Olivia Leng və Meissner startapının yaranması
Toronto doğumlu Olivia Leng həm musiqi, həm də elm sahəsində geniş təcrübəyə malikdir. O, Royal Conservatory of Music-də piano müəllimi kimi təhsil alıb, University of Toronto kimya tələbə birliyinin keçmiş prezidenti olub və texnologiya sahəsində iki startap qurub. İlk layihəsi InkTank adlı 3D vizuallaşdırma platforması olsa da, indi Meissner adlı startapla yüksək performanslı superkeçirici materialların yaradılmasına fokuslanıb.
Superkeçirici materiallarda innovasiya
Meissner-in məqsədi kvant kompüterləri və füzyon reaktorları kimi gələcəyin texnologiyalarında istifadə olunacaq superkeçirici materialların ticariləşdirilməsində əsas maneələri aradan qaldırmaqdır. Startap Helium-3 qazı əvəzinə daha sərfəli və geniş yayılmış Helium-4 qazından istifadə edə biləcək materiallar üzərində işləyir. Helium-4 litr üçün təxminən 40 dollar (təxminən 68 AZN) qiymətindədir, halbuki Helium-3 litr üçün 10 000 dollardan (təxminən 17 000 AZN) çox dəyərə malikdir.
İnvestisiyalar və dəstək
Meissner artıq 3.6 milyon dollar (təxminən 6.1 milyon AZN) investisiya cəlb edib. Bu maliyyələşdirmə Business Development Bank of Canada-nın BDC Thrive Venture Fund fondu tərəfindən dəstəklənir. İnvestorlar arasında Globalive Technology Inc.-in qurucusu Anthony Lacavera, Xanadu Quantum Technologies Ltd.-nin CEO-su Christian Weedbrook və Dominion Dynamics Inc.-in qurucusu Eliot Pence kimi tanınmış şəxslər var. Onlar Olivia Leng-in liderliyinə və startapın potensialına güvənirlər.
Texnologiyanın inkişaf mərhələsi
Meissner maşın öyrənməsi modellərindən istifadə edərək, nadir torpaq elementləri olmadan işləyən superkeçirici materialların axtarışındadır. Laboratoriya testləri University of Waterloo-nun Quantum-Nano Fabrication and Characterization Facility-də aparılacaq. Startapın planına görə, 18 ay ərzində pilot layihə tamamlanacaq və kommersiya istifadəsinə hazır məhsul təqdim olunacaq.
Olivia Leng həm elm, həm də incəsənət sahəsində nadir istedada malikdir. O, 161 kiloqram ağırlıq qaldıra bilən güclü idmançı olmaqla yanaşı, həm də texnologiya sahəsində innovativ təşəbbüskar kimi seçilir. Meissner layihəsi yalnız texnoloji inkişaf deyil, həm də daha sərfəli və əlçatan texnologiyanın insan həyatına təsirini artırmaq məqsədi daşıyır.
Olivia-nın hekayəsi göstərir ki, müxtəlif sahələrdəki bacarıqlar və tutqular birləşərək, gələcəyin texnologiyalarını yaratmaq üçün güclü zəmin yarada bilər.

Как канадка Оливия Ленг меняет будущее сверхпроводников
Оливия Ленг из Торонто совмещает музыку и науку. Она обучалась игре на пианино в Королевской консерватории, была президентом студенческого химического общества Университета Торонто и основала два технологических стартапа. Первый проект — платформа 3D-визуализации InkTank, сейчас она сосредоточена на Meissner, стартапе, который разрабатывает высокоэффективные сверхпроводящие материалы.
Инновации в сверхпроводниках
Meissner стремится преодолеть ключевые барьеры на пути коммерциализации сверхпроводников для квантовых компьютеров и термоядерных реакторов. В отличие от традиционных материалов, требующих дорогой изотоп гелия-3, стартап работает с более доступным и распространённым гелием-4. Его стоимость — около 40 долларов за литр, тогда как гелий-3 стоит свыше 10 000 долларов за литр.
Meissner уже привлёк 3,6 миллиона долларов инвестиций, включая средства фонда BDC Thrive Venture Fund при Банке развития Канады. Среди инвесторов — основатель Globalive Technology Энтони Лакавера, CEO Xanadu Quantum Technologies Кристиан Видбрук и основатель Dominion Dynamics Элиот Пенс. Они верят в лидерство Оливии и потенциал стартапа.
Этапы развития технологии
Стартап использует модели машинного обучения для поиска сверхпроводников без редкоземельных элементов. Лабораторные испытания проходят в Quantum-Nano Fabrication and Characterization Facility Университета Ватерлоо. Планируется, что в течение 18 месяцев будет завершён пилотный проект и создан продукт, готовый к коммерческому применению.
Синтез науки и личности
Оливия Ленг — уникальный пример сочетания искусства и науки. Помимо технологических достижений, она сильный спортсмен, способный поднимать 161 килограмм. Проект Meissner — это не только технологический прорыв, но и шаг к более доступным и эффективным технологиям, которые могут изменить жизнь людей.
История Оливии показывает, как объединение разных талантов и страстей создаёт основу для инноваций будущего.