Xərçəng Hüceyrələri DNT-ni Necə Zədələyərək Güclənir? Yeni Kəşf Nələr Vəd Edir?
Xərçəng hüceyrələri sürətli böyümək üçün genləri yüksək səviyyədə aktivləşdirir. Xüsusilə super-enhancer adlanan güclü gen nəzarət bölgələri xərçəngin inkişafını dəstəkləyən genlərin fəaliyyətini artırır. Bu intensiv gen fəaliyyəti DNT-də, xüsusilə iki zəncirli qırılmalara səbəb olur.
Təmir prosesində yaranan mutasiyalar
Xərçəng hüceyrələri bu zədələnmiş DNT-ni təkrar-təkrar təmir edir. Təmir zamanı kiçik səhvlər baş verə bilər və bu səhvlər mutasiyaların yığılmasına gətirib çıxarır. Nəticədə, super-enhancerlərin idarə etdiyi genlərdə zədələr toplanır və bu, xərçəng hüceyrələrinin yeni xüsusiyyətlər qazanmasına şərait yaradır.
Xərçəngin inkişafı və müalicəyə müqavimət
Yığılmış mutasiyalar xərçəngin daha aqressiv olmasına, yayılmasına və müalicəyə qarşı müqavimətinin artmasına səbəb olur. Bu zəif nöqtələr isə eyni zamanda müalicə üçün potensial hədəflər kimi qiymətləndirilir. Tədqiqatın rəhbəri, professor Rami Aqeilan bildirir ki, “Xərçəng hüceyrələri böyümək üçün super-enhancerlərdən istifadə edir və bu, onların zəif nöqtəsi ola bilər.”
Tədqiqatın əhəmiyyəti
İsrailin Hebrew University of Jerusalem universitetinin aparıcı alimləri, o cümlədən PhD tələbəsi Osama Hidmi, 2026-cı ildə Science Advances jurnalında dərc olunan bu tədqiqatla xərçəngin genetik zəif nöqtələrini daha dərindən anlamağa nail olublar. Bu kəşf gələcəkdə daha effektiv müalicə üsullarının inkişafına yol aça bilər.
Xərçəng hüceyrələrinin DNT-də yaratdığı zədələr və onların təmiri prosesində yaranan mutasiyalar xəstəliyin gedişatını dəyişdirir. Bu isə həm xəstələr üçün yeni müalicə imkanları, həm də tibb sahəsində yeni perspektivlər deməkdir.

Как повреждения ДНК усиливают раковые клетки: новый прорыв в науке
Раковые клетки ускоренно активируют гены для быстрого роста. Особенно важную роль играют так называемые супер-энхансеры — мощные регуляторные участки ДНК, которые усиливают активность генов, поддерживающих развитие опухоли. Такая интенсивная генетическая активность приводит к повреждениям ДНК, в частности к двуцепочечным разрывам.
Мутации при восстановлении ДНК
Раковые клетки постоянно восстанавливают поврежденную ДНК. Однако в процессе ремонта возникают ошибки, которые накапливаются и вызывают мутации. Эти изменения концентрируются в генах, контролируемых супер-энхансерами, что позволяет раковым клеткам приобретать новые свойства и становиться более устойчивыми.
Рост опухоли и устойчивость к лечению
Накопленные мутации делают рак более агрессивным, способствуют его распространению и повышают сопротивляемость терапии. При этом уязвимости, связанные с супер-энхансерами, могут стать потенциальными мишенями для новых лекарств. По словам руководителя исследования, профессора Рами Акейлана, «раковые клетки используют супер-энхансеры для роста, и это их слабое место».
Ведущие ученые Еврейского университета Иерусалима, включая аспиранта Осаму Хидми, опубликовали результаты этого исследования в журнале Science Advances в 2026 году. Их работа открывает новые горизонты в понимании генетических слабостей рака и может стать основой для разработки более эффективных методов лечения.
Повреждения ДНК и ошибки при их ремонте меняют ход развития рака, открывая новые возможности для терапии и улучшая перспективы пациентов.