Azərbaycan və İsrail süni intellektdə strateji əməkdaşlığa necə imza atır?
Məqalələri dinləyə bilərsizYeni əməkdaşlıq: Azərbaycan və İsrail süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb
Fevralın 3-də Azərbaycanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə İsrailin Milli Süni İntellekt Direktorluğu arasında memorandum imzalanıb. Sənəd Azərbaycan nazirinin İsrail səfəri zamanı imzalanaraq iki ölkə arasında süni intellekt sahəsində əməkdaşlığı möhkəmləndirir.
Memorandumun əsas istiqamətləri
Memorandum superkompüter infrastrukturu, süni intellektin əsas mülki sektorlarda tətbiqi, birgə tədqiqat layihələri və insan kapitalının inkişafını əhatə edir. Bu sənəd iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığı gücləndirir və texnoloji sahədə yeni imkanlar açır.
İsrail Baş Naziri Netanyahu: “Süni intellekt artıq gələcəyin deyil, indinin alətidir”
İmza mərasimində çıxış edən İsrail Baş Naziri Benjamin Netanyahu süni intellekti artıq gələcəyin yox, indinin aləti kimi qiymətləndirib. O bildirib ki, bu sahədə qabaqcıl ölkələrdən olmaq vacibdir və birgə əməkdaşlıqla daha böyük nəticələr əldə etmək mümkündür.
Rəqəmsallaşma, kibertəhlükəsizlik və kosmos sahələrində fikir mübadiləsi
Memorandumun icrası mexanizmləri müzakirə olunub. Həmçinin kibertəhlükəsizlik, rəqəmsallaşma və kosmos sahələrində də fikir mübadiləsi aparılıb. Bu əməkdaşlıq Azərbaycanın texnoloji inkişafına töhfə verəcək.