İlk dəfə: Su üzərində hərəkət edən mini robotlar HydroSpread texnologiyası ilə yaradıldı
University of Virginia Mühəndislik Məktəbində aparılan tədqiqatda HydroSpread adlı yeni istehsal üsulu təqdim olunub. Bu metod maye üzərində ultranazik, elastik filmlərin zədələnmədən hazırlanmasını təmin edir və yumşaq robototexnika sahəsində inqilabi yenilikdir.
HydroSpread üsulunun üstünlükləri
HydroSpread maye səthini iş masası kimi istifadə edir və polimer damcılarının su üzərində təbii şəkildə yayılaraq nazik, vahid təbəqələr əmələ gətirməsini təmin edir. Daha sonra lazerlə bu təbəqələr mürəkkəb naxışlara – dairələrə, zolaqlara, hətta Universitetin loqosuna – kəsilir. Professor Baoxing Xu bildirir ki, “Filmin maye üzərində birbaşa hazırlanması bizə misli görünməmiş inteqrasiya və dəqiqlik səviyyəsi verir.”
Robotların hərəkət mexanizmi və idarə olunması
Tədqiqatçılar iki həşərat tipli prototip hazırlayıblar: HydroFlexor, üzmə hərəkəti üçün qanadvari hərəkətlər edir, HydroBuckler isə su hörümçəyinə bənzər ayaq hərəkəti ilə irəliləyir. Laboratoriyada cihazlar infraqırmızı isidici ilə idarə olunur. İstilik tətbiq edildikdə, filmlərin qatlı quruluşu əyilir və ya bükülür, bu da hərəkətə səbəb olur. İstiliyin dövri olaraq açılıb bağlanması robotların sürətini və istiqamətini dəyişməyə imkan verir.
Bu tədqiqat National Science Foundation və 4-VA tərəfindən dəstəklənib, magistr və bakalavr tələbələrinin iştirakı ilə həyata keçirilib. Gələcəkdə robotların günəş işığı, maqnit sahələri və ya kiçik daxili isitmə elementləri ilə idarə olunması planlaşdırılır. Bu, su üzərində avtonom və çevik hərəkət edə bilən yumşaq robotların yaradılmasına yol açacaq.
HydroSpread üsulu sayəsində nazik, elastik filmlərin zədələnmədən hazırlanması asanlaşır, bu da tibbi geyilə bilən sensorlar, elastik elektronika və ətraf mühit monitorinqi kimi sahələrdə yeni imkanlar yaradır. Bu texnologiya robotların daha çevik, yüngül və davamlı olmasını təmin edəcək və tibbi müayinə, ekoloji nəzarət və digər sahələrdə insanlara kömək edə bilər. HydroSpread yumşaq robototexnikada yeni bir səhifə açır və böyük potensiala malikdir.

Созданы мини-роботы, движущиеся по воде с помощью HydroSpread
В Университете Вирджинии разработали инновационный метод HydroSpread, который позволяет создавать ультратонкие и эластичные пленки прямо на поверхности воды. Эта технология открывает новые возможности в области мягкой робототехники.
Преимущества технологии HydroSpread
HydroSpread использует жидкую поверхность как рабочий стол, позволяя полимерным каплям естественным образом растекаться по воде и формировать тонкие, однородные слои. Затем лазером вырезаются сложные узоры — от кругов и полос до логотипа университета. Профессор Баоксинг Сюй отмечает: «Производство пленок непосредственно на воде обеспечивает беспрецедентный уровень интеграции и точности».
Механизм движения и управление роботами
Исследователи создали два прототипа, имитирующих насекомых: HydroFlexor с крыловидными движениями для плавания и HydroBuckler, передвигающийся как водяной паук с помощью ножек. В лабораторных условиях роботы управляются инфракрасным нагревателем. При нагреве многослойная структура пленки изгибается, вызывая движение. Периодическое включение и выключение тепла позволяет менять скорость и направление роботов.
Проект поддержан Национальным научным фондом и 4-VA, в нем участвуют магистранты и бакалавры. В будущем планируется управление роботами с помощью солнечного света, магнитных полей или встроенных нагревательных элементов. Это позволит создавать автономных и маневренных мягких роботов, способных свободно перемещаться по воде.
Технология HydroSpread упрощает производство тонких и эластичных пленок без повреждений, что открывает новые возможности в медицине — например, для носимых сенсоров, а также в гибкой электронике и экологическом мониторинге. Эти роботы станут легче, гибче и долговечнее, что поможет в диагностике, контроле окружающей среды и других сферах. HydroSpread знаменует новый этап в мягкой робототехнике с большим потенциалом развития.