Telegram 2026-cı ildə milyonlarla qrupu blokladı – Moskva məhkəməsi cərimə qərarı verdi
Telegram 2026-cı ilin ilk yarısında 24 321 005 qrup və kanalını bloklayıb. Onlardan 168 679-u terrorla əlaqələndirilərək bağlanıb.
Son həftəsonu Telegram 221 656 qrup və kanalını bloklayıb. Şənbə günü 109 483, bazar günü isə 112 173 bloklama qeydə alınıb. Ümumilikdə, son həftədə bloklanan qrupların sayı 697 116-ya çatıb.
2026-cı ilin ilk yarısında bloklamalar 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 18,57% artıb. Birinci rübdə bloklamalar 51% artaraq 11,339 milyon səviyyəsinə çatıb. İkinci rübdə isə 7,797 milyon qrup və kanal bloklanıb ki, bu da 2025-ci ilin ikinci rübündən 9,69% azdır.
2026-cı ilin əvvəlində, 1 yanvarda, Telegram rekord sayda – təxminən 543 000 qrup və kanal bloklayıb.
Fevral 2026-cı ildən Telegram Rusiyada bloklanıb. Roskomnadzor platformanı şəxsi məlumatları qorumaqda və qanunsuz fəaliyyətlərin qarşısını almaqda kifayət qədər tədbir görməməkdə ittiham edir. Moskvanın Taganski məhkəməsi Telegram-a 3,5 milyon rubl (təxminən 120 000 AZN) cərimə kəsib.
Bu bloklamalar milyonlarla istifadəçinin gündəlik ünsiyyətinə təsir edir. Qrupların kütləvi bağlanması həm təhlükəsizlik, həm də ifadə azadlığı məsələlərini gündəmə gətirir. Telegram-un sərt siyasəti sosial şəbəkənin gələcəyini və istifadəçi təcrübəsini formalaşdırır, eyni zamanda mübahisələri də artırır.

Telegram заблокировал миллионы групп в 2026 году — суд оштрафовал мессенджер
Вы можете слушать статьиВ первой половине 2026 года Telegram заблокировал более 24 миллионов групп и каналов, из которых около 169 тысяч были закрыты по подозрению в связях с терроризмом.
За последний уикенд мессенджер заблокировал 221 656 групп и каналов: 109 483 в субботу и 112 173 в воскресенье. В общей сложности за неделю количество заблокированных сообществ достигло 697 116.
По сравнению с аналогичным периодом 2025 года, количество блокировок в первой половине 2026-го выросло на 18,57%. В первом квартале блокировки увеличились на 51% — до 11,339 миллиона, а во втором квартале было заблокировано 7,797 миллиона групп и каналов, что на 9,69% меньше, чем во втором квартале 2025 года.
Рекордным днем стал 1 января 2026 года, когда Telegram заблокировал около 543 000 групп и каналов.
С февраля 2026 года Telegram официально заблокирован в России. Роскомнадзор обвиняет платформу в недостаточной защите персональных данных и несоблюдении мер по предотвращению незаконной деятельности. Московский Таганский суд оштрафовал Telegram на 3,5 миллиона рублей (примерно 120 000 манатов).
Массовые блокировки затрагивают повседневное общение миллионов пользователей. Закрытие групп вызывает дискуссии о балансе между безопасностью и свободой выражения мнений. Жесткая политика Telegram формирует будущее платформы и влияет на пользовательский опыт, одновременно вызывая споры и критику.