Superblocks və AWS ilə özəl buludda AI inqilabı necə baş verir?
Texnologiya dünyasında yeni bir səhifə açılır: Superblocks AWS ilə çoxillik marketinq razılaşması imzalayaraq vibe coding texnologiyasını AWS müştərilərinin özəl buludlarında təqdim etməyə başlayır. Bu əməkdaşlıq müəssisələrə AI tətbiqlərini daha təhlükəsiz və özəl mühitdə işlətmək imkanı verir.
Özəl buludlarda vibe coding və məlumat təhlükəsizliyi
Superblocks-un həmtəsisçisi və CEO-su Brad Menezes bildirir ki, vibe coding tətbiqləri məlumatları xarici model təminatçılarına göndərmir, yəni məlumatlar heç vaxt buludu tərk etmir. Bu, müəssisələr üçün məlumatların qorunması və IT idarəetməsinin gücləndirilməsi baxımından böyük üstünlükdür.
Amazon Aurora və Bedrock ilə inteqrasiya
Bu tətbiqlər Amazon Aurora verilənlər bazalarında işləyir və Amazon Bedrock platforması ilə sıx inteqrasiya olunur. Bu, AI modellərinin özəl buludlarda idarə olunmasını asanlaşdırır və müəssisələrə yüksək səviyyəli təhlükəsizlik və performans təmin edir.
AI modellərində çoxmodel yanaşmasının əhəmiyyəti
Brad Menezes bildirir ki, tək modelə güvənən icraçı işdən çıxarılacaq. Microsoft-un CEO-su Satya Nadella da çoxmodel strategiyasını dəstəkləyir və müəssisələrə müxtəlif AI modellərindən istifadə etməyi tövsiyə edir. Müəssisələr artıq bu yanaşmanı qəbul edərək, AI modellərini müxtəlif platformalarda idarə etməyə üstünlük verirlər.
Superblocks-un inkişafı və investisiyaları
Superblocks 50 işçi heyəti ilə fəaliyyət göstərir və May 2025-də 60 milyon dollar (təxminən 102 milyon AZN) investisiya cəlb edib. Spark Capital, Kleiner Perkins, Meritech Capital və Greenoaks kimi nüfuzlu investorlar şirkətin tərəfdarıdır.
Bu əməkdaşlıq müəssisələrə AI tətbiqlərini özəl buludlarda təhlükəsiz şəkildə işlətmək imkanı verərək məlumatların qorunmasını təmin edir. IT idarəçiləri və biznes sahibləri üçün vibe coding texnologiyası həm təhlükəsizlik, həm də performans baxımından yeni imkanlar açır.

Superblocks и AWS запускают революцию AI в приватных облаках
Компания Superblocks объявила о долгосрочном маркетинговом соглашении с AWS, благодаря которому технология vibe coding станет доступна в приватных облаках клиентов Amazon. Это сотрудничество открывает новые возможности для безопасного и приватного запуска AI-приложений.
Vibe coding и безопасность данных в приватных облаках
Сооснователь и генеральный директор Superblocks Брэд Менезес подчеркнул, что приложения vibe coding не отправляют данные внешним поставщикам моделей — информация никогда не покидает облако клиента. Такой подход значительно повышает уровень защиты данных и упрощает управление IT-инфраструктурой.
Интеграция с Amazon Aurora и Bedrock
Приложения работают на базе Amazon Aurora и тесно интегрированы с платформой Amazon Bedrock. Это облегчает управление AI-моделями в приватных облаках, обеспечивая высокий уровень безопасности и производительности.
Важность мульти-модельного подхода в AI
Менезес отметил, что полагаться на одну модель уже неэффективно — такой исполнитель рискует потерять работу. Поддержку мульти-модельной стратегии выразил и генеральный директор Microsoft Сатья Наделла, советующий компаниям использовать различные AI-модели. Сегодня предприятия все активнее применяют этот подход, управляя моделями на разных платформах.
Развитие Superblocks и инвестиции
В компании работают 50 сотрудников. В мае 2025 года Superblocks привлекли инвестиции в размере 60 миллионов долларов. Среди инвесторов — Spark Capital, Kleiner Perkins, Meritech Capital и Greenoaks.
Партнерство Superblocks и AWS позволяет компаниям запускать AI-приложения в приватных облаках с максимальной защитой данных. Для IT-специалистов и бизнесменов технология vibe coding открывает новые горизонты по безопасности и производительности.