Kvant Hesablama və Süni İntellektin Gücü
London Universiteti Kollecinin (UCL) tədqiqatçıları kvant hesablama texnologiyasını süni intellektlə birləşdirərək mürəkkəb və xaotik sistemlərin proqnozunu əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırıblar. Bu yeni yanaşma ənənəvi modellərlə müqayisədə təxminən 20 faiz daha dəqiq nəticələr verir və yaddaş istifadəsini yüzlərlə dəfə azaldır.
Mürəkkəb Sistemlərin Yeni Modelləşdirilməsi
Yeni metod maye axını və qazların davranışını, xüsusilə də turbulensiyanı modelləşdirmək üçün hazırlanıb. Kvant kompüterləri, 20 qubitli IQM cihazı vasitəsilə, məlumatdakı gizli və zamanla sabit qalan statistik nümunələri aşkar edir. Bu nümunələr süni intellekt modelinin təlimində istifadə olunur və uzunmüddətli proqnozlarda sabitlik təmin edir.
Kvant Qubitlərinin Rolu
Kvant kompüterləri superpozisiya və dolaşıqlıq kimi kvant xüsusiyyətlərinə malik qubitlərdən istifadə edir. Bu, məlumatların kompakt və effektiv şəkildə təmsil olunmasına imkan verir. Tədqiqatda kvant kompüterinin süni intellekt təliminin müəyyən mərhələsində tətbiqi ilə kvant və klassik sistemlər arasında məlumat mübadiləsi minimal səviyyədə saxlanılıb.
Praktiki Tətbiqlər və Gələcək Perspektivlər
Bu metod enerji, iqlim elmləri və tibb kimi sahələrdə mürəkkəb proseslərin proqnozunda böyük potensiala malikdir. Tədqiqat UCL və Böyük Britaniyanın Mühəndislik və Fiziki Elmlər Tədqiqat Şurası (EPSRC) tərəfindən maliyyələşdirilib və gələcəkdə daha böyük məlumat dəstləri ilə real dünya mürəkkəbliyinə uyğun genişləndiriləcək.
UCL-dən professor Peter Coveney bu nailiyyəti "praktiki kvant üstünlüyü" (quantum advantage) kimi qiymətləndirir. İlk müəllif Maida Wang və həm müəllif Xiao Xue isə "kvant məlumatlı" (quantum-informed) yanaşmanın mürəkkəb dinamik sistemlərin, o cümlədən maye mexanikasının modelləşdirilməsində praktik istifadəyə doğru mühüm addım olduğunu vurğulayırlar.
İnsanlara və Elmə Təsiri
Bu kəşf mürəkkəb sistemlərin daha dəqiq anlaşılması və idarə olunmasına imkan verir. Məsələn, iqlim modellərinin dəqiqliyinin artması təbii fəlakətlərin qabaqcadan aşkarlanmasına kömək edə bilər. Eyni zamanda, enerji və tibb sahələrində innovativ həllərin yaranmasına zəmin yaradır.
Bu tədqiqat kvant texnologiyalarının gündəlik həyatımıza necə təsir edə biləcəyini göstərən mühüm addımdır və gələcəkdə daha geniş tətbiqlər üçün ümid yaradır.

UCL запускает новую эру прогнозов хаоса с квантовым ИИ
Исследователи Лондонского университета (UCL) объединили квантовые вычисления с искусственным интеллектом, значительно улучшив прогнозирование сложных и хаотичных систем. Новый метод точнее традиционных моделей примерно на 20% и снижает использование памяти в сотни раз.
Новые модели для сложных процессов
Разработанная методика предназначена для моделирования поведения жидкостей и газов, особенно турбулентности. Квантовый компьютер с 20 кубитами от IQM выявляет скрытые и устойчивые во времени статистические закономерности в данных. Эти паттерны используются для обучения ИИ, обеспечивая стабильность долгосрочных прогнозов.
Роль квантовых кубитов
Квантовые компьютеры оперируют кубитами, обладающими свойствами суперпозиции и запутанности, что позволяет компактно и эффективно представлять информацию. В исследовании квантовый компьютер применялся на определённых этапах обучения ИИ, минимизируя обмен данными между квантовыми и классическими системами.
Практические применения и перспективы
Метод обещает значительный потенциал в энергетике, климатологии и медицине для прогнозирования сложных процессов. Исследование финансировалось UCL и Британским советом по инженерным и физическим наукам (EPSRC). В будущем планируется расширение на более крупные наборы данных и моделирование реальных сложных систем.
Профессор Питер Ковени из UCL называет это достижение «практическим квантовым преимуществом». Авторы Маида Ванг и Сяо Сю подчёркивают, что «квантово-информированный» подход — важный шаг к практическому применению в моделировании сложной динамики, включая гидродинамику.
Открытие позволит точнее понимать и управлять сложными системами. Например, повышение точности климатических моделей поможет заблаговременно выявлять природные катастрофы. Кроме того, метод открывает путь к инновациям в энергетике и медицине.
Это исследование демонстрирует, как квантовые технологии могут влиять на повседневную жизнь и создаёт надежду на более широкое применение в будущем.