Sinqapur Həbsxanalarında İlk Dəfə: PROTECT Robotu Zorakılığı Dayandırır
Sinqapur Həbsxana Xidməti oktyabr ayından etibarən həbsxana həyətlərində PROTECT adlı robotun üç aylıq sınaqlarına başlayır. 510 kiloqram çəkisi və 157 santimetr hündürlüyü olan bu robot, həbsxanalarda baş verən dava və zorakılıqları aşkar edib bibər spreyi ilə qarşısını almaq üçün hazırlanıb.
Süni intellekt və bibər spreyi ilə zorakılığa qarşı
PROTECT robotu insanları tanımaq üçün süni intellektdən istifadə edir və hadisə baş verən kimi xəbərdarlıq edir. Robotun ən diqqətçəkən xüsusiyyəti 5 metr radiusda təsir edən bibər spreyi ilə 20 saniyə ərzində zorakılığı dayandırmaq qabiliyyətidir. Bu, zabitlər hadisə yerinə çatmamışdan əvvəl müdaxilə etməyə imkan verir. Robot hadisə zamanı video və audio görüntüləri canlı olaraq Məhkumların İdarəetmə Mərkəzinə ötürür.
SPS və HTX-nin birgə inkişafı
Robot Sinqapur Həbsxana Xidməti (SPS) və Home Team Science and Technology Agency (HTX) tərəfindən sıfırdan SPS-nin ehtiyaclarına uyğun hazırlanıb. HTX-nin Robotika, Avtomatlaşdırma və Pərakəndə Sistemlər Mütəxəssislər Mərkəzinin baş mühəndisi Peng Chongtian bildirib ki, bu robot Sinqapurda öz növündə ilkdir. SPS rəsmiləri qeyd edir ki, "SPS yeni texnologiyaları qəbul etdikcə, zabitlər həbsxana əməliyyatlarının və qərarların mərkəzində qalacaq".
Zorakılıq statistikalarında artım və yeni çağırışlar
SPS-nin məlumatına görə, 2024-cü ildə 10,000 məhkum üçün 54.4 zorakılıq hadisəsi qeydə alınmışdısa, 2025-ci ildə bu rəqəm 76.7-yə yüksəlib. Bu artım təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsini zəruri edir. SPS video analitika və digər proqramlarla zorakılığı izləyir, lakin PROTECT robotu ilə müdaxilə imkanları genişlənəcək.
Sınaq mərhələsi və gələcək perspektivlər
Robot üç fərqli müəssisədə sınaqdan keçiriləcək, lakin həmin müəssisələrin adları açıqlanmayıb. SPS bildirir ki, PROTECT hələ tam müstəqil fəaliyyət göstərə bilmir və hazırda insan nəzarəti altında işləyir. Sınaq müddətində əldə olunacaq nəticələr onun gələcək inkişafına təsir göstərəcək.
İnsanlar üçün təhlükəsizliyin artırılması
Həbsxana işçiləri və məhbuslar üçün təhlükəsizliyin artırılması məqsədilə hazırlanan PROTECT robotu zorakılıq hadisələrinin qarşısını almağa və həbsxana mühitini daha nəzarətli etməyə çalışır. Bu texnoloji yenilik təhlükəsizlik işçilərinin yükünü yüngülləşdirərək, hadisələrə daha sürətli və effektiv reaksiya verməyə imkan yaradacaq.

Впервые в Сингапуре: робот PROTECT останавливает насилие в тюрьмах
С октября Служба тюрем Сингапура запускает трёхмесячные испытания робота PROTECT, предназначенного для предотвращения насилия во дворах исправительных учреждений. Весом 510 кг и ростом 157 см, этот робот способен выявлять конфликты и подавлять их с помощью перцового спрея.
Искусственный интеллект и перцовый спрей против насилия
PROTECT использует искусственный интеллект для распознавания людей и оперативно предупреждает о происшествиях. Его ключевая особенность — перцовый спрей с радиусом действия до 5 метров, который может остановить насилие за 20 секунд. Это позволяет вмешаться до прибытия охраны. Во время инцидентов робот передаёт видео и аудиоданные в Центр управления заключёнными в режиме реального времени.
Совместная разработка SPS и HTX
Робот создан с нуля специально под нужды Службы тюрем Сингапура (SPS) совместно с Агентством науки и технологий внутренней безопасности (HTX). Главный инженер центра робототехники HTX Пэн Чунтянь отметил, что PROTECT — первый в своём роде в стране. Представители SPS подчёркивают, что внедрение новых технологий не заменит сотрудников, а усилит их роль в управлении тюрьмами.
Рост насилия и новые вызовы
По данным SPS, в 2024 году на 10 000 заключённых приходилось 54,4 случая насилия, а в 2025-м этот показатель вырос до 76,7. Такая динамика требует усиления мер безопасности. SPS уже использует видеоаналитику и другие программы для мониторинга, но PROTECT расширит возможности быстрого реагирования.
Испытания и планы на будущее
Робот будет тестироваться в трёх разных учреждениях, названия которых не разглашаются. SPS отмечает, что PROTECT пока не работает полностью автономно и находится под контролем операторов. Результаты испытаний определят дальнейшее развитие технологии.
Повышение безопасности для всех
PROTECT создан для защиты как сотрудников, так и заключённых, снижая риск насилия и делая тюремную среду более контролируемой. Эта инновация облегчит нагрузку на охрану и позволит быстрее и эффективнее реагировать на инциденты.