Starcloud 250 milyon dollarlıq investisiya ilə peyk şəbəkəsini necə genişləndirir?
2024-cü ildə təsis olunan Starcloud, kosmosda süni intellektin inkişafı üçün böyük addım atır. Şirkət 250 milyon dollar yeni investisiya cəlb edərək peyk məlumat mərkəzi şəbəkəsinin yaradılmasına dəstək verəcək.
Nvidia ilə əməkdaşlıq və yeni texnologiyalar
Starcloud-un peyklərində Nvidia-nın növbəti nəsil AI çipləri istifadə olunacaq. 2025-ci ilin noyabrında Starcloud orbitə Nvidia-nın H100 GPU-sunu göndərərək NanoGPT adlı böyük dil modelini təlim etdirib. Gələcək peyklər isə Nvidia-nın Space-1 Vera Rubin Modulundan istifadə edəcək ki, bu modul H100-dən 25 dəfə çox hesablama gücünə malikdir.
İstehsal və investisiya dəstəyi
Manhattan West-in rəhbərlik etdiyi Seriya A investisiya raundunda Benchmark, EQT, Soma, NFX və 776 kimi mövcud investorlar iştirak edib. Yeni investorlar arasında Nvidia, Cisco Investments, Cedar Capital, Goanna Capital və Standard Capital da yer alır. Bu investisiya ilə Starcloud-un ümumi kapitalı 450 milyon dollara, post-money dəyəri isə 2.3 milyard dollara çatıb.
Şirkət Woodinville, Vaşinqtonda 100,000 kvadrat fut sahəsi olan istehsal müəssisəsi qurur. Yeni vəsait istehsal gücünün artırılmasına, Nvidia ilə mühəndislik işlərinə və gələcək peyk buraxılışlarının alınmasına sərf olunacaq. Manhattan West-in nümayəndəsi Lauren Selig Starcloud-un idarə heyətində müşahidəçi kimi iştirak edəcək.
Peyk şəbəkəsinin gələcəyi və təsiri
Starcloud Federal Rabitə Komissiyasına kosmosda AI və digər tətbiqlər üçün 88,000 peykin işlədilməsi üçün müraciət edib. Bu, kosmosda məlumat mərkəzlərinin genişlənməsinə və süni intellektin daha geniş tətbiqinə yol açacaq. CEO Philip Johnston bildirib ki, “Bu yeni kapital bizə Nvidia-nın ən qabaqcıl GPU-larını kosmosa daha çox göndərmək imkanı verir.”
Bu layihə SpaceX-in Starmind layihəsi ilə rəqabət aparır; SpaceX kosmosda 1 milyona qədər məlumat mərkəzi peyki yerləşdirməyi planlaşdırır. Bu rəqabət kosmosda texnoloji inkişafı sürətləndirəcək və insanların gündəlik həyatına yeni imkanlar gətirəcək.
Starcloud-un təsisçiləri CTO Ezra Feilden, CEO Philip Johnston və baş mühəndis Adi Olteandır. Onların rəhbərliyi altında şirkət kosmosda süni intellektin gələcəyini formalaşdırır.

Starcloud привлекает $250 млн для расширения спутниковой сети с ИИ
Компания Starcloud, основанная в 2024 году, делает решительный шаг в развитии искусственного интеллекта в космосе. Недавно она привлекла 250 миллионов долларов инвестиций для создания сети спутниковых дата-центров.
Партнёрство с Nvidia и передовые технологии
В спутниках Starcloud будут использоваться новейшие AI-чипы Nvidia. В ноябре 2025 года компания планирует вывести на орбиту GPU Nvidia H100, на котором будет обучаться крупная языковая модель NanoGPT. Будущие спутники оснастят модулем Space-1 Vera Rubin от Nvidia, обладающим вычислительной мощностью в 25 раз выше, чем H100.
Инвестиции и производственные мощности
Раунд финансирования серии A возглавила компания Manhattan West, в нем приняли участие Benchmark, EQT, Soma, NFX и 776, а также новые инвесторы — Nvidia, Cisco Investments, Cedar Capital, Goanna Capital и Standard Capital. После этого общий капитал Starcloud достиг 450 миллионов долларов, а оценка компании — 2,3 миллиарда.
Starcloud строит производственный комплекс площадью 9300 квадратных метров в Вудинвилле, штат Вашингтон. Средства пойдут на расширение производства, инженерные разработки с Nvidia и подготовку к запуску новых спутников. Представитель Manhattan West Лорен Селиг войдет в наблюдательный совет компании.
Будущее спутниковой сети и её влияние
Starcloud подала заявку в Федеральную комиссию по связи США на эксплуатацию 88 000 спутников для ИИ и других задач. Это позволит значительно расширить сеть космических дата-центров и ускорить внедрение искусственного интеллекта.
Генеральный директор Филип Джонстон отметил: «Новые инвестиции дадут нам возможность отправлять в космос больше самых современных GPU Nvidia». Проект конкурирует с инициативой SpaceX Starmind, которая планирует разместить до миллиона спутников. Такая конкуренция стимулирует технологический прогресс и открывает новые возможности для повседневной жизни.
Starcloud возглавляют CTO Эзра Фейлден, CEO Филип Джонстон и главный инженер Ади Олтэ. Под их руководством компания формирует будущее искусственного интеллекта в космосе.