Sloveniya Alimləri İlk Dəfə Boron Nanosheets İstehsalında Böyük İrəliləyişə Nail Oldu
Sloveniya tədqiqatçıları boron əsasında ikiölçülü materialların istehsalında mühüm irəliləyiş əldə ediblər. Əvvəllər məhdud inkişaf mərhələsində olan bu sahədə alimlər metallurgiya üsulu ilə LiₓB₁₋ₓ ərintisini istifadə edərək, top-down yanaşma ilə amorf qatlı boron nanosheets istehsal ediblər.
Metallurgiya və kimyəvi üsulların sintezi
Tədqiqatda kimyəvi delitiasiya və maye fazalı eksfoliasiya metodları tətbiq olunub. Bu proseslər nəticəsində mikrometr ölçülü yan tərəflərə malik, amorf qatlı boron nanosheets toz şəklində, həll olunan material kimi əldə edilib.
Film şəklində tətbiq və optik xüsusiyyətlər
Alınan nanosheets sprey örtük üsulu ilə film şəklində yığılır. Bu filmlərin qalınlığına görə optik xüsusiyyətləri dəyişir və yüksək günəş udma qabiliyyəti ilə konsentratlı günəş enerjisi tətbiqləri üçün əlverişlidir.
Tədqiqatın elmi və sosial əhəmiyyəti
Sloveniya Araşdırma və İnnovasiya Agentliyinin maliyyələşdirdiyi layihədə Miha Nosan, Bostjan Genorio və digər alimlər iştirak edib. Onlar maraq toqquşmasının olmadığını bildirərək, boron nanosheets-in enerji və fotonik texnologiyalarda geniş tətbiq imkanları olduğunu göstəriblər.
Bu nailiyyət günəş enerjisi texnologiyalarında yeni perspektivlər açır və ikiölçülü materialların sənaye miqyaslı istehsalına yol aça bilər. Gələcəkdə daha effektiv və çevik enerji həllərinin yaranması mümkün görünür.

Словенские учёные добились прорыва в производстве борных нанослоёв
Словенские исследователи сделали значительный шаг вперёд в создании двумерных материалов на основе бора. Ранее находившаяся на ранней стадии разработки технология получила развитие благодаря использованию металлургического метода с применением сплава LiₓB₁₋ₓ. Это позволило получить аморфные борные нанослои методом топ-даун.
Синтез металлургии и химических методов
В работе применялись химическая делитация и жидкостная эксфолиация. В результате образовался порошок аморфных борных нанослоёв с микрометровыми боковыми размерами, растворимый в определённых средах.
Применение в виде плёнок и оптические свойства
Полученные нанослои наносят методом распыления, формируя плёнки. Толщина таких плёнок влияет на их оптические характеристики, обеспечивая высокое поглощение солнечного излучения. Это делает материал перспективным для концентрированных солнечных энергетических систем.
Научное и социальное значение исследования
Проект финансировался Агентством исследований и инноваций Словении. В нём участвовали учёные Михо Носан, Бостян Генорио и коллеги, которые отметили отсутствие конфликта интересов. Они подчеркнули широкие возможности применения борных нанослоёв в энергетике и фотонике.
Этот прорыв открывает новые перспективы для солнечной энергетики и может стать основой для промышленного производства двумерных материалов. В будущем это позволит создавать более эффективные и гибкие энергетические решения.