Yeni Zelandiyada 2025-ci ildə təsis edilmiş Sterling startup-ı maliyyə komandalarının iş axınlarını avtomatlaşdırmaq üçün unikal autopilot sistemi hazırlayıb. Təsisçilər Nik Wakelin və Ludwig Wendzich bu texnologiya ilə komandaların faktura emalı, bank uzlaşdırması və ay sonu rutinləri kimi vaxt aparan işlərini asanlaşdırmağı hədəfləyir.
İş axınlarını avtomatlaşdıran sistem
Sterling-in autopilotu istifadəçinin klaviaturadan uzaq olduğu zaman belə işləri dayandırmır. Sistem ERP-lərdən tutmuş hesab qutularına qədər maliyyə komandalarının istifadə etdiyi alətlərlə inteqrasiya olunur və işləri sənədləşdirilmiş və izah edilə bilən şəkildə yerinə yetirir. Nik Wakelin deyir: “Hər maliyyə komandası hazırda süni intellektlə təcrübə aparır, amma köməkçi yalnız klaviaturada olarkən işləyir. Sterling isə laptop bağlı olsa belə, işə davam edir.”
Maliyyələşdirmə və dəstək
Sterling NZ$3.8 milyon (təxminən A$3.15 milyon) məbləğində investisiya cəlb edib. Bu investisiya raundu Blackbird tərəfindən idarə olunub və Rowan Simpson, Eliot Crowther kimi növbəti nəsil Yeni Zelandiya təsisçi-investorları, həmçinin Trade Me, Pushpay, Xero və Vend şirkətlərindən dəstəkçilər iştirak ediblər. Startup həmçinin hökumətin tədqiqat və inkişaf qrantı ilə dəstəklənib.
Gələcək planlar və təsisçilərin təcrübəsi
Nik Wakelin daha əvvəl MinuteDock və Gelato.io proqramlarının yaradılmasında iştirak edib, həmçinin Deliveroo-da baş mühəndis vəzifəsində çalışıb. Ludwig Wendzich isə Vend, Lightspeed və Apple şirkətlərində iş təcrübəsinə malikdir. Sterling-in erkən müştəriləri arasında Manukora, Storypark və Echelon var. Yeni kapital işə qəbul və böyük müəssisə müştərilərinə yönələcək, həmçinin şirkət Yeni Zelandiya, Avstraliya və ABŞ bazarlarına çıxmağı planlaşdırır.
Süni intellektin maliyyə sahəsinə təsiri
Sterling komandası hesab edir ki, süni intellekt mühasibatlıq iş axınlarında böyük dəyişiklik yaradacaq. Ludwig Wendzich deyir: “Mühasiblər əməliyyat işlərindən strateji rollara keçəcək və biz onları bu yola çıxarmağa həyəcanla hazırlaşırıq.”
Sterling-in autopilotu maliyyə komandalarının iş yükünü azaldaraq, onları daha strateji və yaradıcı işlərə yönəltmək üçün yeni imkanlar açır. Bu, süni intellektin iş dünyasında real və dərindən hiss olunan təsirinin parlaq nümunəsidir.

Sterling из Новой Зеландии меняет работу финансовых команд с AI-автопилотом
Стартап Sterling из Новой Зеландии, основанный в 2025 году, разработал уникальную систему AI-автопилота, которая автоматизирует рутинные процессы финансовых отделов. Создатели Ник Уэйкелин и Людвиг Вендзих ставят цель облегчить обработку счетов, банковские сверки и закрытие месяца.
Как работает система
Автопилот Sterling продолжает работу даже когда пользователь не за клавиатурой. Система интегрируется с ERP и бухгалтерскими программами, выполняя задачи прозрачно и с полной отчетностью. По словам Ника Уэйкелина, «сейчас многие финансовые команды экспериментируют с искусственным интеллектом, но помощники работают только при активном участии пользователя. Sterling же продолжает работу, даже если ноутбук закрыт».
Компания привлекла 3,8 миллиона новозеландских долларов (около 3,15 миллиона австралийских) в раунде, возглавляемом Blackbird. Среди инвесторов — молодые основатели и инвесторы из Новой Зеландии, а также представители Trade Me, Pushpay, Xero и Vend. Кроме того, стартап получил государственный грант на исследования и разработки.
Опыт основателей и планы на будущее
Ник Уэйкелин ранее участвовал в создании MinuteDock и Gelato.io, а также работал главным инженером в Deliveroo. Людвиг Вендзих имеет опыт работы в Vend, Lightspeed и Apple. Среди первых клиентов Sterling — Manukora, Storypark и Echelon. Новые инвестиции пойдут на расширение команды и выход на рынки Новой Зеландии, Австралии и США.
Влияние AI на финансовую сферу
Команда Sterling уверена, что искусственный интеллект радикально изменит бухгалтерские процессы. Людвиг Вендзих отмечает: «Бухгалтеры перейдут от рутинных операций к стратегическим ролям, и мы готовы помочь им в этом переходе».
Автопилот Sterling снижает нагрузку на финансовые команды, позволяя сосредоточиться на более творческих и стратегических задачах. Это яркий пример реального и глубокого влияния искусственного интеллекта на бизнес.