Sonos evdə AI ilə qulaqlıq təcrübəsini necə dəyişdirir? Yeni model təqdim edildi!
Sonos evdə süni intellektin dəyərinin əsasən avadanlıqda olduğunu düşünür. Şirkətin CEO-su Tom Conrad bildirib ki, “AI sahəsində çoxlu müzakirələr ən yaxşı modelin kimdə olduğuna yönəlib, amma bizcə, bu düzgün sual deyil”. Onun sözlərinə görə, güclü modellərə çıxış hər yerdə olacaq və aralarındakı fərqlər azalacaq. Əsas üstünlük isə evin formasını və ailənin həyat tərzini artıq bilən, hər otaqda keyfiyyətlə danışa bilən avadanlıqda qalacaq.
Sonos-un bu strategiyasının ilk məhsulu sentyabr ayında təqdim olunacaq Ace Ultra qulaqlıqlarıdır. Federal Rabitə Komissiyasının (FCC) sənədlərində adı keçən bu model 2024-cü ilin Ace qulaqlıqlarının davamı kimi, beş rəngdə təqdim olunacaq və səsli əmrləri dəstəkləyəcək. İlk Ace modeli isə səsli əmrləri dəstəkləmirdi və tətbiqdə yaranan problemlər səbəbindən satışları azalmışdı.
Sonos hazırda 17 milyon evdə 53 milyon qoşulmuş cihazı idarə edir və 2024-cü ilin üçüncü rübündə gəliri 375 milyon dollar (təxminən 637 milyon manat) olub ki, bu da 9% artım deməkdir. İyul ayında şirkət işçi heyətinin təxminən 3%-ni ixtisar edib, bu addımı sürəti artırmaq məqsədilə atdıqlarını bildiriblər.
Yanvar ayında şirkətin marketinq direktoru vəzifəsinə təyin olunan Colleen DeCourcy-nin rəhbərliyi altında payızda yeni marketinq kampaniyası başlayacaq. Tom Conrad bu kampaniyanı Sonos-un onilliklər ərzində bazarda özünəməxsusluğunu ən aydın şəkildə ifadə edən təşəbbüs kimi qiymətləndirir.
Bununla belə, Sonos-un Alexa+ dəstəyini hələ təqdim etməməsi və Ace Ultra-nın qiymətinin açıqlanmaması şirkətin qarşısında duran bəzi suallardır. Lakin Conrad vurğulayır ki, Sonos onilliklərdir evdə böyük texnologiya şirkətləri ilə rəqabət aparır və yeni model bu fərqliliyi daha da gücləndirəcək.
Sonos-un yeni qulaqlıqları evdə AI təcrübəsini zənginləşdirərək, istifadəçilərə daha rahat və keyfiyyətli səsli idarəetmə imkanı verəcək. Bu, texnologiyanın gündəlik həyatımıza daha dərindən nüfuz etməsinin bariz nümunəsidir.

Sonos меняет домашний опыт с ИИ в новых наушниках Ace Ultra
Компания Sonos считает, что ключевая ценность искусственного интеллекта (ИИ) в домашних устройствах заключается именно в аппаратной части. Генеральный директор Том Конрад отметил: «В обсуждениях об ИИ часто спорят, у кого лучший алгоритм, но это не главный вопрос». По его словам, доступ к мощным моделям будет повсеместным, а различия между ними уменьшатся. Главное преимущество останется за устройствами, которые уже знают форму дома и образ жизни семьи, и могут качественно взаимодействовать в каждой комнате.
Новый продукт — наушники Ace Ultra
Первым воплощением этой стратегии станут наушники Ace Ultra, которые Sonos представит в сентябре. Согласно документам Федеральной комиссии по связи США (FCC), модель продолжит линейку Ace 2024 года, будет доступна в пяти цветах и поддержит голосовые команды. В отличие от первой версии Ace, которая не поддерживала голосовое управление и столкнулась с проблемами в приложении, новая модель обещает улучшенный пользовательский опыт.
Рост бизнеса и кадровые изменения
Sonos управляет 53 миллионами подключённых устройств в 17 миллионах домов. В третьем квартале 2024 года выручка компании составила 375 миллионов долларов, что на 9% больше по сравнению с прошлым годом. В июле Sonos сократил около 3% сотрудников, объясняя это необходимостью ускорить развитие.
Маркетинговая стратегия и вызовы
Под руководством нового директора по маркетингу Колин ДеКорси, назначенной в январе, осенью стартует новая маркетинговая кампания. Том Конрад назвал её самым ярким выражением уникальности Sonos на рынке за десятилетия.
Однако остаются вопросы: Sonos пока не представил поддержку Alexa+ и не объявил цену на Ace Ultra. Тем не менее, Конрад подчеркнул, что компания десятилетиями конкурирует с крупными технологическими гигантами в домашнем сегменте и новый продукт усилит это преимущество.
Новые наушники Sonos обогатят домашний опыт с ИИ, предоставляя пользователям удобное и качественное голосовое управление. Это яркий пример того, как технологии всё глубже проникают в повседневную жизнь, делая её комфортнее и технологичнее.