunmasına yol açır. Tədqiqat Avstraliya Tədqiqat Şurası, Sydney Horizon Fellowship və ABŞ-ın bir sıra hərbi və elmi təşkilatları tərəfindən maliyyələşdirilib.
İnsan və Texnologiya Arasında Körpü
Baş müəllif Vassili Matsos bildirir: “Biz iki səhv düzəlişli loqika qubitini tək ionda saxlayıb dolaşdırdıq.” Bu nailiyyət kvant hesablama texnologiyalarının gələcəyini yenidən yazır, insanlara daha sürətli və etibarlı hesablama imkanları təqdim edir.
Sidney Universitetinin bu uğuru kvant texnologiyalarının inkişafında yeni mərhələdir və gələcəkdə daha mürəkkəb kvant sistemlərinin yaradılmasına zəmin hazırlayır.

Сиднейский университет создал квантовую логику в одном атоме впервые в истории
Исследователи из Сиднейского университета впервые разработали универсальный квантовый логический элемент, используя всего один атом. Это открывает новые возможности для развития квантовых технологий с меньшим числом физических кубитов.
Запутывание двух квантовых колебаний в одном атоме
В эксперименте ион иттербия был удержан в ловушке Пола и управляем лазерами. Ученые смогли запутать два квантовых колебания внутри одного иона, реализовав квантовый логический элемент, закодированный с помощью кода исправления ошибок GKP.
Код GKP — ключ к квантовым вычислениям
Код Gottesman-Kitaev-Preskill (GKP) преобразует плавные квантовые колебания в цифровые состояния, облегчая обнаружение и исправление ошибок. Доктор Тингрей Тан отметил: «Мы впервые реализовали полный набор универсальных логических элементов для GKP-кубитов».
Значение исследования и финансирование
Это достижение позволит масштабировать квантовые компьютеры и уменьшить количество физических кубитов, делая технологии более практичными и доступными. Исследование поддержали Австралийский исследовательский совет, программа Sydney Horizon Fellowship и ряд американских военных и научных организаций.
Между человеком и технологией
Главный автор Василий Матсос подчеркнул: «Мы удержали и запутали два логических кубита с исправлением ошибок в одном ионе». Этот прорыв меняет будущее квантовых вычислений, предоставляя людям более быстрые и надежные вычислительные возможности.
Успех Сиднейского университета открывает новую страницу в развитии квантовых технологий и создает основу для создания более сложных квантовых систем в будущем.