Tələbələr üçün Böyük Fürsət: YC AI Stack Proqramı Geniş Kreditlər Verir
2026-cı ilin yanvarında YC AI Stack proqramını elan etdi. Bu proqram tələbələrə süni intellekt alətləri üçün geniş kreditlər təqdim etməklə onların yaradıcılıq və innovasiya imkanlarını artırır.
Proqramın əsas üstünlükləri
YC AI Stack proqramı 20-dən çox şirkətlə əməkdaşlıq edir və tələbələrə Azure və AWS platformalarında 20,000 ABŞ dollarından çox kredit təklif edir. Bundan əlavə, GPT, Claude və Grok kimi qabaqcıl AI modelləri üçün 5,000 ABŞ dollarından artıq kredit mövcuddur. Proqram çərçivəsində səs, brauzer avtomatlaşdırması, veb axtarış, video yaradılması, verilənlər bazası və veb tarama alətləri üçün də kreditlər ayrılıb.
Tələbələr üçün imkanlar
2025-ci ilin payızından başlayaraq tələbələr YC universitet tədbirlərində iştirak etməklə proqramdan yararlana biləcəklər. Tədbirdən sonra onlara proqram üçün giriş təsdiqləyən e-poçt göndərilir. Bu imkanlar sayəsində tələbələr Firecrawl və Exa ilə bazar araşdırması alətləri qura, Vapi və Browser Use ilə səs köməkçisi yarada, Reducto və Gumloop ilə hüquqi köməkçi inkişaf etdirə bilərlər.
Ekspert rəyi və sənaye əlaqələri
Ankit Gupta, YC-də GP və Reverie Labs-ın təsisçisi, dərin öyrənmə üzrə tanınmış tədqiqatçıdır. Onun rəhbərliyi altında Reverie Labs 2024-cü ildə Ginkgo Bioworks tərəfindən alınıb. Bu, proqramın sənaye ilə sıx əlaqəsini və yüksək səviyyəli ekspert dəstəyini göstərir.
YC AI Stack proqramı tələbələrin süni intellekt sahəsində öz layihələrini reallaşdırmasına şərait yaradır, onların yaradıcılıq sərhədlərini genişləndirir. Bu, həm tələbələr, həm də texnologiya ekosistemi üçün yeni imkanlar açır və süni intellektin gələcəyinə ümidlə baxmağa əsas verir.

YC AI Stack расширяет кредиты для студентов в сфере ИИ
В январе 2026 года был запущен YC AI Stack — программа, предоставляющая студентам широкие кредитные ресурсы для работы с инструментами искусственного интеллекта. Это открывает новые возможности для творчества и инноваций в сфере ИИ.
Основные преимущества программы
YC AI Stack сотрудничает более чем с 20 компаниями и предлагает студентам кредиты свыше 20 000 долларов для использования платформ Azure и AWS. Кроме того, доступны кредиты на сумму более 5 000 долларов для работы с передовыми моделями ИИ, такими как GPT, Claude и Grok. Программа также выделяет средства на инструменты для работы с голосом, автоматизации браузера, веб-поиска, создания видео, баз данных и веб-скрейпинга.
Возможности для студентов
С осени 2025 года студенты могут получить доступ к программе, участвуя в университетских мероприятиях YC. После участия им отправляется подтверждающее письмо с доступом к программе. Благодаря этому они смогут создавать инструменты для анализа рынка с Firecrawl и Exa, разрабатывать голосовых помощников с Vapi и Browser Use, а также создавать юридических ассистентов с Reducto и Gumloop.
Мнение эксперта и связи с индустрией
Анкит Гупта, генеральный партнер YC и основатель Reverie Labs, известный исследователь в области глубокого обучения, возглавляет программу. В 2024 году Reverie Labs была приобретена компанией Ginkgo Bioworks, что подчеркивает тесную связь программы с индустрией и высокий уровень экспертной поддержки.
YC AI Stack помогает студентам реализовывать собственные проекты в области искусственного интеллекта, расширяя их творческие горизонты. Это открывает новые возможности как для самих студентов, так и для технологической экосистемы в целом, вселяя уверенность в будущее ИИ.