Synapticon və Stabilus Birgə İnkişaf Etdirdiyi Humanoid Robot Aktuatorları ilə Gələcəyi Dəyişir
29 iyul 2026-cı il tarixində Synapticon GmbH və Stabilus SE arasında strateji tərəfdaşlıq elan edildi. Məqsəd humanoid robotlar və digər robotika tətbiqləri üçün inteqrasiya olunmuş aktuatorların birgə inkişafı və istehsalıdır. Bu əməkdaşlıq robotların hərəkət qabiliyyətini, funksional təhlükəsizliyini və yüksək həcmli istehsal imkanlarını artıracaq.
Aktuatorlar robotların oynaqlarını idarə edən əsas komponentlərdir. Synapticon aktuatorun ağıllı idarəetmə sistemi, proqram təminatı, funksional təhlükəsizlik, elektronika və sensor dizaynını təmin edir. Stabilus isə mexaniki dizayn, tədarük, sənayeləşdirmə, istehsal, yığım və logistika üzrə ixtisaslaşıb. Birgə məhsul xətti başdan ayağa bütün humanoid robot oynaqlarını – başdan bilək, buddan dizə qədər – əhatə edir və avtomobil sənayesi standartlarına uyğun yüksək həcmli istehsal üçün nəzərdə tutulub.
Stabilus avtomobil sənayesi üçün milyonlarla elektromeçanik aktuator istehsal edib və 2025-ci ildə 1,3 milyard avro (təxminən 2,2 milyard AZN) gəlir əldə edib. Şirkətin əsas zavodu Almaniyanın Koblenz şəhərində yerləşir, Synapticon isə proqram təminatı əsaslı servo sürücüləri ilə Şönaichdə fəaliyyət göstərir.
Synapticon-un baş direktoru Simon Fischinger bildirib: “Humanoid robotlar ilk gündən hərəkət idarəetməsi, təhlükəsizlik və yüksək həcmli istehsalı birləşdirən aktuatorlara ehtiyac duyur. Stabilus ilə tərəfdaşlıq sayəsində biz humanoid robotların aktuasiya səviyyəsini prototipdən kütləvi istehsala keçiririk.”
Stabilus-un texnologiya direktoru David Sabet əlavə edib: “Humanoid robotika gələcək onilliklərin ən maraqlı inkişaf sahələrindən biridir. Synapticon ilə əməkdaşlıq bizim robotika sahəsində genişlənmək üçün güclü tərəfdaşımızdır. Onların inteqrasiya olunmuş idarəetmə və funksional təhlükəsizlik sahəsindəki təcrübəsi bizim istehsal və sənayeləşdirmə gücümüzlə birləşərək, istehsala hazır sistem yaradır.”
Bu tərəfdaşlıq humanoid robotların aktuasiya səviyyəsində yeni mərhələ açır, onların daha dəqiq, təhlükəsiz və geniş tətbiq olunan robotlara çevrilməsinə imkan verir. Nəticədə, robotlar sənaye, xidmət və gündəlik həyatda daha çox istifadə olunacaq, insanların həyatını asanlaşdıracaq və təhlükəsizliyini artıracaq.

Synapticon и Stabilus создают новые актуаторы для роботов-гуманоидов
Вы можете слушать статьи29 июля 2026 года компании Synapticon GmbH и Stabilus SE объявили о стратегическом партнерстве. Цель сотрудничества — совместная разработка и производство интегрированных актуаторов для гуманоидных роботов и других робототехнических систем. Это позволит повысить подвижность роботов, их функциональную безопасность и масштабируемость производства.
Актуаторы — ключевые компоненты, управляющие суставами робота. Synapticon отвечает за интеллектуальную систему управления, программное обеспечение, функциональную безопасность, электронику и дизайн сенсоров. Stabilus специализируется на механическом дизайне, поставках, индустриализации, производстве, сборке и логистике. Совместная линейка продуктов охватывает все суставы гуманоидных роботов — от головы и запястья до бедра и колена — и рассчитана на массовое производство по стандартам автомобильной промышленности.
Stabilus уже производит миллионы электромеханических актуаторов для автомобильной отрасли и в 2025 году получил выручку в 1,3 миллиарда евро. Главный завод компании расположен в Кобленце, Германия. Synapticon базируется в Шёнаихе и известен своими программно-ориентированными серводрайверами.
Генеральный директор Synapticon Симон Фишингер отметил: «Гуманоидные роботы с самого начала требуют актуаторов, объединяющих управление движением, безопасность и возможность массового производства. Партнерство со Stabilus позволит нам вывести уровень актуаторов для гуманоидов с прототипов на промышленный масштаб».
Технический директор Stabilus Дэвид Сабет добавил: «Гуманоидная робототехника — одна из самых перспективных областей развития ближайших десятилетий. Сотрудничество с Synapticon — это сильный союз, объединяющий их опыт в интегрированном управлении и безопасности с нашими возможностями производства и индустриализации. Вместе мы создаём готовые к производству системы».
Это партнерство открывает новую веху в развитии актуаторов для гуманоидных роботов, делая их более точными, безопасными и универсальными. В итоге роботы станут шире применяться в промышленности, сервисе и повседневной жизни, облегчая и повышая безопасность людей.