Penn State-dən ilk dəfə: Görünüşü və formasını dəyişən ağıllı sintetik dəri
Penn State universitetinin tədqiqatçıları insan və heyvan dərisinə bənzər, görünüşünü, teksturasını və formasını dəyişə bilən ağıllı sintetik hidrogel hazırlayıblar. Bu material təbiətdəki sefalopodların, xüsusilə ahtapotların dərisinin rəngini və teksturasını sürətlə dəyişdirmə qabiliyyətindən ilhamlanıb.
Halftone-encoded printing: proqramlaşdırılmış reaksiya
Material xüsusi halftone-encoded çap texnikası ilə hazırlanır. Bu üsulla hidrogelə rəqəmsal təlimatlar birbaşa yerləşdirilir. Nəticədə, hidrogelin görünüşü, mexaniki davranışı və səth teksturası istilik, maye və dartılma kimi xarici təsirlərə cavab olaraq dəyişir.
Mona Liza və 3D formaya keçid
Tədqiqatçılar Mona Liza şəklini hidrogelə kodlayıblar. Material etanolla yuyulduqda şəffaf olur və şəkil görünmür. Şəkil buzlu suya qoyulduqda və ya istilik tətbiq olunduqda yenidən ortaya çıxır. Bundan əlavə, hidrogel sadəcə bir qatlı material olaraq 2D-dən 3D formaya keçə bilir, bunun üçün əlavə qatlar və ya fərqli maddələr tələb olunmur.
Elm və texnologiyada yeni imkanlar
Hongtao Sunun rəhbərliyi ilə aparılan bu tədqiqat biomimetik mühəndislik, məlumatların şifrələnməsi və yumşaq robotika kimi sahələrdə yeni imkanlar açır. Bu material gələcəkdə kamuflyaj, təhlükəsizlik sistemləri və interaktiv sensorlar üçün istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın dərc olunması və iştirakçılar
Nəticələr 2026-cı ilin fevral ayının 6-da Nature Communications jurnalının 16(1) sayında dərc olunub. Tədqiqatda Haotian Li, Juchen Zhang, Tengxiao Liu və H. Jerry Qi kimi alimlər də iştirak ediblər.
Bu yenilik ağıllı sintetik dərinin gələcəyini formalaşdıraraq, gündəlik həyatda yeni funksionallıqların yaranmasına səbəb ola bilər. Təbiətin incə mexanizmlərini texnologiya ilə birləşdirən bu material insan təxəyyülünü gerçəkləşdirir.

Учёные создали умную синтетическую кожу с меняющейся формой и видом
Исследователи из Пенсильванского университета разработали синтетический гидрогель, который имитирует кожу человека и животных, способный менять внешний вид, текстуру и форму. Этот материал вдохновлён способностью головоногих моллюсков, особенно осьминогов, быстро менять цвет и структуру кожи.
Программируемая реакция с помощью halftone-encoded печати
Гидрогель создаётся с применением уникальной техники halftone-encoded печати, которая позволяет внедрять цифровые инструкции прямо в материал. Благодаря этому гидрогель изменяет внешний вид, механические свойства и текстуру поверхности в ответ на тепло, жидкость и растяжение.
Изображение Моны Лизы и переход в 3D
Учёные закодировали изображение Моны Лизы в гидрогеле. При обработке этанолом материал становится прозрачным, и картина исчезает. При погружении в холодную воду или нагревании изображение вновь проявляется. Кроме того, гидрогель способен трансформироваться из плоской 2D-плёнки в объёмную 3D-форму без добавления слоёв или других веществ.
Новые возможности в науке и технологиях
Под руководством Хонгтао Суна исследование открывает перспективы в биомиметической инженерии, кодировании данных и мягкой робототехнике. В будущем материал может применяться для камуфляжа, систем безопасности и интерактивных сенсоров.
Публикация и команда учёных
Результаты исследования опубликованы 6 февраля 2026 года в журнале Nature Communications, выпуск 16(1). В проекте участвовали учёные Хаотиан Ли, Джучен Чжан, Тенсяо Лю и Х. Джерри Ци.
Это открытие формирует будущее умной синтетической кожи, открывая новые функции для повседневной жизни. Соединяя тонкие механизмы природы с технологиями, материал воплощает в реальность человеческое воображение.