Sinqapurda dərin saxtakarlıq: Niyə narahatlıq sürətlə artır?
Süni intellektin yaratdığı dərin saxtakarlıq (deepfake) məzmunu sürətlə artmaqdadır. Sinqapur sakinləri bu texnologiyadan doğan risklərdən ən çox narahat olanlardandır. Onların narahatlıq indeksi 7.01-dir ki, bu da Asiyada yalnız Tayvanı qabaqlayır.
AI məzmununa inam azalır
Sinqapurda AI tərəfindən yaradılan məzmunun doğruluğuna inam indeksi 5.90, məzmunun AI tərəfindən yaradılması ilə bağlı narahatlıq isə 5.61 səviyyəsindədir. Maraqlıdır ki, AI öyrənməyə başlamaqla bağlı narahatlıq daha aşağıdır – 3.81.
Fırıldaqçılıqda dərin saxtakarlığın rolu
May ayında Sinqapur polis qüvvələri dərin saxtakarlıq texnologiyasından istifadə edilən fırıldaqçılığı aşkar edib. Fırıldaqçılar AI vasitəsilə saxta Zoom görüşləri yaradaraq, o cümlədən Sinqapurun Prezidenti Şan Daman, Baş Nazir Huang Şun Tsai və bir neçə nazirin görüntülərini saxtalaşdıraraq, bir nəfərdən ən azı 4.9 milyon Sinqapur dolları (təxminən 7.9 milyon AZN) dələduzluqla alıblar. Bu hadisə dərin saxtakarlığın real təhlükəsini göstərir.
Cəmiyyətin rəqəmsal etimadı və diqqət problemi
Sinqapur Milli Universitetinin AI təhsil texnologiyaları mərkəzinin rəhbəri Liang Yongli bildirir ki, cəmiyyət yüksək rəqəmsallaşma səviyyəsinə malikdir, lakin sürətli məlumat axını insanlarda diqqətsizliyə səbəb ola bilər. Buna baxmayaraq, sakinlərin 93.9%-i hökumət və rəsmi mənbələrə, 87.2%-i etibarlı mediaya, 73%-i isə peşəkar və tədqiqatçı mənbələrə güvənir.
Sosial media və şəxsi əlaqələrdə etimad aşağıdır
Sosial media, məşhur şəxslər və dostların paylaşdıqları məlumatlara etimad çox aşağıdır – müvafiq olaraq 4.1%, 1.6% və 1.6%. Bu isə göstərir ki, insanlar daha çox rəsmi və peşəkar mənbələrə üstünlük verirlər.
Dərin saxtakarlıq texnologiyasının artması ilə bağlı narahatlıq, xüsusilə məlumatların doğruluğunu şübhə altına alır. Bu, həm fərdi, həm də ictimai səviyyədə etimad böhranına səbəb olur. İnsanlar özlərini saxtakarlıqdan qorumaq üçün daha diqqətli olmalı, rəqəmsal məzmunu qiymətləndirərkən ehtiyatlı davranmalıdırlar.

В Сингапуре растёт тревога из-за угрозы глубоких фейков
Технология глубоких фейков, созданная с помощью искусственного интеллекта, быстро распространяется, вызывая серьёзные опасения среди жителей Сингапура. Их индекс тревожности достиг 7,01 — это второй показатель в Азии после Тайваня.
Недоверие к контенту, созданному ИИ
Индекс доверия к информации, созданной искусственным интеллектом, в Сингапуре составляет всего 5,90, а уровень беспокойства по поводу такого контента — 5,61. При этом страх перед началом обучения с помощью ИИ значительно ниже — 3,81.
Глубокие фейки в мошенничестве
В мае полиция Сингапура раскрыла мошенническую схему с использованием технологии глубоких фейков. Злоумышленники создавали поддельные видеоконференции в Zoom, подделывая образы президента Сингапура Халима Дамана, премьер-министра Ли Сиена Луна и нескольких министров. В результате они обманули одного человека на сумму не менее 4,9 миллиона сингапурских долларов (около 7,9 миллиона азербайджанских манатов). Этот случай наглядно демонстрирует реальную угрозу, которую несут глубокие фейки.
Цифровое доверие и проблема внимания
Лян Юнли, руководитель центра образовательных технологий ИИ Национального университета Сингапура, отмечает, что несмотря на высокий уровень цифровизации, быстрый поток информации приводит к снижению концентрации внимания у людей. Тем не менее, 93,9% жителей доверяют правительству и официальным источникам, 87,2% — надёжным СМИ, а 73% — профессиональным и исследовательским организациям.
Низкий уровень доверия к соцсетям и личным контактам
Доверие к информации из социальных сетей, от знаменитостей и друзей крайне низкое — всего 4,1%, 1,6% и 1,6% соответственно. Это говорит о том, что жители Сингапура предпочитают получать информацию из официальных и профессиональных источников.
Рост технологий глубоких фейков усиливает тревогу, особенно в вопросах достоверности информации. Это приводит к кризису доверия как на личном, так и на общественном уровне. Людям необходимо быть более внимательными и осторожными при оценке цифрового контента, чтобы защитить себя от мошенничества и дезинформации.