Yeraltı dronlar QOK-da təhlükəsizliyi necə inqilab edir?
Yakovlevskiy QOK-da Innopolis Universitetinin Pilotsuz Aviasiya Sistemləri Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış "İnnoSpektor" adlı yeraltı dronun sınaqları davam edir. Bu dron çətin keçilən mədən zonalarını avtomatik skan edərək üçölçülü modellər yaradır. İnsanların daxil ola bilmədiyi və ya riskli olan yerlərdə işləyən dron mədən işlərinin təhlükəsizliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Çətin şəraitdə effektiv iş
Dron −425‑ci səviyyədə iki dəfə sınaqdan keçirilib. SLAM texnologiyası sayəsində o, real vaxtda dəqiq 3D modellər yaradır. Bu, mütəxəssislərə təhlükəli sahələri şəxsən yoxlamadan dəqiq məlumat almağa imkan verir. Vertikal və dar mədən keçidlərində dronun işləməsi üçün bəzi təkmilləşdirmələr aparılır. Məsələn, əlaqəni gücləndirmək üçün istiqamətli antenalar və retranslyatorların sınağı planlaşdırılır.
"Ən qiymətli məlumat, insanı riskə atmadan əldə ediləndir," – deyə Yakovlevskiy QOK-un baş direktoru Andrey İqnatyev vurğulayır. Dronun sənaye tətbiqi üçün sınaqları davam edir və onun təhlükəli mədən sahələrinin müntəzəm yoxlanışında istifadəsi planlaşdırılır. Bu texnologiya mədən işçilərinin həyatını qorumaqla yanaşı, əməliyyatların effektivliyini də artıracaq.
Yaxın gələcəkdə dronun təkmilləşdirilməsi və geniş tətbiqi ilə mədən sənayesində təhlükəsizlik standartlarının yüksəlməsi gözlənilir. İnsanların daxil ola bilmədiyi yerlərdə belə, texnologiya sayəsində dəqiq və təhlükəsiz monitorinq mümkün olacaq.

Подземные дроны меняют безопасность на Якoвлевском ГОКе
В Якoвлевском горно-обогатительном комбинате продолжаются испытания подземного дрона «ИнноСпектор», разработанного Центром беспилотных авиационных систем Университета Иннополис. Этот дрон автоматически сканирует труднодоступные участки шахты и создает трехмерные модели. Он работает в зонах, куда опасно или невозможно попасть людям, значительно повышая безопасность горных работ.
Эффективность в сложных условиях
Дрон прошел двойные испытания на уровне −425 метров. Благодаря технологии SLAM он в реальном времени создает точные 3D-модели, позволяя специалистам получать детальную информацию без личного присутствия в опасных местах. Для работы в узких вертикальных проходах ведутся доработки: планируется установка направленных антенн и ретрансляторов для усиления связи.
Безопасность и перспективы развития
«Самая ценная информация — та, что получена без риска для человека», — отмечает генеральный директор Якoвлевского ГОКа Андрей Игнатьев. Испытания дрона продолжаются, и в будущем его планируют использовать для регулярного мониторинга опасных участков шахты. Эта технология не только защитит жизни работников, но и повысит эффективность операций.
В ближайшем будущем ожидается дальнейшее совершенствование дрона и его широкое внедрение, что позволит поднять стандарты безопасности в горной промышленности. Даже в труднодоступных местах технология обеспечит точный и безопасный контроль.