Azərbaycanda “Dell Technologies” ilə İlk Superkompüter Mərkəzi Necə Qurulur?
Məqalələri dinləyə bilərsizYanvarın 21-də Davosda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə ABŞ-nin "Dell Technologies" şirkətinin Avropa, Yaxın Şərq və Afrika üzrə prezidenti Adriyan MakDonald arasında görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanda "Dell Technologies" şirkətinin iştirakı ilə superkompüter mərkəzinin yaradılması barədə razılıq əldə olunub.
Görüş zamanı Azərbaycanda əlverişli investisiya mühitinin xarici sərmayədarlar üçün cəlbedici olduğu vurğulanıb. Superkompüter mərkəzinin resurslarının süni intellekt və qərar qəbuletmə sahələrində tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Bu layihə ölkənin texnoloji inkişafında yeni mərhələ açacaq və süni intellekt sahəsində imkanları genişləndirəcək. "Dell Technologies" ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın texnoloji potensialını artıracaq və beynəlxalq səviyyədə mövqeyini gücləndirəcək.