SiFly ABŞ-da uzunmüddətli uçuş dronlarının istehsalını genişləndirmək üçün 20 milyon dollar məbləğində Series A maliyyələşməsi əldə edib
Kaliforniyanın Santa Clara şəhərində yerləşən SiFly Aviation şirkəti Shield Capital-in rəhbərliyi ilə 20 milyon dollar məbləğində Series A maliyyələşməsi alıb. Bu investisiyaya Qudit, BBK Capital və Alumni Ventures kimi digər investorlar da qatılıb. Vəsait SiFly-in rekord qıran Q12 elektrik təyyarəsinin istehsalını və müştəri çatdırılmalarını sürətləndirmək, həmçinin DronePort çoxdronlu infrastruktur sisteminin inkişafı və sınaqlarını davam etdirmək üçün istifadə olunacaq.
Q12 dronu – uzunmüddətli uçuşlarda yeni standart
SiFly-in Q12 modeli elektrik multirotor dronları arasında dünya rekordunu qırıb. Bu dron 3 saat 11 dəqiqə 54 saniyə fasiləsiz uçuş həyata keçirərək Guinness Rekordlar Kitabına düşüb. Q12 ənənəvi multirotor dronlardan 4 dəfə uzun müddət və 10 dəfə uzağa uça bilir, həmçinin 10 funtadək (təxminən 4.5 kq) yük daşıya bilir. Şirkətin təsisçisi və CEO-su Brian Hinman bildirib ki, “Çox multirotor dronlar adətən operatora yaxın qısa uçuşlar üçün hazırlanır. Biz Q12-ni multirotorun çevikliyi, dəqiqliklə hover etməsi və şaquli qalxma-enmə xüsusiyyətlərini sabit qanadlı təyyarənin effektivliyi, uçuş məsafəsi və sürəti ilə birləşdirmək üçün yaratmışıq.”
İstehsal və infrastrukturun genişləndirilməsi
SiFly DronePort adlı çoxdronlu infrastruktur sistemini inkişaf etdirir ki, bu da ictimai təhlükəsizlik, infrastruktur yoxlamaları və kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə daha geniş ərazilərin effektiv şəkildə nəzarətinə imkan verir. Şirkət ABŞ-da istehsalı genişləndirmək, təchizat zəncirini gücləndirmək və müştəri əməliyyatlarını dəstəkləmək niyyətindədir. Bu maliyyələşmə SiFly-ə istehsalı artırmaq, artan sifarişləri yerinə yetirmək və müştəri yerləşdirmələrini dəstəkləmək imkanı verəcək.
Ekspertlərin fikri və tətbiq sahələri
Shield Capital-in nümayəndəsi Ray Rothrock qeyd edib ki, “Dron operatorları üçün uzun uçuş müddəti daha sürətli reaksiya, daha geniş əhatə və missiya başına daha aşağı xərc deməkdir. SiFly ictimai təhlükəsizlik, kritik infrastruktur və kənd təsərrüfatı kimi missiya üçün vacib sahələrdə dronların istifadəsini yenidən təyin etməyə hazırdır.”
SiFly-in inkişafları yüksək performanslı, ABŞ-da istehsal olunan dronlara olan tələbatın artdığı bir vaxtda kommersiya operatorları və dövlət qurumları üçün etibarlı və sərfəli alternativ yaradır. Bu, dron texnologiyasının gələcəyini formalaşdırır və insanlara daha etibarlı, davamlı və effektiv hava nəzarət sistemləri təqdim edir.

SiFly привлекает $20 млн для революции в производстве долголетящих дронов
Калифорнийская компания SiFly Aviation привлекла 20 миллионов долларов в рамках раунда Series A под руководством Shield Capital. В финансировании также приняли участие Qudit, BBK Capital и Alumni Ventures. Средства пойдут на ускорение производства и поставок рекордного электрического дрона Q12, а также на развитие и тестирование инфраструктурной системы DronePort для управления несколькими дронами.
Q12 — новый стандарт в длительных полетах
Модель Q12 установила мировой рекорд среди электрических мультикоптеров, пролетев без посадок 3 часа 11 минут 54 секунды и попав в Книгу рекордов Гиннесса. Этот дрон летает в четыре раза дольше и в десять раз дальше традиционных мультикоптеров, при этом способен нести до 4,5 кг груза. Основатель и CEO SiFly Брайан Хинман отметил: «Большинство мультикоптеров рассчитаны на короткие полеты рядом с оператором. Мы создали Q12, чтобы объединить маневренность и точность зависания мультикоптера с эффективностью, дальностью и скоростью самолетов с фиксированным крылом».
Расширение производства и инфраструктуры
SiFly развивает систему DronePort — инфраструктуру для управления несколькими дронами, которая позволяет эффективно контролировать большие территории в сферах общественной безопасности, инспекций инфраструктуры и сельского хозяйства. Компания планирует расширить производство в США, укрепить цепочки поставок и поддержать операции клиентов. Новое финансирование позволит увеличить выпуск дронов, выполнить растущие заказы и обеспечить развертывание техники у заказчиков.
Мнение экспертов и перспективы применения
Представитель Shield Capital Рэй Ротрок подчеркнул: «Длительное время полета дронов означает более быструю реакцию, больший охват и снижение затрат на миссию. SiFly готова переопределить использование дронов в критически важных сферах — общественной безопасности, инфраструктуре и сельском хозяйстве».
Разработки SiFly отвечают растущему спросу на высокопроизводительные дроны американского производства, предлагая коммерческим операторам и государственным структурам надежную и экономичную альтернативу. Это формирует будущее дроновых технологий, обеспечивая более надежные, устойчивые и эффективные системы воздушного контроля.