Sağlamlıq sahəsində strateji birləşmə
Viome Life Science 2026-cı ilin yanvarında Circulate Health şirkətini əldə edərək sağlamlıq və uzunömürlülük sahəsində yeni bir səhifə açdı. Satınalmanın dəyəri 15 milyon ilə 50 milyon dollar arasında qiymətləndirilir və bu, Viome-nin 10 illik inkişaf yolunda mühüm addımdır.
Evdə test paketlərindən klinikalara geniş şəbəkə
Viome evdə istifadə üçün tüpürcək, qan və nəcis nümunələrinin analizinə imkan verən test paketləri təqdim edir. Bu texnologiya əsasında fərdi əlavələr və ağız baxımı məhsulları hazırlanır. Viome RNA biomarkerlərini analiz edən diaqnostik alətlər inkişaf etdirib, o cümlədən erkən ağız və boğaz xərçənginin aşkarlanması üçün FDA breakthrough device statusu almış test mövcuddur. Circulate isə xüsusi təlim keçmiş tibb bacıları vasitəsilə terapevtik plazma mübadiləsi xidməti göstərir. Bu prosedur iltihab faktorlarını, mikroplastikləri və yaşlanma ilə əlaqəli bioloji maddələri azaldaraq qanı təmizləyir.
İşçi heyəti və klinika şəbəkəsi genişlənir
Birgə şirkətdə 115 tam işçi və əlavə 10 məsləhətçi fəaliyyət göstərir. Circulate işçilərinin əksəriyyəti işlərini qoruyub saxlayıb. Circulate ABŞ-da 40 sağlamlıq və uzunömürlülük klinikasında fəaliyyət göstərib, həmçinin Böyük Britaniya və Baham adalarında birer klinikası var idi. Viome-nin klinika tərəfdaşlığı ilə birlikdə bu şəbəkə 400-ə qədər səhiyyə müəssisəsinə çatır.
Elmi araşdırmalar və gələcək planlar
Circulate 2025-ci ildə Aging Cell jurnalında 42 nəfər üzərində aparılan araşdırmasını yayımlayıb, burada təkrarlanan plazma mübadiləsi müalicələrinin bioloji yaşı azalda biləcəyi göstərilib. 2026-cı ildə Journal of Clinical Apheresis-də də mikroplastiklərin qan səviyyəsində azaldılması təsdiqlənib. Brad Younggren, Viome Pro klinik qrupunun prezidenti olaraq, "Biz plazma mübadiləsi sahəsində dünyanın ən böyük şəbəkəsini qurmaq istəyirik. Yeni alətlərimiz var və plazma mübadiləsini Viome-nin mövcud texnologiyaları ilə birləşdirərək klinik sınaqlar aparacağıq" deyib.
İnsan sağlamlığına təsiri və perspektivlər
Bu birləşmə sağlamlıq sahəsində diaqnostika və müalicə imkanlarını genişləndirir. Plazma mübadiləsi iltihab və zərərli mikroplastiklərin azaldılmasına, erkən xərçəng testləri isə xəstəliklərin vaxtında aşkarlanmasına kömək edir. Bu, daha əlçatan və effektiv müalicə metodlarının inkişafına yol açır. Viome və Circulate-nin birgə fəaliyyəti sağlamlıq texnologiyalarında yeni bir dövrün başlanğıcıdır.

Viome приобрела Circulate Health и меняет подход к здоровью
В январе 2026 года компания Viome Life Science объявила о приобретении Circulate Health, открыв новую страницу в области здоровья и долголетия. Сумма сделки оценивается от 15 до 50 миллионов долларов, что стало важным этапом в десятилетнем развитии Viome.
От домашних тестов до широкой клинической сети
Viome предлагает тест-пакеты для домашнего использования, позволяющие анализировать слюну, кровь и кал. На основе этих данных создаются персонализированные добавки и средства ухода за полостью рта. Компания разработала диагностические инструменты, анализирующие РНК-биомаркеры, включая тест с статусом FDA breakthrough device для раннего выявления рака ротовой полости и гортани. Circulate предоставляет услугу терапевтического плазмафереза с помощью специально обученных медсестёр. Эта процедура очищает кровь, снижая уровень воспалительных факторов, микропластика и биологических маркеров старения.
Расширение команды и клиник
В объединённой компании работают 115 штатных сотрудников и 10 консультантов. Большинство сотрудников Circulate сохранили свои позиции. Circulate управляла 40 клиниками в США, а также имела по одной клинике в Великобритании и на Багамах. Совместно с партнёрами Viome клиническая сеть охватывает до 400 медицинских учреждений.
Научные исследования и планы на будущее
В 2025 году Circulate опубликовала исследование в журнале Aging Cell, где на 42 пациентах показано, что повторные процедуры плазмафереза могут снижать биологический возраст. В 2026 году в Journal of Clinical Apheresis подтвердили снижение уровня микропластика в крови. Президент клинической группы Viome Pro Брэд Янгрен отметил: «Мы стремимся создать крупнейшую в мире сеть плазмафереза. У нас есть новые инструменты, и мы планируем проводить клинические испытания, объединяя плазмаферез с технологиями Viome».
Объединение расширяет возможности диагностики и лечения. Плазмаферез помогает уменьшить воспаление и вредные микропластики, а ранние онкотесты способствуют своевременному выявлению заболеваний. Это открывает путь к более доступным и эффективным методам терапии. Совместная работа Viome и Circulate знаменует начало новой эры в технологиях здоровья.