Harlan Robinsdən Yeni Addım: Süni İntellekt Startup-ı Harell Data ilə İnqilab!
Adaptive Biotechnologies-in həmtəsisçisi Harlan Robins süni intellekt və biotexnologiya sahəsində yeni startup – Harell Data-nı təsis edib. Bu şirkət Fuse, Cercano Management və digər investorların dəstəyi ilə 15 milyon dollar (təxminən 25.5 milyon AZN) investisiya cəlb edib. Harell Data AI modellərinin elmi məlumatlarla zənginləşdirilməsi üzərində çalışır.
Məlumat sahibləri və AI modelləşdiricilərinin birləşməsi
Harell Data platforması məlumat sahibləri ilə süni intellekt modelləşdiricilərini bir araya gətirir. Platformada məlumatlar təhlükəsiz şəkildə saxlanılır və çıxarılmadan AI modellərinin təliminə imkan yaradılır. Bu, məlumat sahiblərinə öz məlumatlarından hesablama gəlirlərindən birbaşa pay almaq imkanı verir. Beləliklə, məlumat sahibləri uzunmüddətli spekulyativ gəlirlər əvəzinə dərhal gəlir əldə edə bilirlər.
Komanda və investorlar
Şirkətin komandasında 11 nəfər çalışır, onların arasında CTO Rakesh Nair, əməliyyatlar rəhbəri Saray Covey və satış rəhbəri Analise Polsky var. Komanda Bellevue (Vaşinqton ştatı) və Palo Alto (Kaliforniya) şəhərlərində yerləşir.
Elmi məlumatların mənbəyi və bazar dəyəri
Platformanın ilkin məlumatları Seattle-də yerləşən A-Alpha Bio və Adaptive Biotechnologies tərəfindən təmin edilir. Adaptive Biotechnologies 3.9 milyard dollar (təxminən 6.6 milyard AZN) bazar dəyərinə malikdir və bu il Digital Biotechnologies adlı yeni startup yaradıb.
Harlan Robinsin baxışı
Harlan Robins şirkətin məqsədini belə ifadə edir: “Şirkətin məqsədi AI modelləşdiricilərini özəl təlim məlumatları ilə birləşdirərək çətin elmi problemlərin həllini təmin etməkdir.” O əlavə edir ki, “Hazırda özəl təlim məlumatları yaradan təşkilatlar bu məlumatları kommersiyalaşdırmaqda çətinlik çəkirlər və əslində onları istifadə etmirlər.” Harell Data isə bu boşluğu doldurmaq istəyir.
İnsanlara və elmi inkişaflara təsiri
Bu yeni platforma elmi tədqiqatlarda istifadə olunan məlumatların daha effektiv istifadəsinə və süni intellektin inkişafına təkan verə bilər. Məlumat sahibləri həm təhlükəsizlikdən əmin olur, həm də öz məlumatlarından gəlir əldə edir. Bu, biotexnologiya və süni intellekt sahəsində innovativ əməkdaşlıq və gələcək perspektivlər üçün yeni imkanlar açır.

Харлан Робинс запускает стартап Harell Data для революции в ИИ и биотехе
Сооснователь Adaptive Biotechnologies Харлан Робинс основал стартап Harell Data, который объединяет искусственный интеллект и биотехнологии. Компания привлекла инвестиции в размере 15 миллионов долларов при поддержке Fuse, Cercano Management и других инвесторов. Harell Data сосредоточена на обогащении моделей ИИ научными данными.
Платформа для владельцев данных и разработчиков ИИ
Harell Data создала платформу, которая соединяет владельцев данных с разработчиками ИИ-моделей. Данные хранятся в безопасности и используются для обучения моделей без передачи или копирования. Это позволяет владельцам данных получать прямой доход от вычислительных ресурсов, а не от долгосрочных спекулятивных сделок.
Команда и география
В команде Harell Data 11 человек, включая технического директора Ракеша Наира, операционного руководителя Сарай Кови и руководителя отдела продаж Анализ Полски. Офисы компании расположены в Белвью (штат Вашингтон) и Пало-Альто (Калифорния).
Источники данных и рыночная оценка
Платформа использует первоначальные данные от A-Alpha Bio из Сиэтла и Adaptive Biotechnologies. Последняя имеет рыночную капитализацию около 3,9 миллиарда долларов и недавно запустила новый стартап Digital Biotechnologies.
Цели и видение Харлана Робинса
По словам Робинса, цель Harell Data — объединить разработчиков ИИ с приватными обучающими данными для решения сложных научных задач. Он отмечает, что организации, создающие такие данные, часто не могут их эффективно коммерциализировать и использовать. Harell Data стремится заполнить этот пробел.
Влияние на науку и людей
Новая платформа может значительно повысить эффективность использования научных данных и ускорить развитие искусственного интеллекта. Владельцы данных получают гарантии безопасности и возможность монетизации. Это открывает новые перспективы для инновационного сотрудничества в биотехнологиях и ИИ.