Qaranlıq maddənin sirri yenidən gündəmə gəldi
ABŞ-ın South Dakota ştatında yerləşən Sanford Underground Research Facility-də aparılan LUX-ZEPLIN eksperimentində qaranlıq maddənin zəif UV işıq parıltısı müşahidə olunub. 10 ton ksenon qazı ilə dolu tankda qeydə alınan bu parıltı, elm dünyasında uzun illərdir axtarılan qaranlıq maddənin birbaşa göstəricisi ola bilər.
Eksperimentin detalları və nəticələr
Ölçmələr 2023-cü ilin martından 2024-cü ilin aprel ayına qədər davam edib. LUX-ZEPLIN komandası əldə olunan nəticələri Yaponiyada keçirilən bir elmi konfransda təqdim edib və Physical Review Letters jurnalına göndərib. Hələlik bu nəticələr rəsmi ekspertizadan keçməyib, lakin komanda müşahidəni ehtiyatla "qaranlıq maddənin müşahidəsinə dair ilk göstərici" kimi qiymətləndirir.
Bristol Universitetindən hissəcik fizikisi Sam Eriksen bu müşahidənin qaranlıq maddə axtarışında mühüm addım olduğunu vurğulayır. University of Chicago-dan Juan Collar isə nəticələrin açıqlanmasını dəstəkləyir və bildirir ki, belə məlumatların elm ictimaiyyətinə çatdırılması vacibdir.
Şveysariyanın Zürih Universitetindən Laura Baudis isə tək bir hadisəyə əsaslanaraq nəticə çıxarmağın çətin olduğunu qeyd edir. Onun rəhbərlik etdiyi XENONnT komandası oxşar hadisələri axtarmağa davam edir. Baudis həmçinin ilk dəfə Günəşdən gələn aşağı enerjili neytrinoların ölçülməsində iştirak edib ki, bu da Günəşin daxili nüvə reaksiyalarına dair yeni məlumatlar verir.
Qaranlıq maddənin axtarışında yeni ümidlər
LUX-ZEPLIN komandası iki il ərzində müşahidəyə alternativ izahlar axtarıb, lakin başqa səbəb tapmayıb. Bu isə qaranlıq maddənin zəif qarşılıqlı təsir edən kütləvi hissəciklər (WIMP) kimi namizədlərinin mövcudluğunu bir qədər də gücləndirir.
Bu kəşf kainatın ən böyük sirlərindən biri olan qaranlıq maddənin təbiətinə dair yeni pəncərə açmaq potensialına malikdir. Elm ictimaiyyəti nəticələrin rəsmi təsdiqini səbirsizliklə gözləyir.

В США зафиксировали слабое свечение темной материи — прорыв в науке
В Южной Дакоте, на базе Sanford Underground Research Facility, команда проекта LUX-ZEPLIN зафиксировала слабое ультрафиолетовое свечение, которое может быть первым прямым свидетельством существования темной материи. Эксперимент проводился в резервуаре с 10 тоннами ксенона, где и было зарегистрировано это необычное явление.
Детали эксперимента и полученные результаты
Измерения длились с марта 2023 по апрель 2024 года. Результаты были представлены на научной конференции в Японии и отправлены в журнал Physical Review Letters. Пока данные не прошли официальную экспертизу, однако команда осторожно называет их «первым признаком обнаружения темной материи».
Физик частиц из Университета Бристоля Сэм Эриксен отмечает, что это важный шаг в поисках темной материи. Хуан Коллар из Чикагского университета поддерживает публикацию результатов, подчеркивая важность открытого обмена информацией в научном сообществе.
В то же время Лаура Баудис из Цюрихского университета предупреждает, что на основании одного события делать окончательные выводы преждевременно. Ее команда XENONnT продолжает поиски аналогичных сигналов. Баудис также участвовала в первом измерении низкоэнергетических нейтрино от Солнца, что дало новые данные о ядерных реакциях в его недрах.
Новые надежды в изучении темной материи
Команда LUX-ZEPLIN в течение двух лет искала альтернативные объяснения явлению, но не нашла других причин. Это усиливает гипотезу о существовании темной материи в виде слабо взаимодействующих массивных частиц (WIMP).
Открытие может стать ключом к пониманию природы темной материи — одной из самых больших загадок Вселенной. Научное сообщество с нетерпением ждет официального подтверждения этих результатов.