Yapon Dənizində Mikroplastiklərdə Gizlənən Təhlükəli Kimyəvi Maddələr Aşkarlandı
Yaponiyanın Tokionun körfəzi, Genkai dənizi, Hokkaydo sahilləri və Yapon dənizi sahil sularından götürülən mikroplastik nümunələrdə müxtəlif plastik əlavələr və kimyəvi maddələr aşkar edilib. Milli Ətraf Mühit Tədqiqatları İnstitutu, Tokio Dəniz Elmləri və Texnologiyası Universiteti və Nagasaki Universitetinin birgə apardığı tədqiqatda antioxidantlar, plastikləşdiricilər, ultrabənövşəyi stabilizatorlar, bromlu yanğınsöndürən maddələr və politsiklik aromatik hidrokarbonlar müəyyən olunub.
Plastik əlavələrin növləri və konsentrasiyası
Analizlər qaz xromatoqrafiyası-mass spektrometriyası ilə aparılıb. Nümunələrdə Irgafos 168 adlı antioxidant, DEHP plastikləşdirici və HBCD bromlu yanğınsöndürən maddəsi müəyyən edilib. DEHP mikroplastiklərdə və böyük plastik tullantılarda geniş yayılıb, bəzi nümunələrdə konsentrasiyası 1000 mikroqram/qramdan (0.1% çəkidə) çox olub. Üzən mikroplastiklərdə DEHP səviyyəsi dəniz dibindən götürülən böyük plastik tullantılara nisbətən daha yüksəkdir. HBCD isə Genkai dənizi, Sakit okean sahilləri və Yapon dənizi sahillərində 110–590 mikroqram/qram arasında aşkar edilib.
Plastiklərin parçalanması və ekoloji təhlükə
Plastik tullantıların parçalanması nəticəsində onların səthi artır və kimyəvi əlavələrin ətraf mühitə sızması davam edir. Bu, dəniz ekosistemində əlavə çirklənmə və zərərli maddələrin yayılması riskini artırır. Tədqiqatçılar bildirirlər ki, plastik matrislərindən kimyəvi əlavələrin sızması hələ də davam edir və bu, ekoloji təhlükələri artırır.
Gələcək tədqiqatların əhəmiyyəti
Go Suzuki və həmkarları əlavə araşdırmaların plastik tullantıların idarə olunması və ətraf mühitin qorunması üçün vacib olduğunu vurğulayırlar. Mikroplastiklərin kimyəvi tərkibinin daha dərindən öyrənilməsi zərərli maddələrin yayılmasının qarşısını almaq üçün yeni strategiyaların hazırlanmasına kömək edəcək.
Yaponiyanın müxtəlif dəniz və çay mühitlərindən götürülən nümunələrdə plastik tullantıların tərkibindəki kimyəvi əlavələrin aşkar edilməsi dəniz mühitinin çirklənməsi və insan sağlamlığı üçün ciddi xəbərdarlıqdır.

Опасные химикаты обнаружены в микропластике Японского моря
В воде у берегов Токийского залива, моря Генкай, Хоккайдо и Японского моря учёные выявили опасные химические вещества, содержащиеся в микропластике. Совместное исследование Национального института охраны окружающей среды, Токийского университета морских наук и технологий и Университета Нагасаки выявило антиоксиданты, пластификаторы, ультрафиолетовые стабилизаторы, бромированные антипирены и полициклические ароматические углеводороды.
Виды и концентрации пластиковых добавок
Анализ образцов проводился с помощью газовой хроматографии и масс-спектрометрии. В микропластике обнаружены антиоксидант Irgafos 168, пластификатор DEHP и бромированный антипирен HBCD. DEHP широко распространён как в микропластике, так и в крупных пластиковых отходах. В некоторых образцах его концентрация превышала 1000 микрограмм на грамм (0,1% по массе). Уровень DEHP в плавающем микропластике оказался выше, чем в крупных пластиковых фрагментах, собранных со дна моря. HBCD выявлен в концентрациях от 110 до 590 микрограмм на грамм в образцах из моря Генкай, Тихоокеанского побережья и Японского моря.
Разложение пластика и экологические риски
Разрушение пластиковых отходов увеличивает площадь их поверхности, что способствует дальнейшему выделению химических добавок в окружающую среду. Это усиливает загрязнение морских экосистем и повышает риск распространения токсичных веществ. Исследователи подчёркивают, что миграция химических веществ из пластиковых матриц продолжается, усугубляя экологическую угрозу.
Значение дальнейших исследований
Го Судзуки и коллеги отмечают важность продолжения исследований для улучшения управления пластиковыми отходами и защиты окружающей среды. Глубокое изучение химического состава микропластика поможет разработать новые стратегии по предотвращению распространения вредных веществ.
Обнаружение опасных химических добавок в пластике, собранном из различных морских и речных экосистем Японии, служит серьёзным предупреждением о загрязнении морской среды и потенциальной угрозе для здоровья человека.