Məqalələri dinləyə bilərsiz
Təhsil Əməkdaşlığı Güclənir
Azərbaycan və Gürcüstanın təhsil nazirlikləri arasında əməkdaşlıq çərçivəsində Tbilisi Dövlət Məktəbi 53-də yeni STEAM mərkəzi açılacaq. Bu barədə Gürcüstanın Təhsil, Elm və Gənclər İşləri Naziri Givi Mikanadze və Azərbaycanın Elm və Təhsil Naziri Emin Əmrullayevin məktəbə səfəri zamanı açıqlama verilib.
Məktəb İnfrastrukturunda Yeniliklər
Nazirlər məktəbin təmir edilmiş binasını və son infrastruktur işlərini nəzərdən keçiriblər. Görüş zamanı ümumi təhsilin inkişafı, məktəblərin modernləşdirilməsi və gələcək birgə layihələrin perspektivləri müzakirə edilib.
STEAM Mərkəzinin Əhəmiyyəti
Yeni mərkəz şagirdlərin innovativ təhsil resurslarına çıxışını genişləndirəcək və onların elmi-texniki bacarıqlarının inkişafına mühüm töhfə verəcək. STEAM (Elm, Texnologiya, Mühəndislik, İncəsənət və Riyaziyyat) təhsili gənclərin gələcəkdə daha yaradıcı və texnoloji bilikli olmasına imkan yaradacaq.
İnsanlara Təsiri
Bu təşəbbüs yerli şagirdlərə daha geniş imkanlar təqdim etməklə yanaşı, Gürcüstan və Azərbaycan arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığı daha da gücləndirəcək. Mərkəzin açılması, həmçinin, iki ölkə arasında mədəni və elmi əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.
Nazirlər bu mərkəzin hər iki ölkənin təhsil strategiyalarına uyğun olduğunu vurğulayıblar. Emin Əmrullayev qeyd edib ki, 'Bu layihə gələcək nəsillərin daha güclü və yaradıcı olmasına kömək edəcək'. Givi Mikanadze isə bu mərkəzin Gürcüstanda təhsil sahəsində yeni bir mərhələ açacağını bildirib.