Tikinti Robotları İcarəsində Yeni Subsidiyalar: İnnovasiyaya Dəstək Başladı!
Sinqapur Tikinti İdarəsi 2023-cü ilin dördüncü rübündən etibarən tikinti robotlarının icarəsini təşviq etmək üçün yeni subsidiyalar təqdim edir. Bu addım, yüksək ilkin xərclər səbəbindən robot texnologiyasına keçməkdə tərəddüd edən tikinti şirkətləri üçün mühüm dəstək olacaq.
Kiçik və böyük təchizatçılar üçün fərqli dəstək paketləri
Yeni plan çərçivəsində kiçik və orta təchizatçılar robot başına 50%, böyük təchizatçılar isə 30% subsidiya əldə edəcəklər. Lakin subsidiya birbaşa tikinti şirkətlərinə deyil, icarə xidməti göstərən təchizatçılara yönəlib. Təchizatçılar ən azı beş robotdan ibarət icarə parkı yaratmalı, yerli texniki dəstək komandası qurmalı və ən çox iki il sabit icarə haqqı vəd etməlidirlər.
Texnologiya və bacarıq qrantları ilə geniş dəstək
Tikinti İdarəsi həmçinin "Tikinti Mühiti Texnologiyası və Bacarıq Qrantı" (Built Environment Technology and Capability Grant) və "İstehsalatın Səmərəliliyinin Artırılması Proqramı" (Productivity Solutions Grant) vasitəsilə sektoru dəstəkləyir. Bu proqramlar tikinti sahəsində avtomatlaşdırmanın sürətlə yayılmasına və iş proseslərinin optimallaşdırılmasına imkan yaradır.
İnsanlar və bazar üçün əhəmiyyəti
Bu təşəbbüs, tikinti şirkətlərinin yüksək ilkin investisiya riskini azaldaraq, robot texnologiyalarının daha əlçatan olmasını təmin edir. Nəticədə, işçilərin təhlükəsizliyi artır, iş prosesləri sürətlənir və tikinti layihələrinin keyfiyyəti yüksəlir. Sinqapur bazarında müxtəlif tikinti robotları və avtomatlaşdırma həllərinin genişlənməsi gözlənilir.
Tikinti İdarəsinin bu yeni planı, sektorda rəqəmsal transformasiyanın qarşısındakı maneələri aradan qaldırmaqla, innovasiyaların tətbiqini sürətləndirəcək. Təchizatçılar üçün yaradılan şərait həm yerli iqtisadiyyata, həm də texnoloji inkişaflara müsbət təsir göstərəcək.
Bu planı Sinqapurun Milli İnkişaf və Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət Katibi Çen Şeng Hui 2023-cü il sentyabrın 2-də keçirilən İkinci Tikinti Texnologiyaları Sammitinin bağlanış mərasimində elan edib.

Сингапур поддержал аренду строительных роботов новыми субсидиями
Сингапурское управление строительства с четвёртого квартала 2023 года запускает новые субсидии для аренды строительных роботов. Это поможет компаниям, которые из-за высоких первоначальных затрат пока не переходят на робототехнику.
Разные условия для малого и крупного бизнеса
В рамках программы малые и средние поставщики получат субсидию в размере 50% на каждый робот, крупные — 30%. При этом выплаты идут не напрямую строительным компаниям, а поставщикам услуг аренды. Они должны сформировать парк из минимум пяти роботов, создать локальную техническую поддержку и гарантировать фиксированную арендную плату на срок до двух лет.
Дополнительные гранты для технологий и навыков
Управление также предлагает поддержку через гранты «Технологии и навыки в строительной среде» и «Программа повышения производительности». Эти меры способствуют быстрому внедрению автоматизации и оптимизации рабочих процессов в строительстве.
Влияние на рынок и работников
Инициатива снижает риски крупных инвестиций для строительных компаний, делая робототехнику более доступной. Это повышает безопасность труда, ускоряет процессы и улучшает качество проектов. В результате на рынке Сингапура ожидается рост разнообразия строительных роботов и автоматизированных решений.
Новая программа устраняет барьеры цифровой трансформации в отрасли и ускоряет внедрение инноваций. Созданные условия для поставщиков положительно скажутся на местной экономике и технологическом прогрессе.
Объявление о запуске программы сделал государственный секретарь Министерства национального развития и иностранных дел Сингапура Чен Шен Хуэй на закрытии Второго саммита по строительным технологиям 2 сентября 2023 года.