Ali Məhkəmə Suncor və Boulder iqlim mübarizəsində tarixi qərar verəcək
Oktyabrın 5-də ABŞ Ali Məhkəməsi "Suncor v. Boulder" işini dinləyəcək. Bu məhkəmə işi iqlim fəlakətlərinin xərclərinə görə yerli və ştat hökumətlərinin fosil yanacağı şirkətlərinə qarşı iddia qaldırmaq hüququnu müəyyən edəcək. Məhkəmənin qərarı yalnız Boulder şəhəri üçün deyil, təxminən iyirmi oxşar iqlim məsuliyyəti işinə də presedent rolunu oynaya bilər.
Fosil yanacağının iqlim böhranındakı rolu
Fosil yanacağı, o cümlədən kömür, neft və qaz, qlobal istixana qazlarının təxminən 68%-ni və karbon dioksid emissiyalarının isə təxminən 90%-ni təşkil edir. Uzun illərdir ki, böyük fosil yanacağı şirkətləri iqlim böhranında öz rollarını bilsələr də, bəzən bunu gizlətməyə çalışıblar. İqlim dəyişikliyi təbii fəlakətlərin təsirini gücləndirdiyi üçün dövlətlər və yerli hökumətlər milyardlarla dollar zərər çəkir və məsuliyyət tələb edirlər.
Kolorado Ali Məhkəməsinin mövqeyi və Ali Məhkəmənin qərarı
2023-cü ilin mayında Kolorado Ali Məhkəməsi Boulder şəhərinin enerji şirkətlərini iqlim dəyişikliyindən yaranan yerli zərərlərə görə məsuliyyətə cəlb etmək hüququnun olduğunu təsdiqləyib. ABŞ Ali Məhkəməsi isə iş məhkəməyə getmədən əvvəl bu iddianın dinlənməsi məsələsini həll edəcək. Bu, federal məhkəməyə işin geri göndərilməsi üçün imkan yarada bilər. Hakim Samuel Alito isə işdən çəkilməkdən imtina edib və məhkəmənin açıqlamasına görə, onun işdə maliyyə marağı yoxdur.
Siyasi və iqtisadi fon
Donald Trump administrasiyası iqlim qanunlarının icrasını dayandırmaq üçün fərman imzalayıb və təxminən 3.9 milyard dollarlıq (təxminən 6.6 milyard AZN) dəyərində dəniz külək enerjisi layihələrini bloklayıb. Bunun əvəzinə şirkətlər fosil yanacağı layihələrinə sərmayə qoyurlar. Bir sıra iri sığorta şirkətləri də fosil yanacağı şirkətlərinin müdafiəsinə dost məhkəmə ərizəsi təqdim ediblər.
Ekspertlərin fikirləri və gələcək perspektivlər
Nikki Reisch (Beynəlxalq Ətraf Mühit Hüququ Mərkəzinin iqlim və enerji proqramının rəhbəri) və Michael Gerrard (Kolumbiya Universitetinin Sabin İqlim Dəyişikliyi Hüququ Mərkəzinin təsisçisi) bildirirlər ki, bu iş şirkətlərin ədalətli payını ödəməsini təmin etmək üçün vacibdir. Əgər iddiaçılar qalib gəlsələr, oxşar təxminən iyirmi iş irəliləyə bilər, əks halda isə Ali Məhkəmənin rədd cavabı digər oxşar işlərin qarşısını ala bilər.
Bu məhkəmə işi iqlimlə bağlı hüquqi mübarizədə yeni mərhələ ola bilər. İndi ən yüksək səviyyədə müzakirə olunur ki, iqlim fəlakətlərinin maliyyə məsuliyyəti kimə aid olmalıdır – böyük fosil yanacağı şirkətlərinə yoxsa ictimaiyyətə və yerli hökumətlərə.

Верховный суд США решит судьбу исков к нефтяным компаниям за климат
5 октября Верховный суд США рассмотрит дело "Suncor против Боулдера". Этот судебный процесс определит, имеют ли местные и штатные власти право предъявлять иски компаниям, занимающимся добычей ископаемого топлива, за ущерб, вызванный климатическими катастрофами. Решение суда станет прецедентом для около двадцати аналогичных дел по всей стране.
Роль ископаемого топлива в климатическом кризисе
Ископаемое топливо — уголь, нефть и газ — отвечает примерно за 68% мировых выбросов парниковых газов и около 90% выбросов углекислого газа. Несмотря на многолетние доказательства своей роли в климатическом кризисе, крупные компании часто пытались скрыть или минимизировать свою ответственность. Изменение климата усиливает последствия природных бедствий, что приводит к миллиардным убыткам для государственных и местных органов власти, которые требуют компенсаций.
Позиция суда штата Колорадо и ожидания от Верховного суда
В мае 2023 года Верховный суд Колорадо подтвердил право города Боулдер привлекать энергетические компании к ответственности за локальный ущерб, вызванный изменением климата. Верховный суд США теперь решит, стоит ли рассматривать дело дальше или отклонить его на федеральном уровне. Судья Самуэль Аліто отказался от участия в деле, заявив об отсутствии финансового интереса.
Политический и экономический контекст
Администрация Дональда Трампа приостановила реализацию климатических законов и заблокировала проекты морских ветровых электростанций стоимостью около 3,9 миллиарда долларов. Вместо этого инвестиции направляются в проекты по добыче ископаемого топлива. Крупные страховые компании подали в суд ходатайства в защиту нефтегазовых корпораций.
Мнения экспертов и возможные последствия
Ники Рейш, руководитель программы по климату и энергетике Международного центра экологического права, и Майкл Джеррард, основатель Центра права изменения климата Университета Колумбии, считают, что это дело важно для справедливого распределения ответственности. Победа истцов может открыть путь для примерно двадцати аналогичных исков, а отказ Верховного суда может остановить дальнейшие судебные инициативы.
Это дело может стать новым этапом в юридической борьбе за климат. Сейчас решается, кто должен нести финансовую ответственность за климатические катастрофы — крупные нефтегазовые компании или общество и местные власти.