ABŞ-ın texnologiya superkomitələri innovasiyalara milyardlarla dollar yatırır – Niyə bu önəmlidir?
2023–2024-cü illərin seçki dövründə ABŞ-da texnologiya sektoru superkomitələrə 178,8 milyon dollar, maliyyə sektoru isə 1,8 milyard dollar yatırıb. Bu vəsaitlər seçki kampaniyalarının və innovasiya dəstəyinin əsas maliyyə mənbəyinə çevrilib.
Leading the Future superkomitəsinin rolu və vəsaitləri
Leading the Future (LF) superkomitəsi 2026-cı ilin II rübünün sonunda hesabında 30 milyon dollardan çox vəsait saxlayır. Bu vəsaitlərin 20 milyon dolları iki təşkilata köçürülüb. Komitənin nümayəndəsi Axios portalına verdiyi rəsmi məktubda "Resurslarımız innovasiyaların tərəfdar bazasını yaratmağa davam etməyə imkan verir" – deyə vurğulayıb. LF superkomitəsinin əsas maliyyə mənbələri arasında Anthropic, OpenAI və Google kimi şirkətlər var.
Texnoloji şirkətlərin superkomitələrə yatırımları
Texnologiya nəhəngləri arasında Asana 50,7 milyon dollarla liderdir. Microsoft 11,5 milyon, Oracle Corp 5,9 milyon, Apple Inc 5,3 milyon, Palantir Technologies isə 5 milyon dollar yatırıb. 2026-cı ilin iyul ayının ortalarına qədər süni intellektlə bağlı komitələr 53,7 milyon dollar xərcləyib.
Süni intellektin tənzimlənməsi və regional fərqliliklər
Nyu-Yorkda süni intellekt kampaniyalarına 31,4 milyon, Texasda isə 4,6 milyon dollar xərclənib. Nyu-Yorkda İİ-nin tənzimlənməsi ilə bağlı 389 qanun layihəsi mövcuddur, lakin ABŞ-da milli səviyyədə süni intellekti tənzimləyən qanun yoxdur. Prezidentin 12 fərmanı mövcuddur, lakin onlar qanuni status daşımır və yerli qanunvericiliyə minimal təsir göstərir.
Guardrails Alliance-in fəaliyyəti və maliyyəsi
Guardrails Alliance komitəsi 18 iyun 2026-cı ildə fəaliyyətə başlayıb və 2026-cı ilin II rübünün sonunda hesabında təxminən 400 min dollar vəsait var. Bu komitə İİ bazarının təhlükəsizlik standartları və işçi hüquqları baxımından tənzimlənməsini dəstəkləyir.
Süni intellekt lobbistlərinin rolu və perspektivləri
Süni intellekt lobbistləri böyük büdcələri və texnoloji gündəmin formalaşmasında dərin iştirakı ilə seçki kampaniyalarında əhəmiyyətli rol oynayırlar. Onlar həmçinin müdafiə sənayesi ilə sıx əlaqədədirlər. Prioritetləri arasında daxili bazarda deregulyasiya, xarici rəqiblərin məhdudlaşdırılması, intellektual mülkiyyətin qorunması, "qum qutuları" yaradılması və ixrac nəzarətinin gücləndirilməsi var. Eyni zamanda, ABŞ şirkətləri və tədqiqat mərkəzləri üçün subsidiyalar və qrantlar tələb edirlər.
Ekspertlər qeyd edir ki, bu lobbistlərin əsas tələbi enerji təminatına çıxış və "yerli" istehsalçının qorunmasıdır. Onlar həmçinin ABŞ-da dövlət idarəetməsinin yeni praktikalarının formalaşmasına təsir göstərməyə çalışırlar.
Texnologiya və maliyyə sektorlarının bu cür böyük yatırımları ABŞ siyasətində və innovasiya mühitində yeni dövrün başlanğıcını işarə edir.

Суперкомитеты США инвестируют миллиарды в технологии и инновации
В период выборов 2023–2024 годов технологический сектор США вложил в суперкомитеты 179 миллионов долларов, а финансовый — 1,8 миллиарда долларов. Эти средства стали основным источником финансирования избирательных кампаний и поддержки инноваций.
Роль и ресурсы суперкомитета Leading the Future
Суперкомитет Leading the Future (LF) на конец второго квартала 2026 года имел на счету более 30 миллионов долларов. Из них 20 миллионов были переведены двум организациям. Представитель комитета в официальном письме порталу Axios подчеркнул: «Наши ресурсы позволяют продолжать формировать базу сторонников инноваций». Среди главных доноров LF — компании Anthropic, OpenAI и Google.
Вклады технологических гигантов в суперкомитеты
Лидером по инвестициям среди технологических компаний стала Asana с 50,7 миллиона долларов. Microsoft вложила 11,5 миллиона, Oracle — 5,9 миллиона, Apple — 5,3 миллиона, а Palantir Technologies — 5 миллионов долларов. К середине июля 2026 года комитеты, связанные с искусственным интеллектом, потратили 53,7 миллиона долларов.
Региональные различия и регулирование искусственного интеллекта
В Нью-Йорке на кампании по искусственному интеллекту потрачено 31,4 миллиона долларов, в Техасе — 4,6 миллиона. В штате Нью-Йорк зарегистрировано 389 законопроектов, касающихся регулирования ИИ, однако на федеральном уровне США пока нет единого закона по этой теме. Президент подписал 12 указов, но они не имеют законодательной силы и оказывают минимальное влияние на местное законодательство.
Деятельность и финансирование Guardrails Alliance
Комитет Guardrails Alliance начал работу 18 июня 2026 года и к концу второго квартала имел на счету около 400 тысяч долларов. Он поддерживает регулирование рынка ИИ с точки зрения стандартов безопасности и защиты прав работников.
Роль лоббистов искусственного интеллекта и их приоритеты
Лоббисты ИИ играют значительную роль в избирательных кампаниях благодаря крупным бюджетам и активному участию в формировании технологической повестки. Они тесно связаны с оборонной промышленностью. Среди их приоритетов — дерегулирование внутреннего рынка, ограничение иностранных конкурентов, защита интеллектуальной собственности, создание «песочниц» для тестирования технологий и ужесточение контроля за экспортом. Также они требуют субсидий и грантов для американских компаний и исследовательских центров.
Эксперты отмечают, что главные требования лоббистов — доступ к энергетическим ресурсам и защита отечественных производителей. Они также стремятся влиять на формирование новых практик государственного управления в США.
Инвестиции технологического и финансового секторов в суперкомитеты знаменуют начало новой эры в американской политике и инновационной среде.