Florida Universitetində sənaye üçün yeni robotika laboratoriyası açıldı – İnnovasiyada dönüş nöqtəsi
Məqalələri dinləyə bilərsizFlorida Universitetində sənaye tikintisində yeni dövr başlayır
Florida Universiteti sənaye tikintisi sahəsində innovativ robotika laboratoriyası açıb. Bu layihə, Florida-da 121,000-dən çox mənzil və kirayə vahidinin çatışmadığı bir vaxtda, mənzil problemini texnoloji yeniliklərlə həll etməyi hədəfləyir.
Autodesk-in böyük dəstəyi ilə laboratoriya quruldu
Laboratoriya Autodesk şirkəti tərəfindən 1 milyon dollar (təxminən 1,7 milyon AZN) bağışla maliyyələşdirilib. 2024-cü ildə isə şirkət əlavə olaraq 1,5 milyon dollar (təxminən 2,55 milyon AZN) sərmayə qoyub. Bu vəsait avadanlıq, təmir və texniki dəstək üçün istifadə olunur. Autodesk-in dəstəyi layihənin uğuruna böyük təkan verir.
İxtisaslaşmış bakalavr proqramı və qabaqcıl texnologiyalar
Florida Universiteti sənaye tikintisi mühəndisliyi üzrə ilk bakalavr proqramını bu payız ilk tələbə qrupunu qəbul etməklə işə salır. Proqramda BIM (Bina İnformasiya Modelləşdirməsi), rəqəmsal əkizlər, süni intellekt və prefabrikasiya kimi qabaqcıl istehsal prinsipləri tətbiq olunur. Bu, tələbələrə tikinti sənayesində yeni texnologiyaları dərindən öyrənmək imkanı verir.
Robotlar və insanlar birgə işləyir
Laboratoriyada COBOD BOD3 böyük həcmli 3D beton printeri də var. Burada sənaye tikintisi fabrik şəraitində robotlar və modulyar yığma üsulları ilə həyata keçirilir. Robotlar yüksək riskli işləri, məsələn, divar çərçivələrinin və panellərin yığılmasını icra edir, insanlar isə keyfiyyətə nəzarət və mürəkkəb texniki işləri həyata keçirir. Bu insan-robot əməkdaşlığı tikinti prosesini həm sürətləndirir, həm də təhlükəsiz edir.
Layihənin rəhbəri və tələbələrin töhfəsi
Dr. Alwisy altı illik tədqiqat əsasında layihəni idarə edir. Tələbə Frank Xie isə Autodesk Fusion proqramında rəqəmsal əkizlərdən istifadə edərək robotların tikinti dizaynını "görməsi" və real dünya yığımına çevirməsi üçün kompüter görmə sistemi yaradır. Bu erkən mərhələdə olan iş yeni laboratoriyanın əsas məqsədini – tələbələrə praktiki təcrübə vermək və sənayeni inkişaf etdirməkdir.
Autodesk-in dəstəyinə təşəkkür
Chimay Anumba, Florida Universitetinin Dizayn, Tikinti və Planlaşdırma Kollecinin dekanı, Autodesk-in sənaye tikintisi proqramına və Autodesk Design and Make Laboratory-nin adlandırılmasına verdiyi böyük dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib: “Dizayn, Tikinti və Planlaşdırma Kolleci Autodesk-in sənaye tikintisi proqramına və Autodesk Design and Make Laboratory-nin adlandırılmasına verdiyi böyük dəstəyə görə çox minnətdardır. Bu unikal tərəfdaşlıq tikinti sənayesini transformasiya etmək, məhsuldarlığı, təhlükəsizliyi, keyfiyyəti və davamlılığı artırmaq üçün qabaqcıl texnologiyalardan istifadə edəcək.”
Bu laboratoriya sənaye tikintisində yeni texnologiyaların tətbiqi ilə mənzil çatışmazlığı problemini azaltmaq və tikinti prosesini daha təhlükəsiz, sürətli və keyfiyyətli etmək üçün vacib addımdır.

Во Флориде открыли лабораторию робототехники для промышленного строительства
Во Флоридском университете запустили инновационную лабораторию робототехники, направленную на решение жилищного дефицита в регионе, где не хватает более 121000 квартир и арендных единиц.
Поддержка Autodesk: инвестиции и технологии
Лаборатория создана при финансовой поддержке компании Autodesk, которая выделила на проект 1 миллион долларов, а в 2024 году вложила дополнительно 1,5 миллиона долларов. Эти средства идут на оборудование, ремонт и техническую поддержку, что значительно ускоряет развитие инициативы.
Образовательная программа и передовые технологии
С этого осеннего семестра университет запускает первую в стране бакалаврскую программу по промышленному строительству. В учебный план входят BIM (информационное моделирование зданий), цифровые двойники, искусственный интеллект и методы модульного строительства. Студенты получают возможность освоить новейшие технологии, меняющие строительную отрасль.
Сотрудничество роботов и людей
В лаборатории установлен крупногабаритный 3D-принтер COBOD BOD3 для печати бетонных конструкций. Производство ведется в фабричных условиях с использованием робототехники и модульной сборки. Роботы выполняют опасные задачи, например, монтаж каркасов и панелей, а люди контролируют качество и решают сложные технические вопросы. Такое взаимодействие ускоряет процесс и повышает безопасность.
Руководство проекта и вклад студентов
Проект возглавляет доктор Алвиси, который работает над ним уже шесть лет. Студент Фрэнк Си разработал систему компьютерного зрения на базе Autodesk Fusion, позволяющую роботам «видеть» дизайн строительства и преобразовывать его в реальные сборочные операции. Это демонстрирует главную цель лаборатории — дать студентам практические навыки и способствовать развитию отрасли.
Благодарность Autodesk и перспективы
Декан Колледжа дизайна, строительства и планирования Флоридского университета Чимей Анума выразил признательность Autodesk за поддержку и присвоение имени лаборатории: «Это уникальное партнерство поможет трансформировать строительную индустрию, повысить производительность, безопасность, качество и устойчивость с помощью передовых технологий».
Лаборатория становится важным шагом в применении новых технологий для снижения дефицита жилья и повышения эффективности, безопасности и качества строительных процессов.