Məqalələri dinləyə bilərsizStratolaunch-un Talon-A hipersonik təyyarəsi texnologiya sınaqlarında öncülük edir
Kaliforniyanın Vandenberg Space Force bazasında Stratolaunch şirkətinin Talon-A hipersonik təyyarəsi artıq 10-dan çox uğurlu uçuş həyata keçirib. Bu təkrar istifadə edilən və avtonom təyyarə səs sürətindən 5 dəfədən çox sürətlə uça bilir və Boeing 747 təyyarəsinin gövdəsindən buraxılır.
Talon-A-nın texniki xüsusiyyətləri və uçuş marşrutu
Talon-A-nın uzunluğu təxminən 8.5 metr, qanadlarının enliyi isə 3.4 metrdir. Stratolaunch-un iki Talon-A təyyarəsi var və onlar əsasən Sakit Okean üzərində uçuşlar edir. Uçuşlar Kaliforniyadakı Vandenberg Space Force bazasında tamamlanır. Bu platforma hipersonik uçuşlarda sensorlar və yeni materialların testini həyata keçirir, lakin yük detalları məxfi saxlanılır.
Stratolaunch-un daşıyıcı təyyarələri və onların rolu
Şirkətin iki daşıyıcı təyyarəsi – Spirit of Mojave və Roc – Talon-A-nı havaya qaldırır. Xüsusilə Roc təyyarəsinin qanadlarının enliyi 117 metrdir, bu da onu dünyanın ən böyük qanad enliyinə malik təyyarələrindən birinə çevirir.
Hipersonik texnologiyada yeni mərhələ
Stratolaunch-un müştərilərindən biri ABŞ Raket Müdafiə Agentliyidir. Talon-A silah və ya silah daşıyıcısı deyil, o, texnologiya test platforması kimi xidmət edir. Şirkətin prezidenti və baş icraçı direktoru Zachary Krevor bildirib ki, “Talon-A ilə 10-dan çox uğurlu hipersonik uçuş həyata keçirmək komandamızın əzmkarlığının və texnologiyamızın möhkəmliyinin sübutudur.” O əlavə edib: “Hipersonik testləri nadir hadisədən gündəlik xidmətə çeviririk, müştərilərimizə misli görünməmiş sürətlə yeniliklər etməyə imkan yaradırıq.”
Rocket Lab və HASTE xidməti hipersonik uçuşlarda rəqib kimi
Rocket Lab şirkəti də hipersonik uçuş sahəsində fəaldır. Onun HASTE adlı suborbital hipersonik xidməti 2023-cü ilin iyun ayında debüt edib və artıq 9 uçuş həyata keçirib. Rocket Lab 190 milyon ABŞ dolları (təxminən 323 milyon AZN) dəyərində 20 HASTE missiyası üçün müqavilə imzalayıb.
Stratolaunch-un hipersonik təyyarələri texnologiya sınaqlarını adi hala çevirərək, gələcəyin uçuşlarını bugündən formalaşdırır.

Stratolaunch запускает новую эру гиперзвуковых полётов с Talon-A
На базе Ванденберг в Калифорнии компания Stratolaunch успешно провела более десяти испытательных полётов гиперзвукового самолёта Talon-A. Этот автономный и многоразовый аппарат способен развивать скорость, превышающую скорость звука более чем в пять раз, и запускается с борта самолёта Boeing 747.
Технические характеристики и маршрут полётов Talon-A
Длина Talon-A составляет около 8,5 метра, размах крыльев — 3,4 метра. В распоряжении Stratolaunch два таких аппарата, которые преимущественно выполняют полёты над Тихим океаном, начиная и завершая их на базе Ванденберг. Talon-A служит платформой для испытаний сенсоров и новых материалов в условиях гиперзвука, однако детали полезной нагрузки остаются конфиденциальными.
Роль самолётов-носителей Spirit of Mojave и Roc
Для вывода Talon-A в воздух используются два самолёта-носителя компании — Spirit of Mojave и Roc. Особое внимание привлекает Roc с размахом крыльев в 117 метров, что делает его одним из крупнейших в мире по этому показателю.
Новый этап в развитии гиперзвуковых технологий
Клиентами Stratolaunch является, в частности, Агентство противоракетной обороны США. Talon-A не является оружием или носителем вооружений, а служит исключительно испытательной платформой. Президент и генеральный директор Stratolaunch Закари Кревор отметил: «Более десяти успешных гиперзвуковых полётов Talon-A — доказательство упорства нашей команды и надёжности технологий. Мы превращаем гиперзвуковые испытания из редких событий в повседневную практику, позволяя клиентам внедрять инновации с беспрецедентной скоростью».
Конкуренция на рынке: Rocket Lab и сервис HASTE
Компания Rocket Lab также активно развивает гиперзвуковые технологии. Её суборбитальный гиперзвуковой сервис HASTE дебютировал в июне 2023 года и уже провёл девять полётов. Rocket Lab заключила контракт на 20 миссий HASTE общей стоимостью 190 миллионов долларов.
Stratolaunch с помощью Talon-A меняет подход к испытаниям гиперзвуковых технологий, формируя будущее авиации уже сегодня.