15 Milyardlıq Yeni Maliyyə Aləti: Strategy AI İnqilabı Necə Gerçəkləşdirdi?
2025-ci ilin əvvəlində Strategy şirkəti süni intellektdən istifadə edərək yeni maliyyə alətləri hazırlamağa başladı. Şirkətin icraçı sədri Maykl Seylorun sözlərinə görə, ənənəvi adi səhmlər və konvertasiya olunan istiqrazlar kifayət qədər kapital təmin edə bilmirdi. Buna görə də, süni intellektdən istifadə edərək STRC adlı dəyişkən faizli üstün səhmlər dizayn etdilər.
STRK və STRC: Yeni Üstün Səhmlər
Əvvəlcə STRK adlı konvertasiya olunan üstün səhmlər hazırlanıb, lakin sonra Strategy daha stabil qiymətə malik, bazar şəraitinə uyğun dividend dərəcəsini tənzimləyə bilən STRC adlı dəyişkən faizli üstün səhmlər üzərində işləyib. STRC vasitəsilə şirkət təxminən 10.5 milyard dollar vəsait toplayıb. Digər üstün qiymətli kağızlarla isə əlavə olaraq təxminən 4 milyard dollar cəlb edilib. Beləliklə, ümumilikdə Strategy bu yeni maliyyə alətləri ilə 15 milyard dollar kredit satıb.
Süni İntellektin Rolu və Yeni Maliyyələşmə Kanalları
Maykl Seylor süni intellektin, xüsusilə ChatGPT və OpenAI-nin bu prosesdə əsas rol oynadığını qeyd edib. O, "Keçən il süni intellektdən istifadə edərək 15 milyard dollar topladım" deyib. Süni intellekt şirkətə yeni maliyyə alətlərinin strukturunu yaratmaqda və mövcud qaydalar daxilində necə tətbiq ediləcəyini anlamaqda kömək edib.
Çətinliklər və Uğurlar
Ənənəvi maliyyə məsləhətçiləri bu yeni strukturun qeyri-adi olduğunu və əvvəllər belə bir şeyin edilmədiyini bildiriblər. Lakin Strategy süni intellektlə işləyərək bu maneələri aşmağı bacarıb. Bu uğur şirkətin Bitcoin almaq üçün yeni maliyyələşmə kanalı yaratmasına imkan verib.
Bitcoin və Maliyyə Bazarına Təsiri
Strategy hazırda 840,000-dən çox Bitcoin sahibidir və bu yeni maliyyələşmə üsulu şirkətin Bitcoin almaq üçün əlavə kapital toplamasına şərait yaradıb. Bu, həmçinin süni intellektin korporativ maliyyə sahəsində yeni istifadəsinin nümunəsidir və kriptovalyuta bazarına yeni nəfəs gətirib.

Strategy привлекла 15 млрд долларов с помощью ИИ и новых акций
В начале 2025 года компания Strategy начала использовать искусственный интеллект для создания новых финансовых инструментов. По словам генерального директора Майкла Сейлора, традиционные акции и конвертируемые облигации не обеспечивали необходимого объема капитала. Поэтому они разработали новые привилегированные акции с переменной ставкой под названием STRC.
STRK и STRC: инновационные привилегированные акции
Сначала компания выпустила конвертируемые привилегированные акции STRK, а затем перешла к более стабильным и адаптивным акциям STRC с регулируемой дивидендной ставкой, зависящей от рыночных условий. Через выпуск STRC Strategy привлекла около 10,5 млрд долларов. Еще примерно 4 млрд долларов удалось привлечь с помощью других привилегированных ценных бумаг. В сумме новые инструменты позволили компании привлечь 15 млрд долларов.
Роль искусственного интеллекта и новые каналы финансирования
Майкл Сейлор подчеркнул ключевую роль ИИ, в частности ChatGPT и OpenAI, в этом процессе. «В прошлом году я привлек 15 млрд долларов, используя искусственный интеллект», — отметил он. ИИ помог компании структурировать новые финансовые инструменты и понять, как применять их в рамках существующих правил.
Преодоление сложностей и достижения
Традиционные финансовые консультанты признали новую структуру необычной и ранее не применявшейся. Тем не менее, Strategy успешно преодолела эти барьеры с помощью ИИ. Этот успех открыл компании новые возможности для финансирования покупки Bitcoin.
Влияние на рынок Bitcoin и корпоративных финансов
На сегодняшний день Strategy владеет более чем 840 000 Bitcoin. Новый метод финансирования позволил компании привлечь дополнительный капитал для дальнейших покупок криптовалюты. Этот кейс демонстрирует новые возможности применения искусственного интеллекта в корпоративных финансах и приносит свежий импульс на рынок криптовалют.